Wprowadzenie do języka HTML

Parę słów o kursie

Celem kursu jest pokazanie czym jest HTML, jak się w nim orientować, jak rozpocząć tworzenie stron WWW. Nie jest to kompletny kurs HTML, omawiający jego wszystkie aspekty. Traktuj go jako wstęp do dalszej nauki. W Internecie odszukasz wiele innych, bardziej szczegółowych kursów. Pod adresem http://www.w3.org/TR/html4/ znajdziesz pełną dokumentację techniczną standardu HTML.

Przykładowe znaczniki HTML znajdujące się w sekcji HEAD

Proponujemy rozpoczęcie nauki od korzystania z takich programów jak np. Microsoft FrontPage. Umożliwiają one tworzenie stron WWW bez zagłębiania w kod dokumentu. Może się jednak okazać, że funkcjonalność oferowana przez te programy przestanie Ci wystarczać. Praca na poziomie źródła dokumentu daje Ci pełną swobodę w kreowaniu stron WWW. Skrzystaj z tego kursu, aby zapoznać się z budową dokumentu HTML i pojęciami z nim związanymi.

Pamiętaj – praktyka czyni mistrza! Im więcej stron tworzysz, tym lepiej znasz HTML’a.

Krótka historia

HTML (HyperText Markup Language) jest oficjalnym formatem opisującym najpopularniejsze dokumenty w Internecie – strony WWW. Został on powołany do życia w roku 1989 przez Tim’a Berners-Lee i Anders’a Berglund. Pierwsza wersja HTML’a była bardzo prymitywna – pozwalała jedynie na prostą hierarchiczną prezentację informacji tekstowych. W kolejnych odsłonach specyfikacji standardu HTML dodano obsługę czcionek, tabelek, zamieszczania obiektów multimedialnych.

Obecnie dokumenty HTML są coraz częściej wzbogacane o inne elementy np. animacje flash. Wynika to z faktu, że użytkownicy poszukują coraz bardziej efektownych, dynamicznych stron WWW. Niestety sam HTML tego nie zapewnia. Dlatego też jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Kto wie, jak bedą wygladać strony WWW za 10 lat?

Czym jest HTML?

HTML wywodzi się on z grupy języków SGML (Standard Generalized Markup Language – Standardowy Uniwersalny Język Znakowania). Czym są języki znacznikowe? Służą one do oznaczenia pewnych części dokumentu – czyli podziału strukturalnego. Oprócz tego, w niektórych przypadkach (a jest nim HTML) mogą też być stosowane do opisu wyglądu dokumentu. W przypadku HTML’a służą do tego kaskadowe arkusze stylów CSS – dzięki nim możesz nadawać właściwości poszczególnym znacznikom tj. rodzaj czcionki, kolor, podział na kolumny, pozycjonowanie i wiele innych.

Standard

Najnowsza wersja standardu posiada numer 4.01 i jest zarazem ostatnią odsłoną tego formatu. Jego następcą jest XHTML oraz XML. Jednakże mimo ustalenia nowych standardów, znaczna część stron WWW w dalszym ciągu jest pisana w języku HTML. Dlatego też w tym kursie oprzemy się tylko na wersji 4.01 oraz na arkuszach stylów CSS w wersji 2.

Oryginalne specyfikacje można znaleźć pod adresem www.w3.org

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie