Do czego służy Adobe Flash Player?

\Adobe Flash Player to rozwiązanie, które funkcjonowało jako przeglądarkowa wtyczka multimedialna do odtwarzania krótkich filmów, animacji, gier oraz prostych aplikacji. Na początku działania oprogramowanie nazywało się Macromedia Flash Player – od nazwy firmy, która jako pierwsza wyprodukowała rozwiązanie. Adobe wykupiło Macromedia w 2005 roku. W przeglądarkach Google Chrome, Firefox oraz Internet Explorer wtyczkę można było znaleźć pod nazwą Shockwave Flash.

Dzięki oprogramowaniu możliwe było odtwarzanie multimediów zaprojektowanych za pomocą platform z rodziny Adobe Flash. Wtyczka przez pewien czas była dostępna na urządzeniach mobilnych. Ze względu na problemy ze wspieraniem dotykowych ekranów rozwiązanie ostatecznie wycofano ze smartfonów. Flash udostępniano jako freeware, czyli darmowe oprogramowanie rozprowadzane bez ujawniania kodu źródłowego.

SPIS TREŚCI

Adobe Flash Player

Do czego służy wtyczka Adobe Flash Player?

Oprogramowanie obsługiwało pliki SWF wytwarzane w odpowiednich narzędziach, np. Adobe Flash Professional, Adobe Flash Builder czy FlashDevelop. Rozwiązanie obsługiwało grafiki wektorowe, 3D, rastrowe, zagnieżdżone audio i wideo oraz skryptowy język ActionScript. Aplikacja wspierała również programowanie w języku obiektowym.

Wsparcie dla wtyczki Adobe Flash Player zakończyło się 31 grudnia 2020 roku. Oficjalna strona, z której można było pobrać oprogramowanie, zniknęła dwa dni później. Wyjątkiem są dwa rodzaje aplikacji: wariant rozprowadzany w Chinach oraz pakiet dla firm. Po upływie niecałych dwóch tygodni aktualizacje rozszerzenia wydane później niż w maju 2020 roku (czyli nowsze, niż wersja 32.0.0.371) nie wyświetlały już domyślnie zawartości typu Flash. Zamiast dobrze znanych animacji i gier pojawiał się komunikat z wiadomością ostrzegawczą.

Przeglądarki Internet Explorer 11 i Microsoft Edge Legacy w systemach Windows 8 i późniejszych oraz Google Chrome na wszystkich wersjach tego systemu miały wbudowaną wtyczkę Flash.

Czym zastąpić wtyczkę Adobe Flash Player?

Jeśli korzystasz z najpopularniejszych przeglądarek, nie możesz już otwierać treści typu Flash. Dzieje się tak, ponieważ przeglądarki domyślnie je blokują. Adobe nie wspiera swojej wtyczki od początku 2021 roku. Co zamiast Adobe Flash Player?

Wtyczkę zastąpiły takie otwarte rozwiązania, jak HTML5 czy WebAssembly. Dzięki rozwojowi tych standardów w ostatnich latach mogą one z powodzeniem zastępować Flasha. Co więcej, większość przeglądarek (m.in. Safari, Chrome, Edge czy Firefox) jest zintegrowana z wymienionymi standardami. Deweloperzy od dawna wycofują z bibliotek inne, podobne do rozwiązania Adobe wtyczki. Serwis YouTube zrezygnował z korzystania z rozszerzenia na rzecz HTML5 już w styczniu 2015 roku. Początkowo standard wprowadzono w przeglądarce Google Chrome, następnie Internet Explorer, a na koniec we wszystkich popularnych przeglądarkach.

Jak wyłączyć wtyczkę Flash?

27 października 2021 roku wtyczka zniknęła z bibliotek rozszerzeń popularnych przeglądarek. Oznacza to, że nie możesz zainstalować oficjalnej wtyczki, nawet w jej starszej wersji, na swojej przeglądarce.

Jeśli z jakiegoś powodu wtyczka nadal jest zainstalowana na Twoim urządzeniu, natychmiast ją usuń. Rozwiązanie nie jest już wspierane, co oznacza, że rozszerzenie nie jest aktualizowane pod kątem bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy wtyczka Adobe Flash Player znajduje się na Twoim urządzeniu?

  1. Otwórz Panel sterowania.
  2. Kliknij: Programy i funkcje.
    Panel sterowania - Programy i funkcje
  3. Odnajdź Adobe Flash Player, a następnie wybierz Odinstaluj i postępuj zgodnie z instrukcjami.
    Adobe Flash Player - deinstalacja

Jaka wtyczka zamiast Adobe Flash Player?

Adobe nie tylko zrezygnowało ze wspierania wtyczki, ale też nie udostępnia już do pobrania jej starszych wersji. Poprzednie warianty Flasha można jeszcze znaleźć w sieci, jednak ich pobranie prawdopodobnie narazi Twoje urządzenie na niebezpieczeństwo. To samo dotyczy wtyczek alternatywnych. Mogą one pochodzić z niezabezpieczonych witryn, a ich instalacja na urządzeniu często wiąże się z pobraniem złośliwego oprogramowania.

Jeśli chcesz nadal otwierać pliki SWF, możesz skorzystać z emulatora Ruffle – oprogramowania typu open source dostępnego na platformie GitHub. Dzięki niemu otworzysz te piliki w przeglądarce lub aplikacji desktopowej. Na tym emulatorze opiera się również biblioteka Flash w witrynie archive.org. Znajdziesz w niej wiele popularnych gier i animacji stworzonych w technologii Flash.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie