Co zamiast Facebooka?

Szybki hosting dla WordPressa

Twitter, Facebook, YouTube, Instagram

Czy istnieją inne portale społecznościowe zamiast Facebooka?

Jeśli zastanawiasz się czy istnieje serwis społecznościowy pozwalający na komunikację, obserwację i dostęp do informacji jak w przypadku Facebooka, to wiedz, że tak. Internet jest pełen portali społecznościowych oraz aplikacji wspierających, które mogą stanowić świetną alternatywę dla tak popularnego serwisu jakim jest Facebook.

Wiele z tych alternatyw nie może bezpośrednio konkurować z samym Facebookiem, ze względu na to, że oferują odmienny system dostępu do treści, a także mechanizm ich publikacji i obserwacji. Wiele z tych serwisów w ogóle nie można przyrównywać do Facebooka. Nadal jednak pozostają serwisami społecznościowymi, które przyciągają nowe grupy odbiorców. A dzięki swojej odmienności, mogą być nawet lepsze niż Facebook.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na różnorodność tematyczną. O ile Facebook jest dla każdego, o tyle dziesiątki popularnych portali nastawia się dziś na bardziej zamknięte grupy społeczne, np. graczy, fotografów, fanów piłki nożnej.

Portale społecznościowe stanowią świetną alternatywę dla popularnych forów internetowych. Nadal jednak mogą bez problemu być wchłaniane przez Facebooka, gdzie wiele osób znajdzie zarówno zamknięte grupy tematyczne, ale i zachowuje dodatkowo kontakt z rodziną czy resztą znajomych. Między innymi z tych powodów serwisy społecznościowe dziś przyciągają użytkowników nie tylko hasłem reklamowym, ale i całym mechanizmem działania.

Twitter, Instagram, Facebook

Przykładem może być Twitter, Instagram i Facebook. W każdym z tych serwisów można zapisać swoją obecność, swoją historię i budować w koło siebie lub być częścią jakiejś społeczności. Facebook jest najbardziej uniwersalnym “narzędziem” komunikacji, a Twitter stał się swego rodzaju synonimem słowa “wiadomość” czy “z ostatniej chwili”. Poprzez mechanizm publikowania krótkich wiadomości tekstowych, widocznych dla wszystkich śledzących, użytkownicy zmuszeni zostali do przekazywania między sobą wyłącznie ważnych informacji. Ważnych lub sprowadzonych do minimum treści.

Instagram to znów portal bazujący nie na tekście co obrazie. Nadal możemy wchodzić w interakcję z użytkownikami, tworzyć, budować relacje, ale przede wszystkim cały mechanizm bazuje na publikowaniu zdjęć/obrazów.

Popularność serwisu Facebook sprawia, że to właśnie dla niego poszukujemy alternatyw, a nie odwrotnie. Z drugiej strony każdy nowo otwarty serwis, poprzez próbę pewnej ucieczki od utartego schematu Facebooka, wprowadza coś nowego jednocześnie docierając do nowych grup społecznych. Jednak serwisy społecznościowe, to nie jest nowość. Facebook zapoczątkował nowe trendy i mechanizmy publikacji treści oraz komunikacji, ale to “jego alternatywy” pokazują siłę social media.

WAŻNE! W efekcie okazuje się, że większość użytkowników nie przywiązuje się wyłącznie do jednego serwisu społecznościowego, a do kilku. W zależności od tego, z kim chce mieć kontakt, jaki rodzaj treści chce przekazywać oraz czego samemu poszukuje.

Serwis społecznościowy to nie wszystko

Ten artykuł jest także dowodem na to, że chcąc kreować swoją obecność w social media powinniśmy  uwzględnić ją w oparciu o kilka serwisów społecznościowych, dopasowując aktywność do wymagań poszczególnych grup społecznych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dziś docierać do coraz to nowszych grup społecznych, kreować trendy a także spełniać oczekiwania odbiorców.

WAŻNE! home.pl możesz znaleźć zarówno w serwisie Facebook, Twitter jak i Instagram. Poza stroną ofertową www.home.pl, każdego dnia dostarczamy użytkownikom nowych informacji branżowych na www.blog.home.pl, oraz pomagamy w obsłudze i konfiguracji usług, także z poza naszego portfolio, na www.pomoc.home.pl. Znajdziesz nas także na YouTube.  Każdy z kanałów komunikacji dostarcza inne treści.

Warto pamiętać, że w sieci internet znajdziemy kilka rodzajów potencjalnych “alternatyw” dla serwisu Facebook. Używanie określenia “alternatywa” może być jednak mylące. Niektóre serwisy mocno powielają schemat działania Facebooka, oferując niewielkie zmiany względem niego, np. brak reklam czy mniejszą cenzurę treści. Większość jednak trudno nazwać alternatywą, bowiem bazując na zbliżonym mechanizmie tworzenia grup, prowadzenia profili, publikowania postów będą zarówno chciały dotrzeć do nowych grup społecznych, ale i zaoferować coś nowego, np. publikację treści poprzez film, obraz albo nagranie dźwiękowe.

Społeczność to nie tylko publikowanie postów

Rozmawiając dziś o serwisach społecznościowych powinniśmy uwzględnić nie tylko miejsca, gdzie możemy śledzić wpisy, publikacje, wydarzenia.

Świetnym przykładem odmiennego spojrzenia na social media czy portal społecznościowy jest chociażby Snapchat, który można bardziej przyrównać do komunikatora. Podobnie jak WhatsApp. YouTube to platforma, która dla wielu użytkowników kojarzy się wyłącznie z materiałami video – i jest to prawdą, ale dzięki niezliczonej ilości kanałów, budowane są potężne grupy społeczne, które cały czas komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami. Pinterest to nic innego jak tablica ze zdjęciami, którą każdy użytkownik zapełnia swoimi upodobaniami. Skąd pochodzą zdjęcia? Z każdego możliwego źródła.

Jaki wybrać serwis społecznościowy zamiast Facebooka?

Jeśli nie Facebook to warto zastanowić się czego szukamy w Internecie, jakie treści udostępniamy, jakie treści interesują nas oraz w jakiej roli dołączamy do grupy społecznej. Inne alternatywy przydadzą się nam do publikacji zdjęć, inne dla filmów. Jeśli lubimy transmisje na żywo, skorzystajmy np. z Periscope czy live.ly. Do mikroblogowania idealne warunki oferuje Twitter.

Nie każdy serwis społecznościowy, który bije rekordy popularności na świecie, będzie równie popularny w Polsce. Przykład: Wg. badań Wave, Twitter jest aż trzy razy mniej popularny w Polsce niż na świecie. Z kolei Facebook i YouTube cieszą się u nas znacznie większą popularnością niż wynika to ze statystyk dla całego świata. To zachowanie nie dziwi jednak, bo dziesiątki portali społecznościowych w ogóle nie jest użytkowana w naszym kraju, podczas gdy chętnie sięgają po nie użytkownicy z innych krajów.

  • Instagram: serwis społecznościowy skierowany przede wszystkich do tych, którzy chcą dzielić się swoim życiem, pracą i  przemyśleniami za pomocą zdjęć. I także w takiej formie chcą się komunikować z innymi użytkownikami, śledzić ich poczynania. Instagram to ponad 400 mln użytkowników oraz drugi co do wielkości serwis społecznościowy (pomijając YouTube) w Polsce. Platforma w której nie słowa są najważniejsze a obraz.
  • Twitter:  świetna platforma do rozpowszechniania swoich myśli wśród szerszej publiczności, a także narzędzie do przechwytywania najnowszych informacji. To co najbardziej łączy tę platformę z Facebookiem to możliwość ciągłej aktualizacji swojego statusu, tj. publikacji bieżących postów. Jednocześnie konieczność publikacji zwięzłych, krótkich postów sprawiła, że platformę tę pokochały gwiazdy czy politycy, którzy chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami. Tweeter także zachęca do rejestracji reklamując się, m.in. hasłami: zobacz co się dzieje, obserwuj swoje zainteresowania, dołącz do dyskusji.
  • YouTube: w tym miejscu można znaleźć dziś wszystko. Od rozrywki po nieograniczoną niczym wiedzę. Zarówno w formie nagrań video jak i audio. YouTube nie tylko jest popularnym serwisem społecznościowym ale także za sprawą zgromadzonych treści utrzymuje się na drugim miejscu (po Google) w rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.  To miejsce rozrywki, marketingu i dzielenia się emocjami za pomocą historii. Począwszy od vlogów do niezależnych filmów i klipów wideo, a także filmów, wszystko to znajdziesz na YouTube w wysokiej jakości.
  • LinkedIn: to nie tylko portal, który służy do prezentacji swojego portfolio czy doświadczenia zawodowego. Obecnie jest to także największa na świecie sieć, tzw. profesjonalna, gdzie użytkownicy przez lata budują swoje CV, dzielą się swoją wiedzą, poszukują ludzi do rekrutacji oraz budują wizerunek przedsiębiorstw. Jeśli szukasz pracowników, jeśli szukasz pracy, jeśli Twoje doświadczenie jest pożądane na rynku pracy, powinieneś znaleźć się wśród użytkowników LinedIn i budować w koło swojej osoby społeczność.
  • Pinterest: Pinterest określany jest mianem tablicy inspiracji. Na wzór tablic jakie często tworzymy w domu przypinając do nich ciekawe pomysły na remont, zakupy, ciuchy, zabawki, listę zakupów czy wspomnienia. Stanowi on swego rodzaju agregat treści wizualnych gromadzonych przez użytkowników w katalogach (zwanych tablicami) które są dostępne innym użytkownikom. Niezliczona ilość materiałów źródłowych pochodzących z całej sieci, możliwych do segregowania wg. niezliczonej ilości kluczy. Trudno bezpośrednio mówić tu o budowaniu społeczności, ale mimo to stanowi to kanał komunikacji i wymiany informacjami między użytkownikami.
  • Wykop.pl: to bardzo ciekawy serwis społecznościowy, który bazuje przede wszystkim na treściach znalezionych w sieci. Każdy użytkownik ma prawo dodać ciekawą treść, informację, itp. a następnie społeczność podejmuje się dyskusji. Wykop oferuje także tzw. mikroblog a więc środowisko przyjazne twórcom, którzy chcą dzielić się swoimi przemyśleniami, poglądami, doświadczeniem, itp.. Chociaż nie jest on ani podobny do Facebooka, ani nie przypomina Twittera, to cieszy się niemalejącą popularnością i należy do czołowych platform społecznościowych w Polsce.
  • Snapchat: to tzw. aplikacja społecznościowa, która pomaga w komunikacji mobilnej. Jego popularność nie maleje, chociaż mechanizm działania daleko odbiega od tego co oferuje Facebook czy Instagram. Dzięki mobilnej aplikacji łatwo możesz udostępniśc treści multimedialne, które… po odtworzeniu znikają. Można by napisać, że jest to portal społecznościowy działający w czasie rzeczywistym. Dlaczego więc platforma ta cieszy się popularnością wśród firm? Dlatego, że jak żadna inna wymaga od użytkowników ogromnego zaangażowania, poświęcenia uwagi prezentowanej treści zanim ta zniknie. To wymusza zarówno tworzenie wysokiej jakości, przemyślanych treści, ale też podejmowanie szybkich decyzji, np. skorzystania z limitowanej oferty, której reklamę widzisz tu, teraz i za chwilę jej nie będzie.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
Office 365
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Office 365
OneDrive
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL
Aplikacje w marketplace
SimplySign
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub