Domeny ze znakami narodowymi (IDN)


Standardy internetowe w przeszłości określały, iż w nazwie domeny mogą wystąpić tylko:

 • litery alfabetu łacińskiego (bez znaków narodowych),
 • cyfry,
 • znak myślnika (“-“).
Od niedawna możliwa jest już rejestracja domen z polskimi znakami diakrytycznymi w nazwie (np. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź). Można rejestrować domeny np. “żółty.pl” czy “miś.pl”.
Rejestracja domeny IDN nie oznacza równoczesnego zajęcia równoległej nazwy składającej się tylko z łacińskich liter np. “żółty.pl” oraz “zolty.pl” – są to dwie różne, niezależne domeny.

Jak funkcjonują domeny z narodowymi znakami diakrytycznymi?

Każda domena IDN np. “żółć.pl” ma dwie postaci nazwy, tzw.:

 • zewnętrzną – ze znakami diakrytycznymi np. “żółć.pl” (taką nazwę wpisujesz w przeglądarce),
 • wewnętrzną – techniczną, rozpoczynającą się znakami “xn--” np. “xn--kda4b0koi.pl”.
Kiedy rejestrujesz domenę IDN np. “żółć.pl” to zgadzasz się na użytkowanie domeny w postaci technicznej, czyli “xn--kda4b0koi.pl” (standard Punycode). W przeglądarce internetowej wpiszesz adres “żółć.pl”, a przeglądarka przekonwertuje go do postaci technicznej, aby strona WWW mogła zostać wyświetlona (Ty jako Użytkownik tego nie będziesz widział).

 

Starsze wersje przeglądarki Internet Explorer wymagają zainstalowania dodatkowej wtyczki, w celu zapewnienia poprawnej obsługi domen IDN. Inne dostępne przeglądarki są kompatybilne z domenami IDN – jeśli natomiast będziesz miał niedogodności z ich obsługą, to w pierwszej kolejności sprawdź dostępne aktualizacje dla danej przeglądarki internetowej.

Pożyteczne rady i wskazówki

Użytkowanie domen ze znakami narodowymi to wciąż mało znany temat, służymy zatem radami, które pozwolą zminimalizować niedogodności związane z użytkowaniem takiej nazwy:
 • nie ograniczaj się do rejestracji wyłącznie domeny ze znakami polskimi, zarezerwuj równocześnie odpowiednik tej nazwy bez polskich znaków,

 • jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez polskich znaków) to we wszelkich materiałach podawaj adresy dwóch Twoich domen,

 • jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez polskich znaków) to publikuj adres e-mail tylko w formie tradycyjnej, bez polskich znaków (aby uniknąć problemów z obsługą domeny z polskimi znakami w programach pocztowych),

 • na stronach internetowych informuj o zasadach korzystania z nowej nazwy domenowej, załączając odnośnik do plugina dla programów pocztowych oraz przeglądarek internetowych. Niektóre aplikacje nie obsługują domen IDN bez zainstalowania dodatkowego oprogramowania, a Twoi klienci mogą z nich korzystać.

Zastanawiasz się, którą domenę wybrać? Szukasz odpowiedniej nazwy?

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie