Domeny IDN to takie, które zawierają znaki narodowe, np. domeny z polskimi znakami. Posiadanie w adresie WWW polskich znaków diakrytycznych, np. „ą”, „ł” czy „ś” jest jak najbardziej możliwe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat domen IDN i dowiesz się, czy i kiedy warto zainwestować w domenę z polskimi znakami.
SPIS TREŚCI
- Czy domena może mieć polskie znaki diakrytyczne?
- Domena IDN – co to takiego?
- -Jakie znaki mogą być w domenie IDN?
- Jak działają domeny z polskimi znakami diakrytycznymi?
- Domena z polskimi znakami – warto czy nie?
- Pożyteczne rady i wskazówki
Czy domena może mieć polskie znaki diakrytyczne?
Standardy internetowe w przeszłości określały, iż w nazwie domeny mogą wystąpić tylko:
- litery alfabetu łacińskiego (bez znaków narodowych),
- cyfry,
- znak myślnika („-„).
Jednak już od 2003 roku możliwa jest także rejestracja domen z polskimi znakami diakrytycznymi w nazwie (np. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź). Dziś można zatem bez przeszkód rejestrować domeny takie jak np. „żółć.pl” czy „miś.pl”.
Domena IDN – co to takiego?
Domena IDN to międzynarodowa nazwa domeny (ang. Internationalized Domain Name), wykorzystująca znaki narodowe, tj. innych alfabetów niż łaciński.
Domeną IDN będzie zatem nie tylko ta, która wykorzystuje polskie znaki diakrytyczne, ale także domena zawierająca znaki włoskie, francuskie czy niemieckie, a nawet taka, której nazwa jest w języku arabskim czy hindi.
Jakie znaki mogą być w domenie IDN?
Z domeną IDN nie musisz ograniczać się wyłącznie do łacińskich znaków w adresie WWW. Pamiętaj jednak, że w jednej nazwie domeny możesz korzystać wyłącznie z jednego zestawu zdefiniowanych znaków narodowych. Oznacza to, że choć możesz zarejestrować takie domeny jak np. „żółć.pl” oraz „жовч.pl”, to nie możesz w jednej nazwie domeny użyć zarówno polskiego znaku diakrytycznego oraz znaku z innego alfabetu, np. „żóвч.pl”.
Jak działają domeny z polskimi znakami diakrytycznymi?
Każda domena IDN np. „żółć.pl” ma dwie postaci nazwy, tzw.:
- zewnętrzną – ze znakami diakrytycznymi np. „żółć.pl” (taką nazwę wpisujesz w przeglądarce) – to postać unikodowa,
- wewnętrzną – techniczną, rozpoczynającą się znakami „xn--” np. „xn--kda4b0koi.pl” – to postać ASCII.
Starsze wersje przeglądarki Internet Explorer wymagają zainstalowania dodatkowej wtyczki, w celu zapewnienia poprawnej obsługi domen IDN. Inne dostępne przeglądarki są kompatybilne z domenami IDN – jeśli natomiast zdarzą się niedogodności z ich obsługą, to w pierwszej kolejności upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji przeglądarki.
Domena z polskimi znakami diakrytycznymi – warto czy nie?
Domeny IDN z polskimi znakami mają swoje wady i zalety. Warto je poznać przed zdecydowaniem się na konkretny adres WWW.
Domenę z polskimi znakami warto wybrać, gdy:
- Nazwa Twojej firmy lub Twoje nazwisko zawierają polskie znaki, a chcesz umieścić je w adresie WWW w dokładnym brzmieniu;
- Bardzo zależy Ci na danym adresie, ale nazwa domeny bez polskich znaków jest już zajęta;
- Nazwą domeny ma być słowo, które ma różne znaczenie w zależności od tego, czy zostały użyte polskie znaki czy nie (np. „sąd” i „sad”);
- Chcesz, by w reklamach Twojej strony jej adres był odczytywany w naturalny sposób, np. „dróżnicy.pl” zamiast „droznicy.pl”.
Mimo zalet, domeny IDN z polskimi znakami mogą mieć też wady:
- Internauci są przyzwyczajeni do adresów bez polskich znaków i domyślnie będą wpisywać je w przeglądarce w taki sposób – przez to wielu z nich nie dotrze pod adres zawierający polskie znaki;
- Wpisanie adresu z polskimi znakami wymaga więcej wysiłku (wciśnięcia dodatkowego klawisza) – niektórzy „oszczędzają czas” pisząc bez polskich znaków np. zapytania w wyszukiwarkach internetowych;
- Gdy korzystasz z domeny IDN, a ktoś inny używa domeny o tej nazwie, ale bez polskich znaków (np. Twoja domena to „różowy.pl”, a ktoś ma domenę „rozowy.pl”) może to być źródłem pomyłek i nieporozumień.
Jeszcze jakiś czas temu obsługa domen IDN przez przeglądarki wymagała dodatkowych pluginów. Obecnie to już nie problem – nowe wersje wiodących przeglądarek są przygotowane na obsługę domen z polskimi znakami w standardzie.
Pożyteczne rady i wskazówki
Użytkowanie domen ze znakami narodowymi to wciąż mało znany temat, służymy zatem radami, które pozwolą zminimalizować niedogodności związane z użytkowaniem takiej nazwy:
- Nie ograniczaj się do rejestracji wyłącznie domeny ze znakami polskimi. Zarezerwuj równocześnie odpowiednik tej nazwy bez polskich znaków. W ten sposób wykorzystasz zalety domen IDN i ominiesz ich wady.
- Jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez nich), możesz prowadzić stronę na jednej z nich, a na drugiej ustawić przekierowanie – wtedy niezależnie od tego, czy użytkownik wpisze Twój adres WWW z polskimi znakami czy bez nich, trafi w to samo miejsce.
- Jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez polskich znaków), publikuj adres e-mail tylko w formie tradycyjnej, bez polskich znaków (aby uniknąć problemów z obsługą domeny z polskimi znakami w programach pocztowych),
- Na stronach internetowych informuj o zasadach korzystania z nowej nazwy domenowej, załączając odnośnik do plugina dla programów pocztowych oraz przeglądarek internetowych. Niektóre aplikacje nie obsługują domen IDN bez zainstalowania dodatkowego oprogramowania, a Twoi klienci mogą z nich korzystać.