Jak utworzyć linkowanie wewnętrzne w witrynie WordPress?

Linkowanie wewnętrzne ułatwia użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek nawigację po Twojej stronie. Wspiera też pozycjonowanie strony, dlatego nie ignoruj tego, jeśli zależy Ci na SEO. Dzięki linkowaniu wewnętrznemu ktoś, kto trafi na jedną z podstron na Twojej stronie, będzie mógł łatwiej zapoznać się z innymi podstronami, które również mogą go zainteresować. Z tego artykułu dowiesz się, jak bez wtyczek umieszczać linki wewnętrzne w WordPress.

SPIS TREŚCI

Dlaczego warto zadbać o linkowanie wewnętrzne?

Gdy korzystasz z Wikipedii i czytasz stronę np. na temat hostingu, wiele słów w treści zawiera linki prowadzące do stron poruszających powiązane zagadnienia (np. serwer, internet, IP). To właśnie linki wewnętrzne.

Dzięki linkowaniu wewnętrznemu:

  • lepiej uporządkujesz treści na swojej stronie,
  • ułatwisz użytkownikom poruszanie się po stronie,
  • zatrzymasz użytkownika na dłużej na stronie, proponując mu inne treści, które mogą go również zainteresować,
  • umożliwisz robotom wyszukiwarek docieranie do większej liczby podstron w Twojej witrynie,
  • wspomożesz pozycjonowanie strony w Google.

Jak prowadzić linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne najlepiej prowadzić na bieżąco, ale jeśli do tej pory Cię to nie zajmowało, warto poświęcić trochę czasu na nadrobienie zaległości. Warto linkować z wpisów starszych do nowszych, a przede wszystkim pomiędzy takimi, które są powiązane tematycznie. Np. jeśli prowadzisz stronę o turystyce, we wpisie o wyprawie w Alpy warto umieścić link do artykułu o tym, co zabrać na wycieczkę w góry. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie natomiast link do artykułu o tym, jak spakować się na wakacje nad morzem.

Możesz przyjąć zasadę, że na każdej podstronie w serwisie umieścisz przynajmniej jeden link do innej podstrony, choć najlepiej, gdy będzie ich nieco więcej.

Linkowanie wewnętrzne lepiej wykonać samemu niż korzystając z wtyczek automatyzujących ten proces. Dzięki temu uda się osiągnąć naturalny efekt.

Zwróć także uwagę, aby linkowanie między artykułami było urozmaicone. Nie linkuj, np. nowych wpisów wyłącznie w tych samych treściach czy na stronie głównej.

Przeczytaj więcej o link buildingu.

Jak utworzyć linkowanie wewnętrzne w witrynie WordPress?

Z tego poradnika dowiesz się, jak tworzyć wewnętrzne linkowanie bez użycia dodatkowych wtyczek. Całość wykonasz za pomocą narzędzi dostępnych w edytorze WordPress.

  1. Wejdź w edycję artykułu, w którym chcesz umieścić link.
  2. Znajdź fragment tekstu, który ma linkować. Zaznacz go i kliknij przycisk hiperłącza (ikona łańcucha).Linkowanie wewnętrzne w CMS WordPress
  3. Możesz od razu podać pełny adres URL treści, do której linkujesz (np. odnajdując ją ręcznie i kopiując) lub skorzystać z wyszukiwarki WordPress, wpisując fragment tytułu artykułu, który chcesz linkować. Linkowanie wewnętrzne w CMS WordPress
  4. Po wybraniu strony, do której chcesz umieścić link, wciśnij Enter lub kliknij przycisk ze strzałką. Linkowanie wewnętrzne w CMS WordPress
  5. Linkowanie wewnętrzne zostało dodane. Możesz zapisać artykuł – zmiany będą od razu widoczne na stronie.Linkowanie wewnętrzne w CMS WordPress - internal links

Dodawanie atrybutu title do linka wewnętrznego

Dodatkowo możesz dodać atrybut title, który będzie opisywał, co znajduje się na stronie, do której prowadzi link. Będzie to widoczne po najechaniu na link. Jeśli chcesz dodać atrybut:

  1. W edycji artykułu, przejdź do edytora tekstowego i odnajdź link, który chcesz edytować.
  2. Zaraz po „<a” dodaj „titile=”nazwa linku”. Cały zapis będzie wyglądał następująco:
    <a title="nazwa linku" href="https://linkowanastrona.pl">Tekst linku</a>

    Linkowanie wewnętrzne w CMS WordPress - atrybut title dla href

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.