Co to jest i jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress?

Mapa witryny XML w WordPress dostarcza wyszukiwarkom informacje na temat struktury Twojej strony internetowej oraz listę wszystkich dostępnych adresów URL, jakie Google powinno znać. Dzięki mapie witryny XML nie poprawisz rankingów w wyszukiwarkach, ale pozwolisz na lepsze indeksowanie witryny, a więc dostępność większej ilości treści, które będą dostępne w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, zwiększą ruch na stronie internetowej. 

SPIS TREŚCI

Co to jest mapa witryny XML?

Mapa witryny XML to mapa, a dokładnie lista adresów URL Twojej witryny internetowej. Informuje wyszukiwaki jakie treści są dostępne w witrynie oraz w jaki sposób do nich dotrzeć, m.in. za pomocą kategorii i tworzonych adresów URL. Mapa witryny XML wspiera roboty indeksujące w szybszym dostępie do zawartości witryny internetowej, co może mieć ogromne znaczenie przy dużych i rozbudowanych strukturach witryn, często aktualizowanych i dodawanych treściach, niskiej ilości wewnętrznych linków.

Witryny, które nie posiadają historii lub nie kieruje na nie żadne lub niewielkie linkowanie zewnętrzne, z innych witryn, potrzebują więcej czasu na to, aby pojawić się w indeksie Google. Nawet jeśli mamy rozbudowaną witrynę z historią, która nie posiada mapy witryny XML, może okazać się, że dodawanie kolejnych stron do wyników wyszukiwania Google będzie trwało dłużej, jak przy witrynach posiadających taką mapę. Dla Google to cenna informacja, która pozwoli Ci również monitorować skuteczność wyszukiwania adresów, np. dzięki narzędziu Google Seach Console.

Jak utworzyć mapę witryny w WordPress?

WordPress domyślnie generuje mapę witryny bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Jest to prosta metoda i bardzo ograniczona, ale dostępna. Wystarczy, że po adresie swojej domeny dodasz /wp-sitemap.xml. To rozwiązanie nie jest elastyczne anie nie można go w żaden sposób kontrolować, dlatego rekomendujemy użycie jednej z kilku popularnych wtyczek, np.:

Obie wtyczki oferują kompleksowy zestaw narzędzi do optymalizacji treści pod kątem SEO. W dokumentacji pomoc.home.pl często odnosimy się do popularnej wtyczki Yoast SEO, dlatego poniżej znajdziesz dodatkowe informacje właśnie o mapie witryny XML dla WordPress generowanej za pomocą Yoast SEO.

  1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu wtyczki przejdź do jej ustawień, aby upewnić się, że funkcja generowania mapy witryny XML jest aktywna.

  2. Będąc w sekcji Ustawienia, rozwiń Ogólne i wybierz Site features, a następnie na liście znajdź kafelek Mapa strony XML. Możesz też skorzystać z okna wyszukiwania i wpisać słowo „mapa”.
    YoastSEO - Ustawienia - Ogólne - Site features
  3. W tym miejscu możesz włączyć lub wyłączyć funkcję tworzenia mapy witryny, używając przycisku Enable feature. Zapisz zmiany jeśli dokonujesz edycji ustawień. Klikając View the XML sitemap, przejdziesz do poglądu mapy strony.
    YoastSEO - Ustawienia - Ogólne - Site features - Mapa strony XML

Jeśli chcesz przesłać mapę witryny do Google, powinieneś skorzystać z narzędzia Google Search Console:

W narzędziach Google Search Console możesz łatwo dodać mapę witryny

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.