Jak zgłosić mapę witryny WordPress do Google?

Mapa witryny XML generowana dla witryny WordPress pozwala wyszukiwarkom internetowym łatwiej odczytać wszystkie dostępne w niej treści oraz ścieżki dostępu. Nie podnosi pozycji w rankingu wyników wyszukiwania, ale pozwala szybciej i łatwiej udostępnić w nich zawartość witryny poprzez jej prawidłowe indeksowanie. Możesz wygenerować mapę witryny WordPress, a następnie zgłosić ją do Google Search Console, aby monitorować skuteczność wyszukiwania treści oraz kontrolować ich dostępność w wynikach wyszukiwania.

SPIS TREŚCI

Co to jest mapa witryny XML dla WordPress?

Sitemap XML, czyli mapa witryny to zbiór wszystkich adresów URL występujących w obrębie strony internetowej. Dotyczy to tak samo odnośników do poszczególnych stron i wpisów, ale również kategorii, tagów, autorów i innych elementów, po których można zidentyfikować treści. Dla wyszukiwarek internetowych to instrukcja, w jaki sposób zbudowana jest witryna, które adresy należy zindeksować w wynikach oraz które treści zostały zmienione lub dodane w ostatnim czasie.

WordPress domyślnie sam generuje mapę witryny, ale nie pozwala w żaden sposób na jej konfigurację. Może ona być przydatna, kiedy chcesz wykluczyć niektóre adresy URL z indeksu wyszukiwarek, a więc nie pozwolić na to, aby wyszukiwarka wyświetlała je w wynikach. Dlatego poza tym co oferuje WordPress, warto np, skorzystać z wtyczki  Yoast SEO, aby skonfigurować samodzielnie, jak mapa witryny WordPress ma dokładnie wyglądać.

Jak zgłosić mapę witryny WordPress do Google?

W miarę aktywności strony internetowej w sieci, kolejne wyszukiwarki będą indeksowały ją w wynikach wyszukiwania. Nie ukrywajmy, ale preferowaną wyszukiwarką wciąż pozsotaje Google i na niej warto skupić swoją uwagę w pierwszej kolejności.

Za dodanie mapy witryny WordPress do Google odpowiada narzędzie Google Search Console. Uzyskasz do niego dostęp, zakładając konto Google i logując się do niego. Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby szybko dodać mapę witryny XML do Google:

  1. Zaloguj się do Google Search Console
  2. Na pasku bocznym wybierz swoją witrynę lub skorzystaj z przycisku Dodaj usługę.
  3. Po wybraniu swojej witryny kliknij Mapy witryn.
    Wybierz witrynę i przejdź do sekcji Mapy witryn aby dodać sitemapXML
  4. W polu Dodaj nową mapę witryny wprowadź adres URL do mapy witryny XML. Dodaj mapę witryny do Google Search Console podając adres URL

Jeśli korzystasz z domyślnej mapy witryny WordPress, podaj adres URL, dopisując po znaku / wp-sitemap.xml i kliknij prześlij. Jeśli korzystasz, np. z wtyczki Yoast SEO do wygenerowania nowej mapy witryny, to wprowadź po znaku / sitemap_index.xml i kliknij prześlij.

Interesującą wtyczką WordPress do zarządzania integracjami z narzędziami Google jest Site Kit od Google. Oferuje ona możliwość prostej integracji strony internetowej WordPress, np. z Google Analytics czy Google Search Console oraz Google AdWords. Jeśli korzystasz z tej wtyczki, mapa witryny zostanie prawdopodobnie od razu przesłana do GSC zaraz po zakończeniu konfiguracji.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.