Czym są widgety i jak nimi zarządzać w Kreatorze stron WWW?

Podczas tworzenia swojej strony WWW w kreatorze, nie sposób pominąć, jak ważne są widgety oferowane w ramach aplikacji. Są to pojedyncze elementy, z których składają się całe sekcje strony w edytorze. Tak wygląda jedna sekcja, która składa się z kilku widgetów zaznaczonych zieloną ramką:

SPIS TREŚCI

Widgety - pola

Widgety — dodawanie

Wszystkie widgety do wykorzystania w edytorze znajdują się w zakładce: Dodaj zawartośćDodaj widget.

Widgety - jak dodać

Znajdują się tam m.in. pola Tekst (do wypełnienia własną treścią), Zdjęcie (z opcją wgrania grafiki ze swojego urządzenia), Przycisk (opcja linkowania do innych podstron lub na strony zewnętrzne) oraz wiele innych możliwości.

Widgety - opcje

Umieszczanie ich na stronie jest bardzo proste. Wystarczy „chwycić” lewym przyciskiem myszy wybrany element z listy i cały czas trzymając przycisk wybrać odpowiednie miejsce na upuszczenie widgetu. Ze względu na z góry określoną siatkę szablonu, edytor wskaże nam takie miejsca za pomocą poziomych i pionowych półprzeźroczystych niebieskich pól. Pionowe obszary oznaczają ułożenie po lewej lub prawej stronie innego elementu, a poziome położenie nad lub pod.

Edytor pozwala na ułożenie obok siebie (poziomo) maksymalnie 4 widgetów równocześnie, dzięki temu strona jest czytelna.

Po podświetleniu określonego miejsca zwalniamy lewy przycisk myszy i widget zostaje umieszczony na szablonie.

Zarządzanie widgetami

Niezależnie od tego, czy dodajesz widget z listy, czy może był już tam wcześniej w ramach wybranego szablonu lub sekcji, każdy ma dodatkowe opcje ukryte pod ikonami na ramce: przenoszenie i usuwanie.

Podczas wybierania konkretnego elementu, pojawi nam się dodatkowe okno, które pozwoli na spersonalizowanie wyglądu i określenie zachowania widgetu. W przypadku przycisku może to być np. linkowanie:

Dodatkowe opcje poszczególnych widgetów różnią się zależnie od wybranego elementu, np. przycisk ma inne ustawienia niż pole tekstowe.

W tym miejscu znajdziesz także podstawowe opcje dotyczące m.in. rozmiaru i położenia (np. wyśrodkowanie).

Podczas dodawania pojedynczych elementów, należy tak poruszać się po szablonie, aby odszukać niebieski obszar. Możesz na nim upuścić element. Warto również pamiętać, że zawsze taki widget można przenieść lub usunąć. Nie limitujemy również liczby wykorzystanych widgetów, więc możesz używać ich wielokrotnie.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Łatwe tworzenie witryn – skorzystaj z kreatora stron WWW

Stwórz swoją stronę internetową w łatwy sposób dzięki metodzie „przeciągnij i upuść”.