Jak używać nowego edytora Gutenberg w CMS WordPress?

Szybki hosting dla WordPressa

Od wersji WordPress 5.0 klasyczny edytor treści (edytor tekstu w postach i stronach) został zastąpiony nowym edytorem bloków – edytorem Gutenberg. Podobnie jak w przypadku edytora klasycznego, tak i Gutenberg jest bardzo intuicyjnym narzędziem. Jednak jak w przypadku wielu dużych zmian i nowości,  wielu użytkowników nie przekonuje jego działanie.

Edytor bloków WordPress to zupełnie nowy i inny sposób tworzenia treści w WordPress. Jak większości kreatorów stron internetowych, tak samo w edytorze Gutenberg, kładziony jest duży nacisk na prostą obsługę i efektowny wygląd publikowanych treści. Dzięki temu użytkownik może skoncentrować się przede wszystkim na ich dodawaniu.

Korzystając z edytora Gutenberg pracujesz na blokach. Bloki są umieszczane w różnych częściach witryny. Znajomość HTML schodzi na drugi plan, nie musisz tworzyć zaawansowanych kodów, aby wprowadzić unikalny wygląd i układ treści.

Każdy z bloków umieszczanych w witrynie posiada własny unikalny pasek edycji/zarządzania. W ten sposób personalizujesz nie tylko witrynę, jej zawartość ale poszczególne jej fragmenty. Każdy z bloków posiada spersonalizowany pasek narzędzi, dostosowany do rodzaju bloku z jakim pracujesz.

Edytor Gutenberg znacznie ułatwił dodawanie treści i układów, których utworzenie normalnie wymagało by od Ciebie skorzystania z zewnętrznych narzędzi, jak np. Elementor lub utworzenia tego układu samodzielnie, np. w języku HTML. Takie działania mogą być bardzo utrudnione dla początkującego użytkownika WordPress.

Wstawianie i zarządzanie blokami

Dotychczas nadanie stronie unikalnego wyglądu wiązało się z koniecznością tworzenia elementów witryny w HTML, np. tabel, bloków obrazu i tekstu lub zagnieżdżania wideo. Mogłeś też skorzystać z dodatkowych wtyczek. Dzięki edytorowi Gutenberg wszystko masz w jednym miejscu.

Po utworzeniu nowej strony nadaj jej tytuł w bloku Dodaj tytuł (przykład: Jak włączyć powiadomienia Messenger).

Czas na treść, nowy content. Kliknij przycisk + (plus) aby wstawić nowy blok.  Zwróć uwagę na kategorie bloków. Możesz wybierać między blokami podstawowymi (np. tekstu i obrazu), bloki formatowania, np. HTML, zaawansowane bloki multimediów, tabel i wiele innych. Jeśli chcesz zacząć od akapitu, po prostu kliknij na pusty blok z napisem Rozpocznij pisanie lub wpisz /, aby wybrać blok”.

Bloki możesz łapać, przenosić w górę i w dół. Każdy z bloków możesz także zapisać, a następnie używać ich w innych częściach Twojej strony internetowej WordPress.

Zarządzanie zawartością bloków

Każdy z bloków posiada określoną funkcje, ale większość z nich można używać na wiele sposobów. Zwróć uwagę, że w zależności od wybranego bloku zmienia się liczba dostępnych dla niego opcji. W końcu użytkownicy WordPress mogą szybko wstawić tekst obok obrazu bez ryzyka błędów w kodzie HTML.

Dodatkowe bloki edytora Gutenberg

Edytor  Gutenberg daje nieograniczone możliwości budowania stron i wpisów WordPress. Rozwiązuje wiele niedogodności w korzystaniu z dotychczasowego edytora, a przede wszystkim ułatwia pracę z nim dzięki gotowym elementem.  Jeśli uważasz że edytor Gutenberg posiada za mało gotowych bloków, skorzystaj z wtyczek aby dodać nowe:

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak