Pakowanie i rozpakowywanie danych na serwerze

Szybki hosting dla WordPressa

Wprowadzenie

Pakowanie oraz rozpakowywanie danych bezpośrednio na serwerze FTP pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Wysyłka dużej ilości plików/katalogów za pośrednictwem protokołu FTP trwa o wiele dłużej, niż wysyłka jednego skompresowanego archiwum.

Możesz spakować dowolną ilość plików i katalogów do jednego archiwum (“tar.gz” lub “.zip”) i następnie opublikować go na serwerze FTP. Za pomocą poniższych instrukcji dowiesz się jak pakować i rozpakowywać dane bezpośrednio na serwerze FTP.

WAŻNE! Pamiętaj, że na serwerze wirtualnym (np. hosting) posiadasz określoną ilość zasobów, która może być niewystarczająca do spakowania/rozpakowania dużej ilości danych. Pamiętaj o tym, gdy będziesz chciał spakować/rozpakować dane o dużej objętości (np. 2 GB).
WAŻNE! Jeśli nie potrafisz samodzielnie wykonać operacji poprzez SSH na Twoim serwerze, możesz skorzystać z oferty pomocy naszych administratorów. Operacje kopiowania na poziomie infrastruktury serwerowej, pakowania, rozpakowywania oraz przenoszenia plików mogą zostać wykonane przez administratorów home.pl w ramach oferty Profesjonalne Usługi IT. Oznacza to, że operacje na Twoim serwerze zostaną wykonane przez naszych administratorów, po zamówieniu odpowiedniej usługi administracyjnej oraz po opłaceniu tego zamówienia.

Pakowanie danych TAR.GZ – jak spakować dane na FTP do formatu *.tar.gz?

Aby spakować dowolny folder/plik do formatu “tar.gz” bezpośrednio na serwerze FTP, należy stworzyć plik o przykładowej nazwie “targz.php”. W jego zawartości wpisz poniższy fragment kodu (zmieniając nazwę folderu/pliku):

<?php
system("tar -zcvf archiwum.tar.gz folder_zrodlowy");
?>

Przykład spakowania katalogu “/cat1”, który znajduje się w katalogu głównym serwera:

<?php
system("tar -zcvf archiwum.tar.gz /cat1");
?>
Plik “targz.php” należy umieścić w katalogu głównym serwera, aby katalog “/cat1” mógł zostać spakowany. Następnie wywołaj plik “targz.php” za pomocą przeglądarki WWW. W pasku adresu przeglądarki WWW wpisz adres z bezpośrednim wskazaniem na ten plik.
Przykład: http://nazwa_serwera.home.pl/targz.php

W ten sposób zostanie wykonana dyrektywa, która została zapisana w zawartości wywołanego pliku *.php.

Po zakończonym działaniu pliku pojawi się biała strona. Na serwerze FTP zostanie utworzone skompresowane archiwum w formacie “tar.gz”, w którym będzie znajdować się zawartość katalogu “/cat1”.
WAŻNE! W przypadku, jeśli chcesz spakować pojedyńczy plik, to plik “targz.php” umieść w tym samym katalogu co wybrany plik. Natomiast w zawartości pliku “targz.php” wpisz nazwę pliku źródłowego (razem z jego rozszerzeniem):

<?php
system(“tar -zcvf archiwum.tar.gz plik.exe”);
?>

Pakowanie danych ZIP – jak spakować dane na FTP do formatu *.zip?

Aby spakować dowolny folder/plik do formatu “.zip” bezpośrednio na serwerze FTP, należy stworzyć plik o przykładowej nazwie “zip.php”. W jego zawartości wpisz poniższy fragment kodu (zmieniając nazwę folderu/pliku):

<?php
system("zip -r archiwum.zip folder_zrodlowy");
?>

Przykład spakowania katalogu “/cat1”, który znajduje się w katalogu głównym serwera:

<?php
system("zip -r archiwum.zip /cat1");
?>
Plik “zip.php” należy umieścić w katalogu głównym serwera, aby katalog “/cat1” mógł zostać spakowany. Następnie wywołaj plik “zip.php” za pomocą przeglądarki WWW. W pasku adresu przeglądarki WWW wpisz adres z bezpośrednim wskazaniem na ten plik.
Przykład: http://nazwa_serwera.home.pl/zip.php
W ten sposób zostanie wykonana dyrektywa, która została zapisana w zawartości wywołanego pliku *.php.

 

Po zakończonym działaniu pliku pojawi się biała strona. Na serwerze FTP zostanie utworzone skompresowane archiwum w formacie “.zip”, w którym będzie znajdować się zawartość katalogu “/cat1”.
WAŻNE! W przypadku, jeśli chcesz spakować pojedyńczy plik, to plik “zip.php” umieść w tym samym katalogu co wybrany plik. Natomiast w zawartości pliku “zip.php” wpisz nazwę pliku źródłowego (razem z jego rozszerzeniem):

<?php
system(“zip -r archiwum.zip plik.exe”);
?>

Jak spakować zawartość katalogu głównego serwera?

Aby spakować całą zawartość katalogu głównego serwera do formatu “tar.gz”, należy skorzystać z poniższej zawartości dla pliku “targz.php”:

<?php
system("tar -cz --exclude=archiwum.tar.gz -f archiwum.tar.gz /");
?>

Aby spakować całą zawartość katalogu głównego serwera do formatu “.zip”, należy skorzystać z poniższej zawartości dla pliku “zip.php”:

<?php
system("zip -r archiwum.zip / --exclude archiwum.zip");
?>
Plik PHP należy umieścić w katalogu głównym serwera i następnie wywołać go za pomocą przeglądarki WWW.
Przykład: http://nazwa_serwera.home.pl/zip.php
Po zakończonym działaniu pliku pojawi się biała strona. W katalogu głównym serwera FTP zostanie utworzone skompresowane archiwum w formacie “.zip” lub “tar.gz”, w którym będzie znajdować się zawartość katalogu głównego.

Rozpakowanie danych ZIP lub TAR.GZ – jak rozpakować archiwum danych na serwerze?

W celu rozpakowania skompresowanego pliku można skorzystać ze skryptu PHP.

W tym celu należy stworzyć plik .php (przykładowo “rozpakowanie.php”). W jego zawartości wpisz następujący fragment kodu:

  • jesli plik do rozpakowania ma rozszerzenie “.tar.gz”:
<?php
system ("tar -zxvf nazwa_pliku.tar.gz");
?>
  • jesli plik do rozpakowania ma rozszerzenie “.zip”:
<?php
system ("unzip -o nazwa_pliku.zip");
?>
  • jeśli plik do rozpakowania ma rozszerzenie “.zip” i chcesz go rozpakować w konkretnym katalogu:
<?php
system ("unzip -o nazwa_pliku.zip -d folder_docelowy");
?>
Plik “rozpakowanie.php” należy umieścić w tym samym katalogu, w którym znajduje się archiwum do rozpakowania. Następnie wywołaj plik “rozpakowanie.php” za pomocą przeglądarki WWW. W pasku adresu przeglądarki WWW wpisz adres z bezpośrednim wskazaniem na ten plik.
Przykład: http://nazwa_serwera.home.pl/rozpakowanie.php
Po zakończonym działaniu pliku pojawi się biała strona. Zawartość spakowanego archiwum zostanie rozpakowana do katalogu, w którym znajduje się dany skompresowany plik lub do wskazanego podfolderu, jeśli został on określony w pliku PHP.

Więcej rozwiązań

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie