Jak zrobić zrzut ekranu lub screenshot na komputerze i na telefonie?

Dzięki zrzutowi ekranu możesz wskazać specjaliście, np. Twoją konfigurację w celu sprawdzenia jej poprawności i uzyskania informacji zwrotnej opartej na obecnej Twojej konfiguracji. Zrzut ekranu (screen) może być wykonany w formie zdjęcia lub filmu, na którym zawarte będą najważniejsze informacje uzupełniające przesłane zgłoszenie. Dowiedz się, jak zrobić screenshot na komputerze, MacBooku i na telefonie.

SPIS TREŚCI

Jak zrobić zrzut ekranu (screen) na komputerze/laptopie?

Za pomocą dostępnego na klawiaturze przycisku PrtSc (PrintScreen) możesz wykonać szybki zrzut aktualnie widocznego obszaru pulpitu (lub innego okna) w obrębie Twojego wyświetlacza (monitora). Przechwycony materiał będzie znajdował się w pamięci podręcznej systemu.

PrintScreen zachowuje w pamięci obraz całego ekranu monitora. Jeśli chcesz wykadrować jedynie fragment obrazu, konieczna będzie jego edycja, np. w programie Paint opisanym poniżej.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows?

 1. Na ekranie monitora wyświetl element, dla którego chcesz zrobić zrzut ekranu i następnie kliknij przycisk: PrtSc (PrintScreen) na klawiaturze.
 2. Następnie uruchom dowolny program graficzny, np. Paint (Windows) i wklej przechwycony obraz, klikając np. CTRL + V lub prawym przyciskiem myszy –> Wklej.
 3. Po wklejeniu zrzutu ekranu do programu graficznego, możesz szybko zamazać newralgiczne dane, zaznaczyć interesujące Cię obszary lub zmienić rozmiar wyświetlanego obszaru, a następnie zapisać zmodyfikowaną grafikę do nowego pliku.

Przygotowany w ten sposób plik graficzny możesz przesłać jako załącznik do zgłoszenia. Zrzut ekranu pomoże w szybszej identyfikacji oraz uzupełni zgłoszenie o dodatkowe informacje.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows za pomocą narzędzia Wycinanie?

Narzędzie Wycinanie jest aplikacją zawartą w systemie Windows Vista i jego nowszych wersjach. Umożliwia robienie zrzutów ekranu z wybranych, otwartych okien lub całego ekranu. Umożliwia też wybranie własnego (niestandardowego) obszaru do przechwycenia.

Aplikacja Wycinanie umożliwia też wysłanie przygotowanego screenshota za pomocą poczty e-mail. Po przygotowaniu zrzutu ekranu w narzędziu Wycinanie, możesz wykonać podstawową edycję przechwyconego obrazu, za pomocą pędzla, ołówka, markera i gumki.

W celu wykonania zrzutu ekranu za pośrednictwem narzędzia Wycinanie w systemie Windows:

 1. Wybierz przycisk Start, w polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz wyrażenie: „narzędzie wycinanie” i wybierz: Narzędzie Wycinanie z wyświetlonej listy wyników.
 2. Skorzystaj z przycisku: Nowy, aby rozpocząć tworzenie nowego zrzutu ekranu. Rozwijając opcje dodatkowe przy przycisku Nowy, możesz wybrać inny kształt wycinka (np. wycinek dowolny, wycinek prostokątny, wycinek okna, wycinek pełnoekranowy).
 3. Następnie wskaż fragment ekranu, dla którego chcesz utworzyć zrzut ekranu i zaznacz ten obszar lewym przyciskiem myszy.
 4. Po zakończeniu, skorzystaj z przycisku Zapisz, aby zapamiętać obraz. Możesz także skorzystać z podstawowej edycji grafiki czy opcji dodania notatek: pióro i zakreślacz.

Instrukcja krok po kroku - Narzędzie Wycinanie - Nowy - Zaznacz fragment ekranu i kliknij przycisk Zapisz

Jak nagrać film z pulpitu?

Aby nagrać prosty film, który będzie obrazował, np. pewien schemat wykonywanych czynności na ekranie komputera, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia HyperCam.

HyperCam to prosta aplikacja, która po uruchomieniu od razu jest gotowa do nagrywania. Przed nagrywaniem możesz zmienić w programie kilka bazowych ustawień dot. jakości obrazu, dodać dźwięk z mikrofonu, wskazać nowy folder zapisu.

Nagrywaniu pulpitu w programie HyperCam - Ustaw wybrane ustawienia

Kluczowym ustawieniem w aplikacji HyperCam jest wskazanie nagrywanego obszaru. Po jego zakończeniu, plik z filmem zostanie automatycznie zapisany i będzie gotowy do przesłania go dalej.

 • Screen Area – skorzystaj z przycisku Select Region, aby wyznaczyć nagrywany obszar lub Select Window, aby wskazać okno, którego zawartość ma zostać nagrana,
 • Avi File – ustaw katalog docelowy dla nowo nagrywanych materiałów video oraz ilość klatek na sekundę (rate in frames per second) – ustawienie w zakresie 10-20 powinno być wystarczające,
 • Sound  w tym miejscu możesz zmienić ustawienia dźwięku, np. dźwięk nagrany z mikrofonu,
 • Options – w tym miejscu możesz zmienić inne ustawienia, np. możesz włączyć lub wyłączyć widoczność kursora myszki.

Przechwytywanie pulpitu i umieszczanie go w chmurze online

W sieci Internet dostępny jest serwis Jumpshare, który oferuje możliwość przechwytywania pulpitu i szybkie udostępnianie obrazów oraz filmów za pomocą chmury. Po zainstalowaniu niewielkiej rozmiarowo aplikacji, udostępnionej po darmowej rejestracji w serwisie, otrzymasz dostęp do prostego narzędzia, które umożliwia przechwytywanie obrazu z Twojego pulpitu.

Narzędzie Jumpshare - Widok główny - Wykonaj zrzut ekranu

W ramach Jumpshare możesz wykonywać zrzuty ekranu oraz nagrywać filmy z pulpitu, a następnie zapisać je na dysku komputera lub przesłać do chmury w celu udostępnienia przechwyconego obrazu lub video online (wysyłając bezpośrednio na adres e-mail odbiorcy lub w postaci linka / hiperłącza).

Jumpshare oferuje bezpłatną rejestrację obejmującą 2 GB pamięci w chmurze i rejestracje filmów o długości do 30 sekund lub płatne konto z 2 TB pamięci, 5 minutowymi filmami i dodatkowymi opcjami zarządzania zasobami.

Jak zrobić zrzut ekranu w Firefox lub Chrome?

Opcja wykonania zrzutu ekranu podczas przeglądania stron internetowych jest bardzo przydatna. Zawsze możesz do tego celu użyć nieśmiertelnej kombinacji przycisku Print Screen i programu Paint, ale możesz też zrzut ekranu zrobić wygodniej i o wiele szybciej.

Podczas tworzenia zrzutów ekranów za pomocą wtyczek w przeglądarkach internetowych, możesz dodatkowo dodać do zrzutów pojedyncze elementy, a nawet opublikować je od razu w serwisach społecznościowych. Poznaj zalety dodatkowych wtyczek do wykonywania zrzutów ekranów w przeglądarkach Firefox oraz Google Chrome.

Jak zrobić screenshot na MacBooku?

Żeby móc robić zrzuty ekranu na MacBooku, wystarczy zapamiętać dwa podobne do siebie skróty klawiszowe:

 • Jeśli chcesz zrobić screenshot całego ekranu, wciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 3.
 • Jeśli chcesz zrobić zrzut fragmentu ekran, wciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 3. Następnie zaznacz myszką obszar, dla którego chcesz wykonać screen.

Tak wykonany screenshot na MacBooku znajdziesz na pulpicie. Możesz go od razu udostępnić lub poddać wcześniej obróbce w programie graficznym.

Jak zrobić screen na telefonie z Androidem i na iPhone?

Zrzuty ekranu możesz wykonywać także na telefonie, choć sposób będzie się nieco różnił w zależności od tego, czy używasz smartfona z systemem Android, czy opartego na iOS iPhone’a.

Jak zrobić screen na telefonie z systemem Android?

Różni producenci smartfonów z Androidem stosują różne rozwiązania, jednak najczęściej możliwe jest wykonanie zrzutu ekranu na telefonie dzięki wciśnięciu równocześnie przycisku zmniejszenia głośności i przycisku blokady. W wielu smartfonach screen można też zrobić rozwijając górne menu i wybierając z niego opcję Zrzut ekranu – wówczas robi on się automatycznie.

Po tym, jak zrobisz screen na telefonie, jego miniaturka pokaże się w prawym górnym rogu – możesz od razu ją otworzyć i edytować lub udostępnić. Wykonane na telefonie zrzuty ekranu znajdziesz w galerii.

Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone?

To, jak zrobić screenshot na iPhone, zależy od tego, z jakiego modelu urządzenia korzystasz. W starszych dystrybucjach iOS zrzut ekranu wykonuje się, wciskając równocześnie przycisk Home pod wyświetlaczem i przycisk Power. W modelach obsługujących Face ID screenshot wykonuje się, wciskając równocześnie przycisk Power i przycisk zwiększania głośności.

Możesz także przypisać funkcję Zrzut Ekranu do funkcji Stuknięcie w tył (wówczas wykonasz screen na iPhone stukając dwukrotnie w tył obudowy) lub do funkcji AssistiveTouch (wtedy użyj wirtualnego guzika, by wykonać screenshot).

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie