Dzięki zrzutowi ekranu możesz wskazać specjaliście, np. Twoją konfigurację w celu sprawdzenia jej poprawności i uzyskania informacji zwrotnej opartej na obecnej Twojej konfiguracji. Zrzut ekranu (screen) może być wykonany w formie zdjęcia lub filmu, na którym zawarte będą najważniejsze informacje uzupełniające przesłane zgłoszenie. Dowiedz się, jak zrobić screenshot na komputerze, MacBooku i na telefonie.
SPIS TREŚCI
- Jak zrobić zrzut ekranu (obraz) – podstawowa obróbka?
- Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą narzędzia Wycinanie w systemie Windows?
- Jak nagrać film z pulpitu?
- Przechwytywanie pulpitu i umieszczanie go w chmurze online
- Jak zrobić zrzut ekranu w Firefox lub Chrome?
- Jak zrobić screenshot na MacBooku?
- Jak zrobić screen na telefonie z Androidem i na iPhone?
Jak zrobić zrzut ekranu (screen) na komputerze/laptopie?
Za pomocą dostępnego na klawiaturze przycisku PrtSc (PrintScreen) możesz wykonać szybki zrzut aktualnie widocznego obszaru pulpitu (lub innego okna) w obrębie Twojego wyświetlacza (monitora). Przechwycony materiał będzie znajdował się w pamięci podręcznej systemu.
Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows?
- Na ekranie monitora wyświetl element, dla którego chcesz zrobić zrzut ekranu i następnie kliknij przycisk: PrtSc (PrintScreen) na klawiaturze.
- Następnie uruchom dowolny program graficzny, np. Paint (Windows) i wklej przechwycony obraz, klikając np. CTRL + V lub prawym przyciskiem myszy –> Wklej.
- Po wklejeniu zrzutu ekranu do programu graficznego, możesz szybko zamazać newralgiczne dane, zaznaczyć interesujące Cię obszary lub zmienić rozmiar wyświetlanego obszaru, a następnie zapisać zmodyfikowaną grafikę do nowego pliku.
Przygotowany w ten sposób plik graficzny możesz przesłać jako załącznik do zgłoszenia. Zrzut ekranu pomoże w szybszej identyfikacji oraz uzupełni zgłoszenie o dodatkowe informacje.
Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows za pomocą narzędzia Wycinanie?
Narzędzie Wycinanie jest aplikacją zawartą w systemie Windows Vista i jego nowszych wersjach. Umożliwia robienie zrzutów ekranu z wybranych, otwartych okien lub całego ekranu. Umożliwia też wybranie własnego (niestandardowego) obszaru do przechwycenia.
Aplikacja Wycinanie umożliwia też wysłanie przygotowanego screenshota za pomocą poczty e-mail. Po przygotowaniu zrzutu ekranu w narzędziu Wycinanie, możesz wykonać podstawową edycję przechwyconego obrazu, za pomocą pędzla, ołówka, markera i gumki.
W celu wykonania zrzutu ekranu za pośrednictwem narzędzia Wycinanie w systemie Windows:
- Wybierz przycisk Start, w polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz wyrażenie: „narzędzie wycinanie” i wybierz: Narzędzie Wycinanie z wyświetlonej listy wyników.
- Skorzystaj z przycisku: Nowy, aby rozpocząć tworzenie nowego zrzutu ekranu. Rozwijając opcje dodatkowe przy przycisku Nowy, możesz wybrać inny kształt wycinka (np. wycinek dowolny, wycinek prostokątny, wycinek okna, wycinek pełnoekranowy).
- Następnie wskaż fragment ekranu, dla którego chcesz utworzyć zrzut ekranu i zaznacz ten obszar lewym przyciskiem myszy.
- Po zakończeniu, skorzystaj z przycisku Zapisz, aby zapamiętać obraz. Możesz także skorzystać z podstawowej edycji grafiki czy opcji dodania notatek: pióro i zakreślacz.
Jak nagrać film z pulpitu?
Aby nagrać prosty film, który będzie obrazował, np. pewien schemat wykonywanych czynności na ekranie komputera, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia HyperCam.
HyperCam to prosta aplikacja, która po uruchomieniu od razu jest gotowa do nagrywania. Przed nagrywaniem możesz zmienić w programie kilka bazowych ustawień dot. jakości obrazu, dodać dźwięk z mikrofonu, wskazać nowy folder zapisu.
Kluczowym ustawieniem w aplikacji HyperCam jest wskazanie nagrywanego obszaru. Po jego zakończeniu, plik z filmem zostanie automatycznie zapisany i będzie gotowy do przesłania go dalej.
- Screen Area – skorzystaj z przycisku Select Region, aby wyznaczyć nagrywany obszar lub Select Window, aby wskazać okno, którego zawartość ma zostać nagrana,
- Avi File – ustaw katalog docelowy dla nowo nagrywanych materiałów video oraz ilość klatek na sekundę (rate in frames per second) – ustawienie w zakresie 10-20 powinno być wystarczające,
- Sound – w tym miejscu możesz zmienić ustawienia dźwięku, np. dźwięk nagrany z mikrofonu,
- Options – w tym miejscu możesz zmienić inne ustawienia, np. możesz włączyć lub wyłączyć widoczność kursora myszki.
Przechwytywanie pulpitu i umieszczanie go w chmurze online
W sieci Internet dostępny jest serwis Jumpshare, który oferuje możliwość przechwytywania pulpitu i szybkie udostępnianie obrazów oraz filmów za pomocą chmury. Po zainstalowaniu niewielkiej rozmiarowo aplikacji, udostępnionej po darmowej rejestracji w serwisie, otrzymasz dostęp do prostego narzędzia, które umożliwia przechwytywanie obrazu z Twojego pulpitu.
W ramach Jumpshare możesz wykonywać zrzuty ekranu oraz nagrywać filmy z pulpitu, a następnie zapisać je na dysku komputera lub przesłać do chmury w celu udostępnienia przechwyconego obrazu lub video online (wysyłając bezpośrednio na adres e-mail odbiorcy lub w postaci linka / hiperłącza).
Jumpshare oferuje bezpłatną rejestrację obejmującą 2 GB pamięci w chmurze i rejestracje filmów o długości do 30 sekund lub płatne konto z 2 TB pamięci, 5 minutowymi filmami i dodatkowymi opcjami zarządzania zasobami.
Jak zrobić zrzut ekranu w Firefox lub Chrome?
Opcja wykonania zrzutu ekranu podczas przeglądania stron internetowych jest bardzo przydatna. Zawsze możesz do tego celu użyć nieśmiertelnej kombinacji przycisku Print Screen i programu Paint, ale możesz też zrzut ekranu zrobić wygodniej i o wiele szybciej.
Podczas tworzenia zrzutów ekranów za pomocą wtyczek w przeglądarkach internetowych, możesz dodatkowo dodać do zrzutów pojedyncze elementy, a nawet opublikować je od razu w serwisach społecznościowych. Poznaj zalety dodatkowych wtyczek do wykonywania zrzutów ekranów w przeglądarkach Firefox oraz Google Chrome.
Jak zrobić screenshot na MacBooku?
Żeby móc robić zrzuty ekranu na MacBooku, wystarczy zapamiętać dwa podobne do siebie skróty klawiszowe:
- Jeśli chcesz zrobić screenshot całego ekranu, wciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 3.
- Jeśli chcesz zrobić zrzut fragmentu ekran, wciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 3. Następnie zaznacz myszką obszar, dla którego chcesz wykonać screen.
Tak wykonany screenshot na MacBooku znajdziesz na pulpicie. Możesz go od razu udostępnić lub poddać wcześniej obróbce w programie graficznym.
Jak zrobić screen na telefonie z Androidem i na iPhone?
Zrzuty ekranu możesz wykonywać także na telefonie, choć sposób będzie się nieco różnił w zależności od tego, czy używasz smartfona z systemem Android, czy opartego na iOS iPhone’a.
Jak zrobić screen na telefonie z systemem Android?
Różni producenci smartfonów z Androidem stosują różne rozwiązania, jednak najczęściej możliwe jest wykonanie zrzutu ekranu na telefonie dzięki wciśnięciu równocześnie przycisku zmniejszenia głośności i przycisku blokady. W wielu smartfonach screen można też zrobić rozwijając górne menu i wybierając z niego opcję Zrzut ekranu – wówczas robi on się automatycznie.
Po tym, jak zrobisz screen na telefonie, jego miniaturka pokaże się w prawym górnym rogu – możesz od razu ją otworzyć i edytować lub udostępnić. Wykonane na telefonie zrzuty ekranu znajdziesz w galerii.
Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone?
To, jak zrobić screenshot na iPhone, zależy od tego, z jakiego modelu urządzenia korzystasz. W starszych dystrybucjach iOS zrzut ekranu wykonuje się, wciskając równocześnie przycisk Home pod wyświetlaczem i przycisk Power. W modelach obsługujących Face ID screenshot wykonuje się, wciskając równocześnie przycisk Power i przycisk zwiększania głośności.
Możesz także przypisać funkcję Zrzut Ekranu do funkcji Stuknięcie w tył (wówczas wykonasz screen na iPhone stukając dwukrotnie w tył obudowy) lub do funkcji AssistiveTouch (wtedy użyj wirtualnego guzika, by wykonać screenshot).