Przygotowanie zrzutów ekranu (zdjęcie lub film)


Przesyłając zgłoszenie do Biura Obsługi Klienta lub na forum dyskusyjnym, poza standardowym skopiowaniem i wklejeniem treści widocznego na ekranie, np. komunikatu błędu czy powiadomienia, możesz także samodzielnie przygotować zrzut ekranu.

Zrzut taki może być wykonany w formie zdjęcia lub filmu, na którym zawarte będą najważniejsze informacje uzupełniające przesłane zgłoszenie.

Zrzut ekranu (obraz) i jego podstawowa obróbka

Za pomocą dostępnego na klawiaturze przycisku PrtSc (PrintScreen) możesz wykonać szybki zrzut aktualnie widocznego obszaru pulpitu (lub innego okna) w obrębie Twojego wyświetlacza (monitora). Przechwycony materiał będzie znajdował się w pamięci podręcznej systemu.

PrintScreen zachowuje w pamięci obraz całego ekranu monitora. Jeśli chcesz wykadrować jedynie fragment obrazu, konieczna będzie jego edycja, np. w programie Paint opisanym poniżej.

W kolejnym kroku możesz uruchomić dowolny program graficzny, np. Paint (Windows) i wkleić przechwycony obraz, klikając np. CTRL + V lub prawym przyciskiem myszy –> Wklej.

Możesz szybko zamazać newralgiczne dane, zaznaczyć interesujące Cię obszary lub zmienić rozmiar wyświetlanego obszaru, a następnie zapisać zmodyfikowaną grafikę do nowego pliku.

Narzędzie Wycinanie dostępne w systemie Windows

Wybierz przycisk Start, w polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz wyrażenie: “narzędzie wycinanie” i wybierz: Narzędzie Wycinanie z wyświetlonej listy wyników.

Skorzystaj z przycisku: Nowy, aby rozpocząć tworzenie zrzutu ekranu. Rozwijając opcje dodatkowe przy przycisku Nowy, możesz wybrać inny kształt wycinka (np. wycinek dowolny, wycinek prostokątny, wycinek okna, wycinek pełnoekranowy). W kolejnym kroku wskaż fragment ekranu, dla którego chcesz utworzyć zrzut ekranu i zaznacz ten obszar lewym przyciskiem myszy.

Po zakończeniu, skorzystaj z przycisku Zapisz, aby zapamiętać obraz. Możesz także skorzystać z podstawowej edycji grafiki czy opcji dodania notatek: pióro i zakreślacz.

Nagrywanie filmu z pulpitu

Aby nagrać prosty film, który będzie obrazował, np. pewien schemat wykonywanych czynności na ekranie komputera, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia HyperCam. HyperCam to prosta aplikacja, po uruchomieniu której, od razu jest gotowa do nagrywania. Opcjonalnie możesz zmienić w niej kilka bazowych ustawień dot. jakości obrazu, dodać dźwięk z mikrofonu, wskazać nowy folder zapisu.

Kluczowym ustawieniem jest wskazanie nagrywanego obszaru. Po jego zakończeniu, plik z filmem zostanie automatycznie zapisany i będzie gotowy do przesłania go dalej.

  • Screen Area – skorzystaj z przycisku Select Region, aby wyznaczyć nagrywany obszar lub Select Window, aby wskazać okno, którego zawartość ma zostać nagrana.
  • Avi Files – ustaw katalog docelowy dla nowo nagrywanych materiałów video oraz ilość klatek na sekundę (rate in frames per second) – ustawienie w zakresie 10-20 jest wystarczające.
  • Sound  w tym miejscu możesz zmienić ustawienia dźwięku, np. dźwięk nagrany z mikrofonu,
  • Options – w tym miejscu możesz zmienić inne ustawienia, np. możesz włączyć lub wyłączyć widoczność kursora.

Przechwytywanie pulpitu i umieszczanie go w chmurze online

Jedną z ciekawszych opcji jaką oferują narzędzia dostępne w sieci, jest serwis Jumpshare, który oferuje możliwość przechwytywania pulpitu i szybkie udostępnianie obrazów oraz filmów za pomocą chmury. Po zainstalowaniu niewielkiej rozmiarowo aplikacji, udostępnionej po darmowej rejestracji w serwisie, otrzymasz dostęp do prostego narzędzia, które umożliwia przechwytywanie obrazu z Twojego pulpitu.

W ramach Jumpshare możesz wykonywać zrzuty ekranu jak i nagrywać  pulpit, a następnie zapisać obrazy na dysku komputera lub przesłać je w chmurę i udostępnić online (wysyłając bezpośrednio na adres e-mail odbiorcy lub w postaci hiperłącza).

Jumpshare oferuje bezpłatną rejestrację obejmującą 2 GB pamięci w chmurze i rejestracje filmów o długości do 30 sekund lub płatne konto z 2 TB pamięci, 5 minutowymi filmami i dodatkowymi opcjami zarządzania zasobami.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub