Co to jest nazwa poczta IMAP?

Nazwa poczta IMAP to potoczna nazwa serwera poczty przychodzącej IMAP używana, m.in. podczas konfiguracji programów pocztowych, np. Thunderbird, Outlook. Nazwa poczta IMAP wprowadzona w konfiguracji programu pocztowego, umożliwia programowi nawiązanie połączenia z właściwym dla konta e-mail serwerem pocztowym, a następnie synchronizację (wyświetlenie i przesyłanie) wiadomości e-mail z fizycznej skrzynki pocztowej do programu pocztowego.

  • Serwer IMAP to serwer pocztowy (usługa), który umożliwia komunikację, np. programu pocztowego z hostingiem poczty za pomocą protokołu IMAP. Rejestrując i korzystając z usług hostingowych home.pl, otrzymujesz dostęp do przypisanej Twojej usłudze nazwie poczty IMAP/POP3/SMTP. Nazwa poczta IMAP dla większości usług jest unikalna dla każdego użytkownika hostingu w home.pl.

IMAP to protokół komunikacji serwera pocztowego, który umożliwia odbieranie wiadomości e-mail. W odniesieniu do programów pocztowych, zapewnia synchronizację między programem a fizycznie zlokalizowaną na hostingu skrzynką e-mail, łącząc i udostępniając wiadomości ze wszystkich folderów i podfolderów. Protokół IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) jest następcą popularnego i nadal używanego w komunikacji protokołu POP3.

Jak działa protokół IMAP?

Poczta IMAP, a wraz z nią nazwa poczty IMAP wprowadzona w konfiguracji programu pocztowego pozwala na uzyskanie dostępu do wiadomości e-mail z dowolnego urządzenia. Protokół IMAP nie powoduje fizycznego pobrania wiadomości i przechowywania ich na komputerze lub telefonie czy innym urządzeniu mobilnym. Protokół IMAP opiera się na mechanizmie czytania tzw. nagłówków wiadomości. Dzięki temu pozwala na dostęp do poczty e-mail znacznie szybciej niż protokół POP3, jednocześnie oszczędzając pakiet transferu danych. Odczytane w ten sposób wiadomości pobierane są (treść) dopiero po wejściu w wiadomość. Analogicznie załączniki do wiadomości pobierane są dopiero w chwili próby ich odczytania.

Poszukujesz usług poczty elektronicznej? Oczekujesz stałej ich dostępności online, wysokiej jakości obsługi oraz możliwości rozwoju? Sprawdź ofertę home.pl, porozmawiaj ze specjalistami: Hosting, Domeny, SSL Certyfikaty, Oprogramowanie antywirusowe czy Office 365.

Nazwa poczta IMAP w konfiguracji programu pocztowego

Nazwa poczta IMAP wprowadzana jest w dowolnym programie pocztowym na etapie konfiguracji (dodania) skrzynki e-mail, która ma być w programie używana. W podstawowej konfiguracji nazwa poczta IMAP przyjmuje postać adresu Twojego serwera zarejestrowanego w home.pl, np. serwer123456.home.pl. Jeśli do obsługi konta e-mail (skrzynki pocztowej) używasz własnej domeny (konto e-mail we własnej domenie) to nazwa poczta IMAP przyjmie postać adresu Twojej domeny internetowej, np.: moja-firma.com.

  • Usługą uzupełniającą działanie poczty IMAP (oraz innych protokołów pocztowych) jest certyfikat SSL. Certyfikat SSL nie zmienia adresu (nazwa poczty IMAP) ale umożliwia włączenie tzw. połączenia szyfrowanego przy użyciu certyfikatu SSL. Połączenie szyfrowane zabezpiecza wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail w programach pocztowych chroniąc je przed możliwością podsłuchania i przechwycenia treści.

Znajomość adresów serwerów pocztowych jest przydatna m.in. podczas konfiguracji skryptów lub programów do obsługi poczty e-mail (np. Outlook, Thunderbird, Mail). Po zalogowaniu do Panelu klienta home.pl możesz sprawdzić jakie są porty i adresy serwerów pocztowych dla Twojego hostingu, na którym utworzyłeś skrzynki e-mail.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby sprawdzić gdzie w Panelu klienta home.pl znajdziesz adresy serwerów pocztowych (IMAP, SMTP, POP3) dla Twojego serwera (hostingu) w home.pl.

Poradnik wideo: gdzie znajdę adresy serwerów pocztowych w Panelu klienta home.pl?

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.