Dlaczego powinienem korzystać z protokołu pocztowego IMAP?

Poczta wybrana przez tysiące firm

Szybki hosting dla WordPressa

Poczta e-mail w home.pl umożliwia korzystanie zarówno z tradycyjnego protokołu do odbioru poczty POP3, jak i jego następcy – nowoczesnego i wygodnego protokołu IMAP.

IMAP (Internet Message Access Protocol) jest protokołem poczty, który odpowiada za synchronizację oraz odbieranie wiadomości e-mail. Korzystanie z protokołu IMAP jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników – szczególnie dla tych, którzy korzystają z wielu komputerów (np. w pracy i w domu) i zawsze chcą mieć bezpośredni dostęp do całej swojej poczty e-mail.

W osobnych artykułach Centrum Pomocy znajdziesz także szczegółowe informacje o każdym z używanych w obsłudze poczty protokole. Definicja nazwy poczta IMAP/SMTP/POP3 pomoże Ci w lepszym dopasowaniu ustawień klienta poczty do swoich potrzeb. Sprawdź:

Korzystaj z protokołu IMAP, następcy protokołu POP3

Zachęcamy do korzystania z protokołu IMAP, który jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że wiadomość e-mail pobierana z serwera nie jest automatycznie z niego usuwana.
Przy IMAP wiadomość usuwana jest z serwera, gdy użytkownik ją skasuje w programie pocztowym.
IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail.

Przykład: Ze skrzynki e-mail zamowienia@twojadomena.pl korzysta wielu użytkowników w celu obsługi zamówień. W przypadku, jeśli użytkownicy korzystaliby z protokołu POP3, to bardzo prawdopodobne jest, że każda wiadomość e-mail po pierwszym pobraniu, byłaby przeniesiona do katalogu “kosz” na serwerze. Oznacza to, że tylko pierwszy użytkownik pobierający wiadomość będzie mógł ją sprawdzić.

Jest to spowodowane tym, że wiadomość e-mail po pobraniu zostałaby przeniesiona do katalogu “kosz”, z którego wiadomość nie zostanie już pobrana przez resztę użytkowników. Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z protokołu IMAP, gdzie wiadomości e-mail po pobraniu nie będą usuwane.

Pamiętaj, że w przypadku IMAP wiadomość e-mail jest usuwana z serwera w momencie, gdy użytkownik sam ją skasuje w programie do obsługi poczty.

Najważniejsze cechy IMAP:

  • W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia tylko pobieranie wszystkich nieodebranych wiadomości e-mail i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze,
  • Łącząc się z serwerem poczty przez protokół IMAP, możesz łatwo i szybko pobierać jedynie nagłówki wiadomości e-mail i wybrać te treści, które będą przeniesione na Twój komputer lokalny,
  • Istotną funkcją jest folder SPAM, do którego trafiają wiadomości e-mail zakwalifikowane jako niechciane. W ramach protokołu IMAP możesz zdecydować, czy chcesz pobierać zawartość tego folderu. W programach pocztowych, które łączą się przez POP3 folder ten nie jest pobierany i jest dostępny wyłącznie po zalogowaniu się do panelu Poczta home.pl dla wybranej skrzynki e-mail,
  • Pobieranie treści wiadomości e-mail i załączników następuje dopiero po otworzeniu wiadomości e-mail (korzystając z POP3 automatycznie pobierasz wszystkie nieodebrane wiadomości wraz z ich treścią oraz załącznikami). Dzięki temu, że protokół IMAP pobiera w pierwszej kolejności tylko nagłówki wiadomości (np. datę oraz temat, bez pobierania dużych załączników), to obsługa skrzynki e-mail jest o wiele szybsza.

Jak skonfigurować program do obsługi poczty, aby korzystał z protokołu IMAP?

Instrukcje na temat konfiguracji najpopularniejszych programów do obsługi poczty znajdziesz pod tym adresem. Wszystkie artykuły znajdujące się pod tym adresem opisują konfiguracje programów korzystających z IMAP.

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie