Co to jest nazwa poczta SMTP?

Nazwa poczta SMTP to potoczna nazwa serwera poczty wychodzącej SMTP używana, m.in. podczas konfiguracji programów do obsługi poczty e-mail, np. Thunderbird, Outlook, Mailbird. Nazwa poczty SMTP wprowadzona w konfiguracji programu pocztowego, umożliwi mu, np. Outlook, nawiązanie połączenia z serwerem pocztowym obsługującym konfigurowaną skrzynkę e-mail. Po nawiązaniu lub korzystając z połączenia za pomocą SMTP, program pocztowy „wyśle wiadomości e-mail”.

Szukasz usług poczty elektronicznej? Oczekujesz stałej dostępności usługi, wysokiej jakości obsługi oraz możliwości rozwoju? Sprawdź naszą ofertę: Hosting, Domeny, SSL Certyfikaty, Oprogramowanie antywirusowe czy Office 365. Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu usług i rozwiązań w Twojej firmie? Pomoc techniczna: 24h/7/365 – kliknij i zadzwoń!  We are talking in English.

Protokół SMTP jest używany do wysyłania wiadomości e-mail, a nie synchronizacji folderów pocztowych (pobierania wiadomości ze skrzynki e-mail serwera). Protokół SMTP nie ma swojego następcy ani odpowiednika w innych protokołach.

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to jeden z protokołów TCP (analogicznie jak POP3, IMAP oraz FTP, HTTP).  Możesz spotkać się z konfiguracją (użyciem nazwa poczta SMTP), np. w formularzach kontaktowych na stronach WWW oraz programach pocztowych, chociaż sam protokół może być stosowany na wiele sposobów w szeroko pojętej działalności sieciowej.

Jak działa protokół SMTP?

Użycie nazwa SMTP w konfiguracji programu pocztowego sprawi, że chwili wysyłania wiadomości e-mail zostanie ona z programu przekazana do serwera pocztowego, tzw. serwera poczty wychodzącej (stąd nazwa serwera poczty wychodzącej używana w konfiguracji programu). Następnie serwer wychodzący rozpocznie proces wysyłania (przekazywania) wiadomości  pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Serwer nadawcy jest w stanie kontrolować proces dostarczenia wiadomości e-mail, do momentu otrzymania lub odrzucenia jej przez serwer pocztowy adresata. To czy wiadomość zostanie dostarczona do właściwej skrzynki e-mail adresata, zależeć będzie tylko od działania serwera poczty go obsługującego.

Warto pamiętać, że z działaniem serwera SMTP związane są także regulacje wewnętrzne dostawcy usług, który może wprowadzić pewne limity i ograniczenia. Przeważnie ma to na celu wprowadzenie zabezpieczeń przed wysyłaniem spamu lub nieautoryzowaną wysyłką wiadomości e-mail.

Ponieważ protokół SMTP opiera się wyłącznie o możliwość przesłania prostego tekstu, jego działanie wsparto dodatkowym standardem MIME (ang. Multipurpose Internet Mail Extensions) który definiuje budowę (w tym formatowanie) wiadomości e-mail.

Nazwa poczta SMTP w konfiguracji programu pocztowego

Nazwa poczta SMTP wprowadzana jest w dowolnym programie pocztowym na etapie konfiguracji (dodania) skrzynki e-mail, która ma być w programie używana. W podstawowej konfiguracji nazwa poczta SMTP przyjmuje postać adresu Twojego serwera zarejestrowanego w home.pl na Twoim koncie, np. serwer123456.home.pl. Jeśli do obsługi konta e-mail (skrzynki pocztowej) używasz własnej domeny (konto e-mail we własnej domenie) to nazwa poczta SMTP przyjmie postać adresu Twojej domeny internetowej, np.: moja-firma.com.

  • Usługą uzupełniającą działanie poczty SMTP (oraz innych protokołów pocztowych) jest certyfikat SSL. Certyfikat SSL nie zmienia adresu (nazwa poczty SMTP) ale umożliwia włączenie tzw. połączenia szyfrowanego przy użyciu certyfikatu SSL. Połączenie szyfrowane zabezpiecza wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail w programach pocztowych chroniąc je przed możliwością podsłuchania i przechwycenia treści.

Znajomość adresów serwerów pocztowych jest przydatna m.in. podczas konfiguracji skryptów lub programów do obsługi poczty e-mail (np. Outlook, Thunderbird, Mail). Po zalogowaniu do Panelu klienta home.pl możesz sprawdzić jakie są porty i adresy serwerów pocztowych dla Twojego hostingu, na którym utworzyłeś skrzynki e-mail.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby sprawdzić gdzie w Panelu klienta home.pl znajdziesz adresy serwerów pocztowych (IMAP, SMTP, POP3) dla Twojego serwera (hostingu) w home.pl.

Poradnik wideo: gdzie znajdę adresy serwerów pocztowych w Panelu klienta home.pl?

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.