Co to jest nazwa poczta POP3?

Nazwa poczta POP3 to potoczna nazwa serwera poczty przychodzącej POP3 używana, m.in. podczas konfiguracji programów pocztowych, np. Thunderbird, Outlook. Nazwa poczta POP3 wprowadzona w konfiguracji programu pocztowego, umożliwia programowi, np. Outlook, nawiązanie połączenia z serwerem pocztowym obsługującym konfigurowane konto e-mail. Po nawiązaniu połączenia, program pocztowy z użyciem protokołu POP3 pobiera nowe wiadomości z niego.

Poszukujesz usług poczty elektronicznej? Oczekujesz stałej ich dostępności online, wysokiej jakości obsługi oraz możliwości rozwoju? Sprawdź ofertę home.pl, porozmawiaj ze specjalistami: Hosting, Domeny, SSL Certyfikaty, Oprogramowanie antywirusowe czy Office 365. Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu usług i rozwiązań w Twojej firmie? Pomoc techniczna: 24h/7/365 – kliknij i zadzwoń!


Po pobraniu wiadomości pocztowych są one dostępne tylko w programie, w którym konto e-mail zostało skonfigurowane. Do obsługi protokołu POP3 na wielu urządzeniach, można skorzystać z funkcji pozostawiania kopii wiadomości e-mail na serwerze. Dzięki temu pobrane już wiadomości mogą nadal być dostępne dla programów innych urządzeń.

  • Serwer POP3 to serwer pocztowy (usługa), który umożliwia komunikację, np. programu pocztowego z hostingiem poczty za pomocą protokołu POP3 (jednego z protokołów TCP). Rejestrując i korzystając z usług hostingowych home.pl, otrzymujesz dostęp do przypisanej Twojej usłudze nazwie poczty IMAP/POP3/SMTP. Nazwa poczta POP3 dla większości usług jest unikalna dla każdego użytkownika hostingu w home.pl

Jak działa protokół POP3?

POP3 to protokół komunikacji serwera pocztowego, który umożliwia odbieranie wiadomości e-mail. W odniesieniu do programów pocztowych, zapewnia komunikację między fizycznie zlokalizowaną na hostingu skrzynką e-mail, a programem, łącząc i pozwalając pobrać wiadomości na urządzenie. Protokół POP3 nie zapewnia synchronizacji folderów, co oznacza, że wiele folderów dostępnych na skrzynce e-mail (np. za pomocą WebMail) nie będzie widocznych i obsługiwanych w programie pocztowym.

Protokół POP3 (POP trzeciej generacji) z angielskiego: Post Office Protocol doczekał się następcy w postaci protokołu IMAP. Pomimo, że obydwa protokoły dotyczą obsługi poczty przychodzącej to ich mechanizm działania oraz efekty pracy znacząco się różnią od siebie. Ma to szczególne znaczenie w kontekście oszczędności pakietów transmisji danych czy synchronizacji jednego konta e-mail na wielu urządzeniach.

Poczta POP3, a wraz z nią nazwa poczta POP3, wprowadzona w konfiguracji programu pocztowego pozwala na uzyskanie dostęp do wiadomości e-mail z dowolnego urządzenia. Protokół POP3 w odróżnieniu od IMAP powoduje pobranie wiadomości e-mail na urządzenie. Dotyczy to tak samo załączników. Protokół ten miał znaczenie wiele lat temu, kiedy pojemność kont e-mail nie była duża, a gromadzenie wiadomości na serwerze oznaczało szybkie przepełnienie skrzynek pocztowych. Dziś protokół POP3 jest coraz rzadziej stosowany zarówno za sprawą protokołu IMAP, który ułatwia zarządzanie skrzynką e-mail i jej zawartością na dowolnym urządzeniu, a także z uwagi na rosnącą ilość dostępnej przestrzeni na konta e-mail, także jeśli zdecydujesz się na darmowe rozwiązania.

Nazwa poczta POP3 w konfiguracji programu pocztowego

Nazwa poczta POP3 wprowadzana jest w dowolnym programie pocztowym na etapie konfiguracji (dodania) skrzynki e-mail, która ma być w programie używana. W podstawowej konfiguracji nazwa poczta POP3 przyjmuje postać adresu Twojego serwera zarejestrowanego w home.pl na Twoim koncie, np. serwer123456.home.pl. Jeśli do obsługi konta e-mail (skrzynki pocztowej) używasz własnej domeny (konto e-mail we własnej domenie) to nazwa poczta POP3 przyjmie postać adresu Twojej domeny internetowej, np.: moja-firma.com.

  • Usługą uzupełniającą działanie poczty POP3 (oraz innych protokołów pocztowych) jest certyfikat SSL. Certyfikat SSL nie zmienia adresu (nazwa poczty POP3) ale umożliwia włączenie tzw. połączenia szyfrowanego przy użyciu certyfikatu SSL. Połączenie szyfrowane zabezpiecza wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail w programach pocztowych chroniąc je przed możliwością podsłuchania i przechwycenia treści.

Znajomość adresów serwerów pocztowych jest przydatna m.in. podczas konfiguracji skryptów lub programów do obsługi poczty e-mail (np. Outlook, Thunderbird, Mail). Po zalogowaniu do Panelu klienta home.pl możesz sprawdzić jakie są porty i adresy serwerów pocztowych dla Twojego hostingu, na którym utworzyłeś skrzynki e-mail.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby sprawdzić gdzie w Panelu klienta home.pl znajdziesz adresy serwerów pocztowych (IMAP, SMTP, POP3) dla Twojego serwera (hostingu) w home.pl.

Poradnik wideo: gdzie znajdę adresy serwerów pocztowych w Panelu klienta home.pl?

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.