Informacje o przepisywaniu linków w mod_rewrite

Najlepszy hosting dla stron WWW

Szybki hosting dla WordPressa

Narzędzie mod_rewrite pozwala skorzystać z prostych linków na stronie WWW. Składnia poleceń mod-rewrite’a w home.pl jest zgodna z tą używana w mod-rewrite serwera Apache. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronach projektu Apache (wersja angielska).

 

W celu rozpoczęcia operacji związanych z przepisywaniem adresów należy utworzyć w katalogu głównym serwera plik o nazwie “.htaccess”. W jego zawartości należy umieścić kod, który włączy mod_rewrite na wybranym serwerze w home.pl, czyli:
RewriteEngine on
Więcej informacji na temat przepisywania reguł w narzędziu mod_rewrite znajdziesz w tym artykule.

Przepisywanie adresów – co to jest?

Każdy posiadacz serwisu WWW dochodzi w pewnym momencie do wniosku, że adresy URL używane do linkowania dokumentów nie są przyjazne dla jego Klientów, jak i wyszukiwarek. Przykładowo, adres URL może być za długi lub zbyt trudny do zapamiętania.

Dla przykładu, poniższy długi oraz nieprzyjazny odnośnik:

http://moja-strona.home.pl/nowosci/wyswietl.php?id=3487

możesz automatycznie zamienić (przepisać) na adres bardziej przyjazny dla użytkownika oraz wyszukiwarek:

http://moja-strona.home.pl/nowosci/3487

Możliwość tworzenia przyjaznych adresów URL udostępnia omawiany mod_rewrite. Korzystanie z niego niesie za sobą wiele zalet:

  • za jego pomocą można stworzyć proste linki,
  • dzięki tym linkom możesz ukryć informacje, w jakim języku są napisane skrypty,
  • przyjazne linki są zdecydowanie lepiej traktowane przez wyszukiwarki (np. Google). Dzięki temu Twoja strona WWW ma większe szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Oto przykład najprostszego przepisania:

RewriteEngine on
RewriteRule ^old\.html$ new.html
WAŻNE! Pamiętaj, że ostatnia linia pliku .htaccess powinna być “pusta” – wstawiaj znak [enter] zawsze na końcu zawartości pliku.
Powyższy kod jest przykładową składnią, która jest charakterystyczna dla mod_rewrite. Pierwsza linia zawiera informację o aktywacji mod_rewrite. Druga linia natomiast zawiera definicję adresu, który ma zostać przepisany. Należy pamiętać, że domyślnie przepisaniu poddawany jest adres wywołania strony URL. Składnia tej komendy wygląda następująco:
RewriteRule maska_przepisania docelowy_adres [opcje]
Domyślnie do maski_przepisania dopasowywana jest zawartość zmiennej REQUEST_URI, bez poprzedzającego slasha. Zgodnie z powyższymi przykładami będzie to: “nowosci/3487” lub “old.html”.
Na temat powyższego przykładu możemy powiedzieć, że reguła analizująca adres URL będzie szukać pliku o nazwie “old.html” i jeśli go znajdzie, to zamieni na adres “new.html”.

 

Więcej informacji oraz przykładowych wpisów dotyczących przepisywania linków znajdziesz w tym artykule.
WAŻNE! Praktycznie w każdym zastosowaniu mod_rewrite definicja maski przepisania jest skonstruowana za pomocą wyrażenia regularnego. Więcej informacji na temat wyrażeń regularnych możesz znaleźć w Wikipedii oraz w oficjalnej dokumentacji.

Więcej rozwiązań

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Dedykowane wsparcie IT i megarabaty!

Pomoc Premium dedykujemy najbardziej wymagającym Klientom home.pl. Powiedz, co możemy dla Ciebie zrobić i oszczędzaj czas.

Poznaj Pomoc Premium Sprawdź ofertę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie