Widżety WordPress – informacje podstawowe

Widżety strony WordPress to proste elementy, które możesz używać do zbudowania stopki, nagłówka, pasków bocznych witryny i innych obszarów, które zostały zakodowane w szablonie, a gdzie ich użycie jest możliwe. Dzięki nim łatwo dodasz tekst, linki, chmurę tagów, odnośniki do kategorii, archiwum i inne elementy, jak banery reklamowe, boxy social-media. WordPress posiada wiele domyślnych widżetów, które opiszemy w tym artykule, ale ich liczba i rodzaj mogą zmieniać się, np. po zainstalowaniu wtyczek WordPress.

SPIS TREŚCI

Widżety WordPress – informacje podstawowe

WordPress to prosty w obsłudze system CMS, który został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł z niego skorzystać każdy użytkownik. W wielu obszarach WordPress działa w oparciu o mechanizm przeciągnij i upuść, pozwalając wprowadzać gotowe elementy bez konieczności ich ręcznego kodowania. Pod tym względem WordPress cały czas rozwija się, aby maksymalnie uprościć wszystkie mechanizmy budowy strony internetowej. Dlatego edytując strony i posty, możesz już korzystać z edytora blokowego, a w obszarze edycji struktury strony, z widżetów.

Widżety WordPress to gotowe moduły, które posiadają określoną funkcję i są wstawiane w witrynie. To, np. chmura tagów, pasek wyszukiwania, drzewo kategorii, panel logowania, archiwum wpisów, banery, pola tekstowe, zdjęcia, itp.  Jest ich naprawdę wiele, a ich umieszczenie na stronie internetowej, to jedno kliknięcie myszką. Każdy z widgetów podlega konfiguracji lub edycji zawartości, w zależności od tego, do czego mają być używane, np. widget tekstowy zawiera edytor tekstu, a widżet kategorii, opcje dot. sposobu ich wyświetlania.

Mogą one być dodawane w różnych obszarach witryny, np. w nagłówku, stopce lub paskach bocznych. W zależności od tego, jakiego szablonu używasz, obszarów może być m niej lub więcej. Ich dodawanie za każdym razem jest równie łatwe, a dzięki mechanizmowi bloków WordPress, ogranicza się do przeciągnięcia widżetu w wybrane miejsce i naciśnięcia przycisku Aktualizuj.

Podstawowe widżety i ich funkcje

Domyślnie widżety WordPress dzielimy na kilka podstawowych kategorii:

 • Tekst: w tej kategorii znajdziesz bloki bezpośrednio powiązane z polami tekstowymi, formą prezentowania tekstu czy zarządzania nim. Akapit, nagłówek, lista, cytat, a także tabela, pozwalają na szybkie dodanie tekstu i jego formatowanie.
 • Media: to grupa bloków, widżetów, odpowiedzialnych za prezentację mediów, tj. plików graficznych, obrazów, dostęp do plików do pobrania — ogólnie plików z sekcji Media w WordPress. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje blok Media i tekst, który pozwala na szybkie dodanie obrazu obok tekstu.
 • Wygląd: grupa bloków wygląd odpowiada za segregowanie i zarządzanie treściami. Wprowadza do obszaru, w którym wyświetlane są dane, takie elementy jak przyciski, kolumny, separatory. Przykładowo dodanie bloku kolumny, pozwala dodatkowo podzielić obszar roboczy na kolejne sekcje, w których umieścić inne bloki.
 • Widżety: to klasyczne widżety jakie do tej pory dostępne były w CMS WordPress, odpowiadają za wstawienie w witrynie internetowej typowych elementów dla bloga, strony. Znajdziesz tutaj m.in. pola shortcode, kalendarz, archiwa wpisów, chmurę tagów, dostęp do RSS, moduły nawigacji, drzewa kategorii czy komentarzy dodawanych pod wpisami.
 • Motyw: w tym miejscu pojawią się widżety odpowiedzialne za obsługę szablonu lub witryny, jak np. opcje Zaloguj/Wyloguj,
 • Osadzone treści: publikujesz filmy na YouTube, albo jesteś aktywny w social-media? Skorzystaj z widżetów osadzonych treści, aby łatwo dodawać odnośniki do swoich publikacji,
 • Bez kategorii: w tym miejscu będą pojawiały się widżety powiązane m.in. z różnego rodzaju wtyczkami, które nie mają określonej kategorii, ale mogą być przydatne dla administratora.

Podobny podział znajdziemy podczas edycji wpisów i stron WordPress, kiedy w treści umieszczasz bloki. Bowiem widżety są również blokami, zarządzalnymi elementami witryny, które umieszczasz jako gotowy element, bez konieczności jego kodowania.

Popularne widżety – omówienie

Każdy widżet WordPress pełni określoną funkcję. Poniżej znajdziesz informacje o najpopularniejszych widżetach:

 • chmura tagów: tagi pozwalają szczegółowo doprecyzować tematykę i poruszane we wpisach zagadnienia. Użytkownicy podążają za kategoriami wpisów, określając dzięki nim główną tematykę treści, ale z pomocą tagów, mogą śledzić konkretne zagadnienia. Używaj chmury tagów, aby dać użytkownikom dodatkową szansę na dotarcie do wybranych treści.
 • nagłówek i akapit, lista, itp: klasyczne widżety używane zwykle przy tworzeniu treści wpisów lub stron, możesz nimi wypełnić obszary widżetów, tworząc unikalne boxy z informacjami i treściami dodatkowymi,
 • kategorie: widżet pozwala na wyświetlenie listy kategorii publikowanych wpisów. Nie jest to samo co nawigacja (menu), które możesz zbudować z dowolnych elementów,
 • najnowsze komentarze: jeśli masz włączony system komentowania wpisów, ten widżet wyświetli ostatnio dodane komentarze. Może być przydatny, jeśli stawiasz na relację z użytkownikami i chcesz aby odwiedzający mieli możliwość szybkiego dotarcia do takich treści,
 • ikony społecznościowe: używaj, jeśli chcesz, aby wybrana strona mogła szybko zostać udostępniona przez użytkowników w social-media,
 • wyszukiwanie: to nic innego jak wyszukiwarka. Możesz ją dodać tak samo w obszarach szablonu, jak i bezpośrednio w treści wpisu,
 • własny HTML i shortcode: popularne widżety, które umożliwiają dodawanie własnego kodu HTML, np. zakodowanej wcześniej tabeli, itp. oraz shortcode, czyli krótkiego kodu odnoszącego się do bardziej rozbudowanych mechanizmów, np. formularza Contact Form 7.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.