Bezparagonowy system kaucyjny zostanie wprowadzony na terenie całego kraju już w 2023 roku. Do sklepów zwrócimy butelki i puszki bez konieczności przedstawiania paragonów. Jakie będą kwoty kaucji i jak nowe przepisy wpłyną na małe biznesy? Wyjaśniamy.
SPIS TREŚCI
- Co to jest system kaucyjny?
- Kto ma obowiązek przystąpić do programu kaucyjnego?
- Jakie produkty obejmie system kaucyjny?
- Jakie zalety ma system kaucyjny?
Co to jest system kaucyjny?
Już niedługo do sklepów będzie można zwracać puszki i butelki bez konieczności przedstawiania paragonów. To tzw. bezparagonowy system kaucyjny, który obowiązuje w większości państw zachodnich. Program ma na celu walkę z zanieczyszczeniem środowiska opakowaniami szklanymi, plastikowymi oraz puszkami i budowanie gospodarki opartej o obieg zamknięty. Wielkość zwracanych opakowań będzie regulowana ustawą, która zostanie wdrożona już w 2023 roku.
Kto ma obowiązek przystąpić do programu kaucyjnego?
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w 2023 roku. Ma być wdrażany stopniowo. Do programu muszą obowiązkowo przystąpić wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw, które mają na stanie wymienione w ustawie opakowania. Niektóre sieci handlowe będą zobowiązane do ustawienia na terenie swoich placówek tzw. „kaucjomatów”, co przełoży się na wysokie koszty i podniesienie cen. Mniejsze sklepy mogą przystąpić do programu dobrowolnie.
Jakie produkty obejmie system kaucyjny?
W nowej propozycji ministerstwa nowo wprowadzony system obejmie następujące produkty:
- Puszki o pojemności do 1 l,
- butelki szklane do 1,5 l,
- butelki plastikowe do 3 l,
- szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l.
W przyszłości na Polskę zostaną nałożone nowe zobowiązania. Wynikają one z dyrektyw unijnych, do których będą dostosowywane polskie przepisy:
- Do roku 2035 65 proc. odpadów powinno się poddawać recyklingowi
- do 2025 roku powinniśmy zebrać minimum 77 proc. wyprodukowanych butelek PET, a do roku 2030 aż 90 proc.
- każda wyprodukowana butelka PET musi zawierać 25 proc. materiałów pochodzących z recyklingu do 2025 roku, a do 2030 roku skład musi się zwiększyć do 30 proc.
Jakie zalety ma system kaucyjny?
- Społeczna odpowiedzialność za czyste środowisko
Śmieci produkowane każdego dnia zanieczyszczają przyrodę, wpływając bezpośrednio na komfort i zdrowie każdego z nas. Śmieci są porzucane na nielegalnych wysypiskach i w miejscach, które nie są przeznaczone do ich składowania. System kaucyjny ma za zadanie redukowanie ilości odpadów i szerzenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska. - Walka ze zmianami klimatycznymi
Segregacja opakowań pozwoli na zmniejszenie wytwarzanych gazów cieplarnianych, pozwalając na walkę z globalnym ociepleniem. - Zwiększenie produkcji opakowań wielorazowych
System spowoduje, że produkcja opakowań wielorazowego użytku stanie się bardziej opłacalna dla wielu producentów. Równocześnie zmniejszy się liczba opakowań jednorazowych, które destrukcyjnie wpływają na środowisko naturalne. - Zadbane tereny miejskie i wygoda mieszkańców
Dzięki systemowi kaucyjnemu do altan śmietnikowych i na wysypiska trafi znacząco mniej odpadów, co pozwoli na utrzymanie czystości miast.