Indywidualny mikrorachunek podatkowy. Już teraz PIT, CIT i VAT rozliczysz szybciej i prościej

Wejście w kolejną dekadę wiąże się z ważnymi zmianami w płaceniu podatków PIT, CIT i VAT. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych – od 1 stycznia 2020 każdy płatnik stał się posiadaczem indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Sprawdź, jaki jest Twój numer mikrorachunku podatkowego i jak z niego korzystać.

SPIS TREŚCI

Czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Indywidualny mikrorachunek podatkowy jest przypisanym do danego podatnika numerem konta. Służy do wpłat z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). Nowe rozwiązanie funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2020 roku i ma na celu zapewnienie szybszej obsługi płatności, a także zminimalizowanie ryzyka błędów popełnianych przez płatników podczas wpłaty poszczególnych zobowiązań.

Każda osoba, która posiada NIP lub PESEL otrzyma swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dostęp do niego zyskają więc zarówno podatnicy prowadzący działalność, jak i Ci, którzy jej nie założyli. Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego nie ulegnie zmianie w przypadku zmiany danych osobowych.

Jak zbudowany jest mikrorachunek podatkowy?

Każdy mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków, wśród których znajduje się m.in. Twój numer NIP lub PESEL oraz wartości stałe dla wszystkich rachunków:

Mikrorachunek podatkowy - liczba kontrolna - stała wartość

Rys. Schemat budowy indywidualnego mikrorachunku podatkowego.

Jakie podatki i opłaty będziemy wpłacać na mikrorachunek podatkowy?

Nowe rozwiązanie ułatwi regulację następujących opłat i podatków:

 • PIT (od osób fizycznych),
 • VAT (od osób prawnych),
 • CIT (podatek od towarów i usług),
 • Innych opłat niedotyczących podatków, m.in.: opłat skarbowych, opłat wynikających z ustawy o grach hazardowych, należności celnych, odsetek od lokat terminowych, grzywien, mandatów i kar porządkowych, kosztów postępowania administracyjnego, spadków i darowizn na rzecz Skarbu Państwa.
Pozostałe podatki opłacane powinny być tak, jak dotychczas, tzn. na rachunki bankowe urzędów skarbowych.

Jak sprawdzić numer swojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego?

Numer Twojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego możesz poznać, wchodząc na rządowy Portal Podatkowy (podatki.gov.pl). Jego wygenerowanie i prowadzenie jest bezpłatne, a numer nie zmieni się nawet po zmianie danych osobowych (nazwiska, miejsca zamieszkania czy rodzaju prowadzonej działalności).

Wygeneruj swój numer mikrorachunku podatkowego, korzystając z prostej instrukcji:

 1. Wejdź do generatora mikrorachunku podatkowego, a następnie podaj swój identyfikator podatkowy w odpowiednim oknie (PESEL lub NIP). W podanym przykładzie podany został numer PESEL. Po wpisaniu identyfikatora podatkowego, wybierz przycisk: Generuj.
  Indywidualny mikrorachunek podatkowy - generowanie mikrorachunku
 2. Zapisz wygenerowany numer mikrorachunku podatkowego lub wydrukuj dokument, wybierając przycisk: Drukuj (w prawym dolnym rogu wyświetlonego ekranu).
  Indywidualny mikrorachunek podatkowy - drukowanie mikrorachunku
Numer identyfikacji podatkowej, który powinieneś podać zależy od tego, jakim typem płatnika jesteś:

 • Numer PESEL – jeśli podatnik jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT,
 • Numer NIP – jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT, a także jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Możesz również udać się do dowolnego urzędu skarbowego, gdzie uzyskasz informacje na temat swojego rachunku.

Jak korzystać z mikrorachunku?

Indywidualny rachunek podatkowy służy jedynie do wpłat podatku. Oznacza to, że nie będą na niego wpłacane zwroty nadpłat (będą one trafiały na osobiste konto bankowe podatnika).

WAŻNE! Mikrorachunek nie pokazuje użytkownikowi historii wpłat. Zaksięgowanie Twoich wpłat będzie możliwe do sprawdzenia po zalogowaniu na Twój profil na rządowym Portalu Podatkowym, gdzie każdy podatnik ma dostęp do osobistych informacji podatkowych.

Więcej informacji o mikrorachunku podatkowym

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z częstymi pytaniami i odpowiedziami, które opublikowane są w portalu podatkowym pod tym adresem: https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/pytania-i-odpowiedzi/ 

Masz pytania dot. mikrorachunku podatkowego?

W sprawach dotyczących mikrorachunku podatkowego możesz kontaktować się z Krajową Informacją Skarbową telefonicznie:

 • 801 055 055
 • 22 330 03 30

lub wysłać zapytanie za pomocą wiadomości e-mail

Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie