Jak zarejestrować się jako płatnik VAT UE?

Otwarcie się polskich przedsiębiorców na zagraniczne rynki sprawiło, że coraz więcej osób potrzebuje numeru VAT UE. Pozwala on na legalne odprowadzanie podatków za transakcje, wykonywane na rynkach Unii Europejskiej. Posiadasz firmę i dokonujesz transakcji w obrębie Unii Europejskiej? A może chcesz współpracować z kontrahentami z krajów Unii? W takiej sytuacji Twoim obowiązkiem jest rejestracja jako płatnik VAT UE. Z artykułu dowiesz się, gdzie i kiedy możesz się zarejestrować, jak wygląda rejestracja i czy jest ona odpłatna, a także jakie obowiązki ma płatnik VAT UE.

SPIS TREŚCI

Czy muszę rejestrować się jako płatnik VAT UE?

Jak się zarejestrować jako płatnik VAT EU? Formalności

Rejestracja nie jest konieczna dla wszystkich płatników. Musza ją wykonać ci przedsiębiorcy, którzy:

  • uczestniczą w transakcjach z kontrahentami z Unii Europejskiej,
  • dokonują transakcji na terenie UE i korzystają ze zwolnień VAT,
  • transakcje, których dokonują przekraczają w danym roku równowartość 50 tys. zł,
  • sprzedają usługi, dla których miejscem rozliczenia podatku jest kraj nabywcy.

Rejestracja jako płatnik VAT UE musi być wykonana przed zakupem lub sprzedażą usług lub towarów na terenie Unii Europejskiej.

Gdzie zarejestruję się jako płatnik VAT UE?

Wniosek w sprawie rejestracji jako płatnik VAT UE możesz złożyć:

  • w odpowiednim urzędzie skarbowym,
  • w formie listownej,
  • w formie elektronicznej (przez Portal Podatkowy lub jako załącznik do wniosku o wpis działalności do CEIDG bądź wniosku o zmianę wpisu w CEIDG).

Jak się zarejestrować jako płatnik VAT UE?

Wniosek o rejestrację jako płatnik można złożyć osobiście, pocztą lub elektronicznie. Aby zostać płatnikiem, należy wypełnić formularz VAT-R. Zgłoszenie powinno zawierać: NIP, cel złożenia wniosku (np. rejestracja lub aktualizacja), dane osobowe wnioskodawcy, informacje na temat wykonywania transakcji na terenie UE oraz oświadczenie o znajomości przepisów Kodeksu karnego.

Osobiste złożenie wniosku jest bezpłatne. Za wniosek zapłacisz jedynie w sytuacji, kiedy działasz przez pełnomocnika (wyjątkiem jest pełnomocnictwo, udzielone najbliższym krewnym: żonie, mężowi, rodzicom, dziadkom, wnukom, rodzeństwu). Za pełnomocnictwo osoby niespokrewnionej należy zapłacić 17 zł (opłatę wpłaca się na konto urzędu).

Obowiązki płatnika VAT UE

Posiadając status płatnika VAT UE jesteś zobowiązany do:

  • Składania do urzędu skarbowego odpowiednich dokumentów podsumowujących (VAT-UE, VAT-8, VAT-9M),
  • Po zarejestrowaniu się, urząd skarbowy nada ci europejski NIP z przedrostkiem „PL”, z którego będziesz korzystać podczas rozliczania transakcji na terenie UE. Z numeru należy korzystać na wszystkich fakturach i innych dokumentach, kierowanych do kontrahentów z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie