Jakie wydatki można wrzucić w koszty firmy? Rozliczenie usług IT

Oprogramowanie i narzędzia, używane w Twojej firmie mogą przynieść Ci konkretne oszczędności. Jak to możliwe? Wrzuć je w koszty swojej działalności i ciesz się niższym podatkiem dochodowym! Podpowiadamy, co można wrzucić w koszty firmy, obniżając tym samym swój podatek.

SPIS TREŚCI

Co można wrzucić w koszty działalności gospodarczej?

Co to jest koszt firmowy?

Koszt firmowy to wydatek, który służy uzyskaniu przychodu z działalności gospodarczej. Im wyższe koszty firmy, tym niższy podatek dochodowy. Warto o tym pamiętać, kupując do swojej firmy sprzęty i usługi, służące nam do pracy zawodowej. Wliczając swoje wydatki do kosztów firmy warto pamiętać o narzędziach i oprogramowaniu, z których korzystamy na co dzień. 

Jak dokumentować koszty uzyskania przychodów?

Aby poniesiony wydatek stał się kosztem firmowym, należy spełnić pewne warunki. Twoim obowiązkiem jest wykazanie związku między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Konieczne jest również prawidłowe udokumentowanie kosztów uzyskania przychodu, np. przy pomocy:

  • faktur,
  • faktur VAT,
  • rachunków,
  • dokumentów celnych.
Pamiętaj! W przypadku niestandardowych wydatków urząd może zakwestionować zasadność kosztów firmowych, uznając je za prywatny wydatek.

Strona internetowa i oprogramowanie jako koszt firmowy? Tak!

Komputery, telefony, skanery, drukarki, myszki… Cały sprzęt komputerowy, którego używasz w ramach swojej działalności możesz bez problemu wrzucić w koszty działalności gospodarczej. Ważne jednak, aby zachować zdrowy rozsądek: zasadność kilku nowych komputerów wpisanych w koszty jednoosobowej działalności gospodarczej prawdopodobnie zostanie podważona przez urząd.

Pamiętaj! Sprzęt o wartości powyżej 10 000 zł podlega amortyzacji środków trwałych.

Koszty związane z firmową stroną internetową

Zakup domeny internetowej

Bez strony internetowej nie przebijesz się do swoich klientów. Jej założenie wiąże się z wyborem domeny, którą bez problemu możesz wpisać w koszty firmy. Zakup domeny dla firmy powinien być udokumentowany fakturą, a jako jej nabywca masz prawo do pełnego odliczenia VAT.

Sprawdź: unikalny adres dla swojej witryny

Zakup hostingu

Budując profesjonalną stronę internetową dla firmy powinieneś zadbać o hosting. Tę usługę również możesz wrzucić w koszty swojej działalności i odliczyć od niej VAT.

Sprawdź: wydajny hosting dla strony www

Pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie jest usługą, dzięki której firmowa strona ma szansę zaistnieć w internecie i dotrzeć do większej grupy odbiorców. Usługa pozycjonowania jest wydatkiem, który jest związany z utrzymaniem strony www i można ją wpisać w koszty firmy.

Sprawdź: skuteczne pozycjonowanie strony www

Pamiętaj! Zakup usług lub oprogramowania od zagranicznej firmy kwalifikuje się jako import usług.

Oprogramowanie w kosztach firmowych

Nieodłącznym elementem pracy w biurze jest oprogramowanie do komputera. System operacyjny lub oprogramowanie biurowe możesz bez problemu wliczyć w koszty firmy. Specjalistyczne oprogramowanie i jego rozliczenie zależy od charakteru naszej działalności (np. programy dla architektów nie będą mile widziane w firmie, która nie zajmuje się projektowaniem wnętrz lub budynków).

Jakie oprogramowania i usługi możesz wrzucić w koszty firmy?

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wpisać wydatek w koszt działalności gospodarczej, możesz zwrócić się z prośbą o indywidualną interpretację za pomocą formularza, dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Na interpretację poczekasz maksymalnie 3 miesiące.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

TeamViewer narzędzie do dostępu zdalnego

Umożliwia zarządzanie i obsługiwanie komputerów, serwerów oraz innych urządzeń podczas połączenia zdalnego (nawet przez urządzenia mobilne). Pracuj zdalnie z każdego miejsca.