Jak sprawdzić płatnika VAT?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój kontrahent z Unii Europejskiej jest płatnikiem VAT, skorzystaj z wyszukiwarki VIES UE. Jest to system wymiany informacji o podmiotach VAT, w których możesz otrzymać informację na temat aktywności numeru VAT konkretnej firmy.

SPIS TREŚCI

Jak sprawdzić płatnika VAT?

  1. Aby zweryfikować swojego kontrahenta, wejdź na stronę: wyszukiwarka VIES UE.
  2. Uzupełnij pola: Państwo Członkowskie i Numer VAT, wpisując dane kontrahenta, którego chcesz sprawdzić. Wypełnij również pola: Państwo Członkowskie Pytającego i Numer VAT, wpisując w te miejsca swoje dane.
  3. Kliknij przycisk: Weryfikuj. Po wykonaniu poleceń wyświetli się informacja, czy numer NIP Twojego kontrahenta jest ważny.
    Jak sprawdzić płatnika VAT? Wyszukiwarka VIES UE

Czym jest wyszukiwarka VIES?

System VIES jest wyszukiwarką Komisji Europejskiej, pozwalającą na zweryfikowanie statusu podatkowego firmy, z którą chcemy współpracować. Informacje, których szukamy są pozyskiwane z krajowych baz danych VAT. Wyniki wyszukiwania są wyświetlane w prostej formie: informacja o VAT UE istnieje (numer aktywny) lub nie istnieje (numer nieaktywny).

Dzięki systemowi można uzyskać sprawdzone informacje, czy nasz kontrahent ma firmę zarejestrowaną jako prowadząca handel na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie