Co to jest Google Tłumacz i jak działa?

Poniższy artykuł ma charakter informacyjny i nie dotyczy usług, wspieranych przez Biuro Obsługi Klienta home.pl

Czym jest Google Tłumacz (ang. Google Translate) i do czego służy?

Tłumacz Google to narzędzie do tłumaczenia słów, fraz, zdań, a nawet całych dokumentów z jednego języka na inny. Google Tłumacz dostępny jest dla komputerów stacjonarnych, urządzeń mobilnych w tym telefonów i tabletów. Działa też w oparciu o interfejs API.

Google Tłumacz może w pełni współpracować z przeglądarkami czy aplikacjami. Potrafi też tłumaczyć całe strony WWW, zapewniając właścicielom bezpłatny dostęp do wielu wersji językowych swojej witryny.

Google Tłumacz - proste tłumaczenia online.

Chcesz wykonać szybkie tłumaczenie w wyszukiwarce? Sprawdź, jak korzystać z podstawowej wersji Tłumacza Google w przeglądarce internetowej (np. Google Chrome).

Oferta serwisu DogadamyCie.pl obejmuje:

 • Audyt strony,
 • Dopasowanie treści strony do specyfiki branży,
 • Stworzenie haseł reklamowych i treści do reklam,
 • Tłumaczenie artykułów na bloga lub forum.

Google Tłumacz używa neuronowego silnika tłumaczeń

Tłumacz Google obsługuje obecnie ponad 100 języków, zapewniając tłumaczenie na wielu poziomach. Nie każdy z języków korzysta z najnowszych możliwości Tłumacza Google, oferując często wyłącznie tłumaczenie pojedynczych słów, fraz lub zdań metodą słowo po słowie.

Niektóre języki dodatkowo są wspierane silnikiem neuronowym. Dzięki aktualizacji z 2017 roku, Google Tłumacz potrafi obsługiwać język polski w oparciu o silnik neuronowego tłumaczenia maszynowego (Google Neural Machine Translation). Mechanizm ten nie tylko tłumaczy słowa i frazy, ale tłumaczy też całe zdania starając się „zrozumieć” ich kontekst. Dotychczas tłumaczenie to było oparte na schemacie tłumaczeń krok po kroku, przez co używając Google Tłumacza, można było odnieść wrażenie, że jest on bezużyteczny.

Siła Google Tłumacza tkwi w języku angielskim

Kluczowym elementem budowy całego systemu jest stosowanie języka angielskiego, na który tłumaczone są wprowadzane treści, a który następnie tłumaczony jest na język właściwy wybierany przez użytkownika. Tym sposobem Google Translate osiąga coraz lepsze wyniki i poziom zadowolenia użytkowników z wykonywanych tłumaczeń. Silnik neuronowy wspierany jest treściami Internetowymi – wzorcami w postaci milionów dostępnych w sieci „dokumentów”, które pozwalają wybierać i budować najlepsze tłumaczenia.

Google Tłumacz jest bardzo wszechstronnym narzędziem do pracy. Za sprawą aplikacji mobilnych potrafi m.in. wykonać tłumaczenia w locie. Potrafi tłumaczyć tekst znajdujący się na obrazie, co sprawia, że stał się niezastąpionym narzędziem w podróżach. Tłumacz Google może tłumaczyć wiele form tekstu i multimediów, a także: tekst, mowę, obrazy i filmy.

Działanie narzędzia Google Translate możemy zaobserwować m.in. w serwisie YouTube po uruchomieniu napisów/tłumaczeń. Google Translator obecnie nie wymaga implementacji na stronach WWW, gdyż przeglądarki internetowe posiadają już wbudowany moduł Google Tłumacza. Po uruchomieniu przeglądarki Google Chrome i przejściu na dowolną stronę, możemy ją przetłumaczyć na dowolny język.

Google Chrome z wbudowanym Tłumaczem Google - automatycznie tłumaczenie stron WWW.

Jakie główne funkcje oferuje Tłumacz Google?

Kluczowe funkcje Google Tłumacza (ang. Google Translate) obejmują:

 • tłumaczenie aplikacji mobilnych bez dodawania fizycznie wybranego języka do samej aplikacji,
 • tłumaczenie stron internetowych, analogicznie jak wyżej, pozwala na tłumaczenie całych witryn, nawet jeśli nie mają one wprowadzonego dodatkowego języka. Funkcja ta może zostać zaimplementowana w postaci skryptu, m.in. w kreatorze stron WWW oraz sklepie internetowym dostępnym w ofercie home.pl,
 • tłumaczenie słów pisanych odręcznie,
 • tłumaczenie całych dokumentów przesłanych do translatora. Dokumenty powinny mieć postać: .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls, .xlsx,
 • tłumaczenie mowy, tj. tłumaczenie języka mówionego,
 • tłumaczenie obrazu pozwala na identyfikowanie tekstu na zdjęciach (w plikach graficznych) oraz ich natychmiastowe tłumaczenie bezpośrednio na ekranie, np. telefonu,
 • tłumaczenie pisma odręcznego, popularna głównie na telefonach i tabletach.

Google Translate przy większości języków zapewnia nie tylko wsparcie dla tłumaczeń, ale także oferuje możliwość wysłuchania tłumaczenia (lektor), sprawdzenie poprawnej wymowy, a także udostępnia słownik. Google Translator potrafi działać w trybie offline po pobraniu paczki tłumaczeń. Jego skuteczność może być wtedy mniejsza, ale nadal zapewnia możliwość tłumaczenia tekstów bez dostępu do Internetu.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie