Jak działa Tłumacz Google? Praktyczne wskazówki

Tłumacz Google to niezastąpione narzędzie dla każdego, kto potrzebuje szybkiej pomocy w tłumaczeniu treści na obcy język. Serwis jest w stanie przetłumaczyć treści w ponad 130 językach, a z jego możliwości korzysta kilkaset milionów użytkowników! Dołącz do nich i skorzystaj z naszej instrukcji, która ułatwia korzystanie z serwisu Google Translate.

SPIS TREŚCI

Jak działa Tłumacz Google?

Tłumacz Google to nie tylko słownik: program ma również wbudowany system do rozpoznawania mowy i szybko konwertuje ją na tekst. Możesz też skierować obiektyw smartfona na tekst, by zobaczyć jego tłumaczenie na ekranie, dzięki Google Lens. Plusem jest to, że program jest darmowy i dostępny niemal na całym świecie. Z serwisu można korzystać uruchamiając go przez wyszukiwarkę, ściągając aplikację lub przez telefon z systemem Android lub iOS.

W ostatnich latach twórcy serwisu dali swoim użytkownikom możliwość korzystania z nowych, przydatnych funkcji. Dzięki nowoczesnym technikom tłumaczeń i wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest m.in. natychmiastowe tłumaczenie mowy, co znacznie usprawnia codzienną komunikację. Funkcja jest niezastąpiona np. podczas podróży lub w procesie uczenia się nowego języka.

Dodatkowym wsparciem w tłumaczeniach, dostępnym w polskiej wersji Tłumacza Google jest neuronowy silnik tłumaczeń. Pozwala on ma tłumaczenie tekstu na poziomie zdań i dłuższych wyrażeń, a nie pojedynczych słów wyrwanych z kontekstu. Nowa metoda wyprowadziła technologię tłumaczeniową na wyższy poziom i uprościła proces tłumaczenia długich tekstów. Sieć neuronowa jest zdolna do uczenia się od milionów użytkowników, którzy codziennie korzystają z jej potencjału.

Jak korzystać z Tłumacza Google – instrukcja krok po kroku

Używanie Tłumacza Google jest bardzo proste: nie trzeba nawet otwierać strony z serwisem, aby móc z niego korzystać i tłumaczyć. Tłumaczenie możesz wykonać bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki Google. Aby skorzystać z tej możliwości, postępuj według poniższych instrukcji.

Szybkie tłumaczenie na język polski w Tłumaczu Google

Jeśli chcesz przetłumaczyć pojedyncze słowo, w wielu przypadkach wystarczy, że po wejściu na stronię google.pl wpiszesz „słowo tłumaczenie” (np. „pies tłumaczenie”). W wynikach wyszukiwania pojawi się tabela z Tłumaczem Google i tłumaczeniem wskazanego słowa (domyślnie na język angielski).
szybkie korzystanie z Tłumacza Google

Dla tłumaczenia dłuższych fragmentów przejdź bezpośrednio na stronę translate.google.pl lub skorzystaj z poniższego sposobu:

 1. Wejdź na stronę: www.google.pl. Następnie wpisz zwrot „tłumaczenie”, „tłumacz” lub „translator” w wyszukiwarkę i kliknij ikonę lupy, znajdującą się po prawej stronie.
  Tłumacz Google - jak go wyszukać w przeglądarce
 2. Po wykonaniu powyższych czynności pojawi się tabela z programem Tłumacz Google, z którego możesz skorzystać. Domyślnym językiem dla wyszukiwarki jest angielski. W pole wyszukiwania wpisz słowo lub zwrot, które chcesz przetłumaczyć na inny język, np. język polski.Tłumacz Google - proces tłumaczenia
 3. Pod tabelą znajdziesz alternatywne tłumaczenia wyrażenia, które wpisałeś w tabeli. Dzięki tej opcji dowiesz się, jakie są tłumaczenia wpisanego wyrażenia np. w innej części mowy.
  Google Translate - alternatywne tłumaczenia
 4. Jeśli chcesz tłumaczyć słowo polskie na język obcy, kliknij na pole ze strzałkami pomiędzy tabelami.
  Google Translate - alternatywne tłumaczenia
 5. Możesz również zamienić języki w słowniku. W tym celu kliknij na strzałkę, znajdującą się obok słownika, który chcesz zmienić.
  Tłumacz Google - zmiana języka
 6. Po wybraniu strzałki, wyświetli się widok z językami, w których dostępna jest usługa Tłumacz Google. Po kliknięciu na interesujący Cię język, automatycznie włączy się słownik we wskazanym języku.
  Google Translate - wybór innego języka

Tłumaczenie dokumentów w Tłumaczu Google

Niezastąpioną funkcją Tłumacza Google jest możliwość tłumaczenia dokumentów na jeden z obsługiwanych przez system języków. Korzystanie z tej funkcji jest możliwe po przejściu na stronę Translatora Google. Jeśli chcesz przetłumaczyć dokument na inny język, postępuj według instrukcji:

 1. Przejdź na stronę https://translate.google.pl/.
 2. Wybierz przycisk: Dokumenty, znajdujący się w lewym górnym rogu wyświetlonej ramki.
  Google Translate - tłumaczenie dokumentów
 3. Wybierz przycisk: Przeglądaj komputer, a następnie wyszukaj dokument, który chcesz przetłumaczyć w wyświetlonym widoku.
  Google Translate - wybór dokumentu do tłumaczenia
  Plik, który tłumaczysz może być w formacie .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls, .xlsx
 4. Po znalezieniu dokumentu, który chcesz przetłumaczyć, wybierz przycisk: Przetłumacz, znajdujący się w prawym dolnym rogu.
  Google Translate - tłumaczenie wybranego dokumentu
 5. Po wykonaniu wcześniejszych czynności w systemie wyświetli się tłumaczenie Twojego artykułu na wybrany język.
  Google Translate - przetłumaczony dokument

Dodatkowe funkcje w Tłumaczu Google

System Tłumacz Google ma szereg dodatkowych możliwości, ułatwiających swoim użytkownikom tłumaczenie i naukę języka, m.in.:

 • Odsłuchiwanie tłumaczenia – funkcja, która pozwala na odsłuchanie brzmienia danego sformułowania w obcym języku, dostępna dzięki generatorowi mowy. Słowo, które chcemy odsłuchać może być wypowiedziane w normalnym lub spowolnionym tempie.
 • Tłumaczenie tekstu z obrazów i grafik – zdjęcie, na którym zawarty jest tekst można zaimportować podobnie, jak dokument (instrukcja powyżej).
 • Tłumaczenia na żywo – funkcja dostępna również z poziomu aplikacji Tłumacz Google na smartfony pozwala na tłumaczenie wszystkich napisów, które zarejestruje kamera. Tłumaczenia są nakładane na obraz w czasie rzeczywistym.
 • Funkcja „Dotknij, by przetłumaczyć” – pozwala na tłumaczenie tekstów w każdej aplikacji na androidzie.
 • Tłumacz Google offline – aplikacja mobilna Google Tłumacza na smartfony pozwala na pobranie konkretnych języków, co daje możliwość korzystania ze słownika nawet bez dostępu do Internetu (np. podczas podróży).
 • Tłumaczenie mowy i Rozmowa – wystarczy nagrać wypowiedź, a aplikacja przetłumaczy ją na wybrany język oraz przeczyta tłumaczenie. W ten sposób można w miarę płynnie porozumieć się bez znajomości języka rozmówcy. Przydatna funkcja na zagranicznych wakacjach.
 • Tłumaczenie stron internetowych – zawartość strony internetowej może zostać przetłumaczona w kilka sekund.
Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie