Biała lista podatników VAT

Najważniejsze informacje – home.pl i biała lista podatników VAT

 • home.pl S.A. jest czynnym podatnikiem VAT i widnieje na tzw. „białej liście podatników”. Więcej informacji »
 • Rachunki bankowe znajdujące się na PRO FORMACH od home.pl są tzw. rachunkami wirtualnymi, należącymi do PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu, który obsługuje płatności masowe dla home.pl. Z tego względu mogą one nie figurować na „białej liście podatników”, ale nie oznacza to, że home.pl S.A. jako firma się na niej nie znajduje. Więcej informacji » 
 • Dla płatności poniżej 15000zł przelewy powinny być realizowane tak jak dotychczas, czyli na numery kont bankowych wskazanych na PRO FORMACH od home.pl. Więcej informacji »
 • Konieczność płatności na numer konta widniejący na tzw. „białej liście” dotyczy tylko transakcji o wartości powyżej 15000zł. Jeśli chcesz uregulować należności za usługi w home.pl w kwocie równej lub powyżej 15000zł, skontaktuj się z home.pl w celu uzyskania numeru rachunku, na który należy wpłacić należność. Więcej informacji »

Czym jest biała lista podatników VAT?

Nowy wykaz podatników VAT (tzw. „biała lista podatników”) to najważniejsza zmiana, która weszła w życie od 1 września 2019 roku. Wyszukiwarka podatników VAT prowadzona przez Ministerstwo Finansów dostępna jest pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/

Wyszukiwarka pozwala na weryfikacje danych kontrahentów, zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Białą listę podatników VAT możesz sprawdzić na stronach Ministerstwa Finansów, a weryfikacja kontrahentów może obejmować kilka zmiennych:

 • Numer konta,
 • NIP,
 • REGON,
 • Nazwę podmiotu (min. 5 znaków z wyłączeniem znaków specjalnych).

Prócz tego możesz również wyszukać dane aktualne na wybrany dzień. W tym celu zaznacz opcję: „Zmień datę” i wybierz datę, dla której chcesz sprawdzić kontrahenta. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować kontrahenta czy znajdował się na białej liście podatników VAT na wybrany konkretny dzień (np. data, gdy zawarliście transakcje).

Biała lista podatników VAT to nic innego niż elektroniczny wykaz podmiotów.

WAŻNE! Podatnicy powinni weryfikować białą listę podatników tylko w sytuacji, gdy płatność za towar lub usługę przekracza 15000zł. Jeśli płatność na taką kwotę dokonana zostanie na numer konta niezgodny z widniejącym w profilu podatnika na białej liście – zapłacona kwota nie będzie ich kosztem podatkowym (nie będzie można tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu).

Kiedy powinienem weryfikować kontrahentów czy znajdują się na tzw. białej liście?

Konieczność płatności na rachunek widniejący na tzw. białej liście dotyczy tylko transakcji o wartości powyżej 15000zł. Jeśli chcesz uregulować należności za usługi w home.pl w kwocie równej lub powyżej 15000zł, skontaktuj się z home.pl w celu uzyskania numeru rachunku, na który należy wpłacić należność.

Czy home.pl widnieje na białej liście podatników VAT?

home.pl S.A. jest czynnym podatnikiem VAT i widnieje na tzw. „białej liście podatników”.
 1. Wejdź pod adres: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/, aby wyświetlić wyszukiwarkę podatników VAT.
 2. W wyszukiwarce wybierz jedną z poniższych zmiennych i wpisz dane home.pl:
  • NIP: 8522103252
  • REGON: 811158242
  • Nazwa podmiotu: wpisz nazwę „home.pl” i w wynikach wyszukiwania znajdź pozycję: „HOME.PL SPÓŁKA AKCYJNA”.
 3. Po znalezieniu wpisu dla: home.pl S.A. będzie wyświetlana informacja, że firma figuruje w rejestrze VAT.
  home.pl znajduje się na białej liście podatników VAT prowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z informacją udostępnioną na Portalu Podatkowym przez Ministra Finansów, home.pl jest czynnym podatnikiem VAT i widnieje na tzw. „białej liście podatników”:

 • jeśli w wyszukiwarce podatników VAT spróbujesz sprawdzić status home.pl, wpisując NIP, Regon lub nazwę podmiotu, to home.pl będzie figurowało w rejestrze VAT jako zaufany kontrahent,
 • jeśli jednak w wyszukiwarce podatników VAT spróbujesz wpisać numer konta widniejący na PRO FORMIE za usługi w home.pl, to taki rachunek bankowy może nie figurować na wykazie.

Dlaczego numer konta, na który mam wpłacić należności za usługi w home.pl nie widnieje na białej liście?

Rachunki bankowe podane na PRO FORMACH od home.pl są rachunkami wirtualnymi, należącymi do Agenta Rozliczeniowego PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu (będącego krajową instytucją płatniczą, nadzorowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego), który obsługuje płatności masowe dla home.pl.

Oznacza to, że rachunki bankowe, na które należy dokonywać płatności za zamówione w home.pl usługi, wskazane na PRO FORMACH wystawionych przez home.pl, są rachunkami wirtualnymi należącymi do operatora zewnętrznego PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu, z którym home.pl współpracuje w zakresie masowych rozliczeń płatności. Rachunki te nie są rachunkami rozliczeniowymi home.pl, dlatego też nie mogą być zgodnie z obowiązującym prawem, zgłoszone do Urzędu Skarbowego i wykazane na tzw. „białej liście podatników”.

Każdy przedsiębiorca, który po 1 stycznia 2020 zapłaci za transakcję przekraczającą 15000zł na inny rachunek niż widniejący na białej liście podatników, nie będzie mógł tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W Ministerstwie Finansów trwają prace w kierunku opracowania wymagań związanych z wykazem podatników VAT, w tym również w zakresie wykorzystania tzw. „masek” do weryfikacji rachunków wirtualnych. Przed końcem 2019 roku zostaną wypracowane zasady zapewniające bezpieczeństwo dokonywania płatności na rachunki wirtualne nie znajdujące się na białej liście podatników VAT.

Na jaki numer konta mam wpłacić należność za usługi w home.pl?

W chwili obecnej tylko wpłata na wskazany na PRO FORMIE rachunek bankowy, gwarantuje realizację zamówienia przez home.pl. Wykonanie przelewu na inny rachunek bankowy może znacznie wydłużyć realizację zamówienia.

 • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić numer konta do płatności za usługi home.pl.

Wykonanie przelewu na inny rachunek bankowy niż wskazany na wystawionej przez home.pl PRO FORMIE, uniemożliwi automatyczne rozliczenie zamówienia co oznacza, że usługa może nie być zrealizowana lub zostanie zrealizowana ze znacznym opóźnieniem.

Wszelkie opłaty bankowe związane z koniecznością przeksięgowania błędnie wniesionej opłaty, czyli na inny numer konta bankowego niż wskazany na PRO FORMIE od home.pl, będą leżały po stronie klienta, czyli obciążą płacącego.

Konieczność płatności na rachunek widniejący na tzw. białej liście dotyczy tylko transakcji o wartości powyżej 15000zł. Jeśli chcesz uregulować należności za usługi w home.pl w kwocie równej lub powyżej 15000zł, skontaktuj się z home.pl w celu uzyskania numeru rachunku, na który należy wpłacić należność.

Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie