Martwisz się o wysokość swojej emerytury? Nie Ty jeden – eksperci są zdania, że po przekroczeniu wieku emerytalnego większość z nas nie będzie w stanie utrzymać poziomu życia z czasów aktywności zawodowej. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, umożliwiający uzyskanie wyższej emerytury w przyszłości. Składki będą pobierane zarówno z Twojej kieszeni, jak i od pracodawcy oraz państwa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega program, czy PPK się opłaca i jakie są zasady nowego systemu oszczędzania.
SPIS TREŚCI
- Co to jest PPK?
- Zasady oszczędzania z PPK
- Wypłata pieniędzy z PPK
- Terminy wdrożenia PPK przez pracodawcę
- Czy pieniądze gromadzone PPK są bezpieczne?
Co to jest PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe to wprowadzony przez rząd, dobrowolny program, pozwalający na oszczędzanie długoterminowe. Środki mają być gromadzone nie tylko z kieszeni pracownika, ale również zasilane przez pracodawcę oraz państwo. Dodatkowe oszczędności emerytalne mogą być wykorzystane po ukończeniu 60. roku życia. Oszczędności są odliczane procentowo od Twojego aktualnego wynagrodzenia.
Zasady oszczędzania z PPK
Zasady programu są bardzo proste. Pracodawca ma za zadanie wybrać instytucję finansową, która utworzy indywidualne rachunki PPK dla jego pracowników. Środki są zasilane przez wpłaty pracownika, pracodawcy oraz skarb państwa (wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne – 240 zł). Środki odprowadzane z pensji pracownika i pracodawcy są naliczane procentowo od aktualnego wynagrodzenia.
Wypłata pieniędzy z PPK
Oszczędzając w PPK zyskujesz już w pierwszym roku. Według Instytutu Emerytalnego przeciętny uczestnik programu zyskuje 86 % zwrotu już w ciągu pierwszych 9 miesięcy. PPK nagradza cierpliwych: oszczędzanie Ci się opłaci, jeśli wypłacisz swoje środki po 60. roku życia, a resztę pieniędzy będziesz wypłacał w min. 120 ratach (jest to warunek zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych).
Wszystkie środki, zgromadzone na rachunku PPK są dziedziczone. Uczestnik może wskazać osobę, której chce przekazać środki (nie musi ona należeć do rodziny). W przeciwnym wypadku całość kwoty otrzyma spadkobierca uczestnika.
- Wypłata środków po 60 roku życia.
Najkorzystniejsza opcja to oszczędzanie środków do 60. roku życia, a następnie jednorazowe wypłacenie 25% oszczędności. Kolejne środki są wypłacane w comiesięcznych ratach przez 10 kolejnych lat. - Wypłata części pieniędzy przed 60. rokiem życia w szczególnych sytuacjach życiowych:
- ze względu na leczenie swoje, małżonka lub dziecka – wypłata 25% bez obowiązku zwrotu środków,
- zakup mieszkania, domu lub pokrycie wkładu własnego – wypłata do 100% z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat (opcja dla uczestników do 45. roku życia).
- Rezygnacja z planu po kilku latach i wypłata całości zgromadzonych przed 60 rokiem życia. Od zgromadzonych środków stracisz:
-
- 30% z wpłat pracodawcy,
- wszystkie dopłaty ze skarbu państwa,
- zapłacisz podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki).
-
Terminy wdrożenia PPK przez pracodawcę
To do pracodawcy należy decyzja, która instytucja finansowa będzie zajmować się rachunkami jego pracowników, a także obowiązek wdrożenia programu. Terminy przystąpienia różnią się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa:
- ETAP – 1 lipca 2019
W pierwszym etapie program oszczędzania PPK został wdrażany przez największe firmy (zatrudniające min. 250 osób). - ETAP – 1 stycznia 2020
Drugi etap dotyczy przedsiębiorstw, zatrudniających min. 50 osób. Pracodawcy mają obowiązek zapisać swoich pracowników do programu do 10 listopada 2020 roku. - ETAP – 1 lipca 2020
W trzecim etapie programem zostaną objęte firmy, które zatrudniają min. 20 osób. Pracodawca musi zapisać pracowników do programu do 10 listopada 2020 roku. - ETAP – 1 stycznia 2021
W czwartym etapie do programu muszą dołączyć wszystkie pozostałe podmioty. Wdrożenie powinno nastąpić do 10 maja 2021 (w tym jednostki sektora finansów publicznych do 10 kwietnia 2021).
Czy pieniądze gromadzone w PPK są bezpieczne?
Uczestnicy programu chcą mieć pewność, że pieniądze w PPK są bezpieczne. Dba o to Komisja Nadzoru Finansowego, kontrolująca instytucje obracające środkami zgromadzonymi na rachunkach. Oznacza to, że instytucje mające pieczę nad rachunkiem muszą spełnić wymogi narzucone przez ustawę. Zabezpieczeniem jest również lokowanie pieniędzy w tzw. „funduszu zdefiniowanej daty”, które są dostosowane do wieku uczestnika planu PPK. Ogranicza to poziom ryzyka inwestycyjnego. Dodatkowo instytucje wpisane do ewidencji PPK ma obowiązek udostępniać uczestnikom dostęp online do systemu z informacją o stanie ich oszczędności.
Czytaj więcej
- Kalendarz podatkowy 2021. Kiedy wypadają terminy płatności podatków?
- JPK_V7 – nowy sposób rozliczania VAT
- Niższe stopy procentowe od 2020
- Jak skontaktować się z ZUS?
- Jak zarejestrować się jako płatnik VAT EU?
- Jak uzyskać dotację na sklep internetowy?
- Polecane benefity pozapłacowe – jak dodatkowo wynagrodzić pracownika?
- BDO – kto powinien zarejestrować tam swoją firmę?