Faktura OSS i rejestr OSS VAT – jak korzystać?

,Wystawiaj faktury OSS kontrahentom z krajów Unii Europejskiej. Zobacz jak zrobić to w programie eKsięgowość. Prowadź rejestr OSS VAT i generuj deklaracje VIU-DO do urzędu skarbowego.

SPIS TREŚCI

Co to jest Rejestr OSS VAT?

Od początku 2015 r. przedsiębiorca świadczący usługi elektroniczne, telekomunikacyjne lub nadawcze (tzw. usługi TBE) osobom prywatnym z krajów Unii Europejskiej, powinien je opodatkować w kraju nabywcy usługi – obowiązywała wtedy procedura MOSS (Mini One Stop Shop). Od 1 lipca 2021 została ona zastąpiona przez system VAT OSS (One Stop Shop) i rozszerzona o sprzedaż wysyłkową towarów (tzw. WSTO).

Pakiet eKsięgowość umożliwia prowadzenie specjalnej ewidencji świadczonych usług dla kontrahentów pochodzących z krajów UE. Informacje zawarte w generowanym przez eKsięgowość Rejestrze OSS VAT, umożliwiają wygenerowanie deklaracji VIU-DO do urzędu skarbowego.

Po wyświetleniu opcji menu Ewidencje Rejestr OSS VAT, użytkownik może sprawdzić zawartość wygenerowanej ewidencji OSS i/lub utworzyć nowy wpis do rejestru OSS, klikając przycisk Dodaj wpis. Opcja ta służy udokumentowaniu wykonanej usługi kontrahentowi z innego kraju Unii Europejskiej (UE).
Ewidencja faktur OSS - księgowość online

Uwaga: usługa eKsięgowość traktuje kraj z adresu twojej firmy (Polska) zarówno jako kraj członkowski identyfikacji, jak i państwo miejsca prowadzenia działalności. Zwróć na to uwagę generując deklarację VIU-DO w systemie.

Jak wystawić fakturę OSS VAT?

 1. Zaloguj się do panelu eKsięgowość
 2. W prawym górnym rogu ekranu kliknij w ikonkę koła zębatego, a następnie wybierz Ustawienia.
  księgowośc online - program do księgowości - faktura OSS
 3. Po lewej stronie w menu wybierz opcję  Podatki VAT i zaznacz pole OSS. Następnie kliknij w przycisk Zapisz.Ustawienia-faktura OSS - fakturowanie online
  Zaznaczenie opcji OSS – Procedura unijna pozwala na wystawianie faktur OSS dla konsumentów z UE, włącza rejestr transakcji OSS (pojawi się on w menu Ewidencje) i daje możliwość generowania deklaracji VIU-DO.
 4. Przejdź do zakładki Sprzedaż Faktury (lub kliknij w przycisk „+”).
  Sprzedaż-faktury-ksiegowosc online-oss
 5. Aby wystawić fakturę OSS musisz określić kraj klienta.
  faktura OSS kraj klienta sprzedaż do UE
 6. Możesz teraz wybrać stawkę VAT dla towaru lub usługi, która obowiązuje w kraju kontrahenta.
  faktura OSS - VAT dla kraju kontrahenta
 7. Uzupełnij informacje w rubryce Rodzaju sprzedażyWSTO (Wewnątrzwspólnotowa Sprzedaż Towarów na Odległość) lub Usługa. Określ sposób ustalenia miejsca rozpoczęcia i zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy (np. Analiza adresu dostawy zamówienia). Wpisanie tych danych uzasadnia, że faktura ma być opodatkowana w wybranym kraju, a nie w Polsce.
  określ rodzaj sprzedaży zagraniczej
 8. Zapisz fakturę.
  Na utworzonej fakturze pojawi się symbol OSS, a przy stawce VAT będzie widoczne literowe oznaczenie kraju rozliczenia:
  prefiks OSS na fakturze
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Przerzuć się na księgowość online

Wygodna aplikacja do fakturowania z generatorem plików JPK_VAT.