Aktualizacja aplikacji i korzystanie z najnowszej wersji PHP

SPIS TREŚCI

Powiadomienie od home.pl o korzystaniu ze starej wersji PHP na serwerze

Jeśli na serwerze w home.pl korzystasz ze starej wersji PHP (np. 5.6), to możesz otrzymać od home.pl wiadomość e-mail ze stosownym powiadomieniem sugerującym aktualizacje Twoich aplikacji w taki sposób, aby były one dostosowane do najnowszej wersji PHP.

Sprawdź: Dlaczego warto korzystać z najnowszej wersji PHP na serwerze?

Przykład wiadomości e-mail wysyłanej do klientów home.pl (informującej o korzystaniu z nieaktualnych aplikacji oraz wersji PHP):

Jak wygląda przykładowe powiadomienie informujące o nieaktualnej wersji PHP i aplikacjach?

WAŻNE! Nie zmieniaj wersji PHP przed upewnieniem się, że Twoje aplikacje (np. WordPress oraz wtyczki używane w CMS) nie zostały dostosowane do najnowszej wersji PHP! Może to spowodować błędy na Twojej stronie WWW i uniemożliwienie korzystania z Twoich aplikacji przez użytkowników.

Raport zgodności z wersją interpretera PHP

W ramach panelu klienta home.pl możesz sprawdzić, czy aplikacje na Twoim serwerze dostosowane są do wybranej wersji interpretera PHP.

  1. Zaloguj się do panelu klienta home.pl.
  2. Przejdź do zakładki: Usługi WWW.
    Usługi WWW
  3. Kliknij kafel z nazwą Twojego serwera, a następnie w sekcji Serwer WWW w lewym dolnym rogu wybierz: USTAWIENIA → Raport zgodności z wersją interpretera PHP. Raport zgodności PHP
  4. Wybierz wersję interpretera, dla której chcesz sprawdzić działanie swoich aplikacji, które znajdują się na serwerze, a następnie skorzystaj z przycisku: Utwórz raport zgodności z wersją interpretera PHP.
    Utwórz raport
    UWAGA! W zależności od ilości posiadanych aplikacji na serwerze generowanie raportu może trwać nawet do kilku godzin.
  5. Gdy Twój raport zostanie utworzony, możesz przejść do jego podglądu, korzystając z przycisku: wyświetl.
    Wyświetl raport
    WAŻNE! Po kliknięciu przycisku: wyświetl zostaniesz poproszony o podanie loginu oraz hasła. W takiej sytuacji w panelu klienta wymagane jest utworzenie użytkownika .htaccess o odpowiednich parametrach. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak to zrobić.
    Ścieżki/foldery, które są wyłączone z raportu: /cache, /var, /tmp, /temp

Zalecamy aktualizacje aplikacji (np. WordPress) na serwerze do najnowszych wersji

Wszystkim użytkownikom systemów CMS (np. WordPress, Joomla!) oraz im podobnych, zalecamy aktualizacje swoich witryn do najnowszych wersji oferowanego oprogramowania. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa serwisów działających na hostingu. Przykładowo, w przypadku systemów CMS (np. WordPress) takie aktualizacje możesz wykonać z poziomu panelu administracyjnego (wp-admin).

W przypadku WordPressa posiłkuj się m.in. oficjalnym repozytorium wtyczek oraz dodatków – dla każdego z nich otrzymasz informację (za pomocą zakładki Aktualizacje), czy wtyczka działa w aktualnej wersji lub czy aktualizacja do niej wspiera nową wersję PHP.

Dostosuj swoje aplikacje przed zmianą wersji PHP na najnowszą

Zmiana wersji PHP wiąże się z dostosowaniem do niej istniejącej lub tworzonej strony internetowej lub innej aplikacji. Uwarunkowane jest to przez zmieniającą się strukturę PHP w nowszych wersjach i rezygnację z mniej zoptymalizowanych funkcji w starszych wersjach.

Jeśli Twoje aplikacje korzystają ze starych funkcji dostępnych w poprzednich wersjach PHP, to należy je uprzednio zaktualizować, aby móc bez problemu zmienić wersję PHP na wyższą. W przypadku systemów CMS najczęściej wystarczy wykonać aktualizację dostarczaną przez autora oprogramowania.

Jeżeli korzystamy z CMS np. WordPress, podpowie on nam, czy warto zainicjować zmianę wersji PHP na nowszą, przyśpieszając działanie witryny internetowej.

Jeśli twoje aplikacje są dostosowane, to zmień wersję PHP na najnowszą

Posiadanie aktualnej wersji PHP – obsługującej Twoją stronę WWW lub inne aplikacje znajdujące się na serwerze – przekłada się na poziom zabezpieczenia oraz szybkość ładowania strony. Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem, dla którego powinniśmy zdecydować się na dokonanie aktualizacji wersji PHP na serwerze.

W nieaktualnych wersjach PHP znajdują się luki bezpieczeństwa, które ułatwiają potencjalnemu cyberprzestępcy włamanie na stronę WWW. Jednocześnie wydajność najnowszych wersji PHP jest bezpośrednio powiązana z większą prędkością ładowania strony. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki pozycjonowania serwisu w wynikach Google.

Czas ładowania strony WWW w sekundach w zależności od ustawionej wersji PHP.

Powyższy obrazek wskazuje prędkość wczytywania przykładowej strony internetowej o wielkości ~3MB. W zależności od wybranej wersji PHP możesz zauważyć zdecydowaną zmianę szybkości ładowania takiej strony internetowej.

Jak zmienić wersję PHP na serwerze w home.pl?

Wersję PHP na serwerze w home.pl możemy zmienić korzystając z Panelu klienta home.pl lub przez umieszczenie odpowiedniego pliku .htaccess. Możesz też skontaktować się z twórcą strony WWW, jeśli sam jej nie zbudowałeś.

Jeśli Twoje aplikacje na serwerze są dostosowane do najnowszej wersji PHP, to zachęcamy do zmiany wersji PHP na serwerze do najnowszej wersji. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z Panelu klienta home.pl, lub przez plik .htaccess.

Dowiedz się więcej:

Jeśli chcesz zmienić wersję PHP na 8.0, 8.1 lub 8.2, jednak nie widzisz jej na liście, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Jeśli nie potrafisz samodzielnie zaktualizować Twoich aplikacji na serwerze w taki sposób, aby były kompatybilne z najnowszą wersją PHP, możemy to zrobić za Ciebie. Kliknij i dowiedz się więcej: aktualizacja PHP.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie