Blokada serwera FTP

blok-ftpRys. Zamiast “nazwa_serwera” będzie nazwa konta głównego, którego blokada FTP będzie dotyczyć.

 • Zablokuj dostęp do serwera FTP dla konta głównego – zaznaczając tę opcję, główny użytkownik serwera nie będzie mógł połączyć się z serwerem FTP (nawet jeśli zna hasło). Pojęcie głównego użytkownika serwera należy rozumieć jako konto główne serwera. Przykładowo, jeśli posiadasz serwer pod adresem “serwer123456.home.pl”, to nazwa Twojego głównego użytkownika to “serwer123456”. Po włączeniu tej blokady, inne konta FTP, które zostały utworzone na serwerze, będą mogły nadal łączyć się z serwerem FTP.
  WAŻNE! Całkowita blokada serwera FTP powoduje również blokadę dostępu do serwera FTP dla anonimowego użytkownika! Pamiętaj, że użytkownicy kont FTP będą mieli nadal aktywny dostęp do serwera FTP! Blokada obowiązuje tylko dla konta głównego oraz anonimowego użytkownika!
 • Zablokuj dostęp do serwera FTP dla anonimowego użytkownika (dotyczy katalogu /pub) – zaznaczając tę opcję, blokujesz dostęp do serwera FTP wszystkim osobom, które korzystają z połączenia “anonymous”. Osoba zalogowana anonimowo na serwerze FTP ma dostęp jedynie do zawartości katalogu /pub. Po włączeniu tej blokady, anonimowe połączenie z Twoim serwerem FTP nie będzie możliwe.
  WAŻNE! Pamiętaj, że włączeniu blokady FTP dla anonimowego użytkownika, połączenie z serwerem FTP po podaniu właściwych danych autoryzacyjnych będzie możliwe!

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa istnieje możliwość zablokowania serwera FTP dla konta głównego serwera, czyli dla konta FTP, które dostępne jest natychmiast po zarejestrowaniu i uruchomieniu serwera. Funkcja blokady serwera FTP jest bardzo użyteczna, gdyż możemy umożliwiać łączenie się z serwerem FTP tylko w momencie, gdy naprawdę tego potrzebujemy, wyłączając w ten sposób możliwość nieautoryzowanego dostępu.

Po zablokowaniu serwera FTP, główny użytkownik serwera nie będzie mógł połączyć się z serwerem FTP (nawet jeśli zna hasło). Jeżeli jednak utworzyłeś kolejne konta FTP (po zarejestrowaniu i uruchomieniu serwera), to blokada serwera FTP nie obejmie tych dodatkowych kont FTP i połączenie za ich pośrednictwem nadal będzie możliwe.

WAŻNE! Pojęcie głównego użytkownika serwera należy rozumieć jako konto główne serwera. Przykładowo, jeśli posiadasz serwer pod adresem “serwer123456.home.pl”, to nazwa Twojego konta głównego na tym serwerze to “serwer123456”.
WAŻNE! W obecnej formie funkcja blokady serwera FTP umożliwia blokadę tylko dla konta głównego serwera. Po włączeniu blokady, inne konta FTP, które zostały utworzone na serwerze, będą mogły nadal łączyć się z serwerem FTP. Oznacza to, że jeśli do łączenia z serwerem FTP, korzystasz z innych kont FTP, niż konto główne serwera, to nadal będziesz mógł się łączyć z serwerem FTP poprzez te inne konta FTP.

Jak zablokować serwer FTP?

 1. Zaloguj się w Panelu home.pl do usługi typu serwer.
 2. Kliknij opcję menu “Usługi”, która znajduję się po lewej stronie ekranu.
  uslugi432.jpg
 3. Kliknij nazwę serwera, dla którego chcesz zmienić ustawienia FTP. Spowoduje to rozwinięcie mini-podglądu.
  konfiguracjauslugi_023a.jpg
 4. W wyświetlonym mini-podglądzie dla usługi, kliknij przycisk “Konfiguracja usługi”.
  konfiguracjauslugi09098.jpg
 5. Kliknij przycisk “Blokuj FTP”, który znajduje się w prawym górnym module “Serwisy WWW”.

  blokujftp0009.jpg

 6. Wybierz odpowiednią opcję i kliknij przycisk “Zapisz”.

blok-ftp1

Wprowadzone ustawienia dla blokady serwera FTP zostaną natychmiast zaktualizowane.
 • Czy artykuł był pomocny?
 • TAK   Nie
Tematy powiązane
Więcej informacji na forum dyskusyjnym:   Kliknij tutaj, aby przejść na forum.home.pl