Blokada serwera FTP

W tym artykule znajdziesz informacje jak usunąć lub przepiąć domenę z hostingu na poprzedniej platformie home.pl.

Artykuł dla nowej platformy home.pl znajdziesz tu:

Panel klienta - Usługi - Nazwa serwera - Mini-Podgląd Usługi - Konfiguracja usługi - Blokuj FTP - Wybierz odpowiednią opcję i kliknij przycisk ZapiszRys. Zamiast „nazwa_serwera” będzie nazwa konta głównego, którego blokada FTP będzie dotyczyć.

 • Zablokuj dostęp do serwera FTP dla konta głównego – zaznaczając tę opcję, główny użytkownik serwera nie będzie mógł połączyć się z serwerem FTP (nawet jeśli zna hasło). Pojęcie głównego użytkownika serwera należy rozumieć jako konto główne serwera. Przykładowo, jeśli posiadasz serwer pod adresem „serwer123456.home.pl”, to nazwa Twojego głównego użytkownika to „serwer123456”. Po włączeniu tej blokady, inne konta FTP, które zostały utworzone na serwerze, będą mogły nadal łączyć się z serwerem FTP.
  WAŻNE! Całkowita blokada serwera FTP powoduje również blokadę dostępu do serwera FTP dla anonimowego użytkownika! Pamiętaj, że użytkownicy kont FTP będą mieli nadal aktywny dostęp do serwera FTP! Blokada obowiązuje tylko dla konta głównego oraz anonimowego użytkownika!
 • Zablokuj dostęp do serwera FTP dla anonimowego użytkownika (dotyczy katalogu /pub) – zaznaczając tę opcję, blokujesz dostęp do serwera FTP wszystkim osobom, które korzystają z połączenia „anonymous”. Osoba zalogowana anonimowo na serwerze FTP ma dostęp jedynie do zawartości katalogu /pub. Po włączeniu tej blokady, anonimowe połączenie z Twoim serwerem FTP nie będzie możliwe.
  WAŻNE! Pamiętaj, że włączeniu blokady FTP dla anonimowego użytkownika, połączenie z serwerem FTP po podaniu właściwych danych autoryzacyjnych będzie możliwe!

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa istnieje możliwość zablokowania serwera FTP dla konta głównego serwera, czyli dla konta FTP, które dostępne jest natychmiast po zarejestrowaniu i uruchomieniu serwera. Funkcja blokady serwera FTP jest bardzo użyteczna, gdyż możemy umożliwiać łączenie się z serwerem FTP tylko w momencie, gdy naprawdę tego potrzebujemy, wyłączając w ten sposób możliwość nieautoryzowanego dostępu.

Po zablokowaniu serwera FTP, główny użytkownik serwera nie będzie mógł połączyć się z serwerem FTP (nawet jeśli zna hasło). Jeżeli jednak utworzyłeś kolejne konta FTP (po zarejestrowaniu i uruchomieniu serwera), to blokada serwera FTP nie obejmie tych dodatkowych kont FTP i połączenie za ich pośrednictwem nadal będzie możliwe.

WAŻNE! Pojęcie głównego użytkownika serwera należy rozumieć jako konto główne serwera. Przykładowo, jeśli posiadasz serwer pod adresem „serwer123456.home.pl”, to nazwa Twojego konta głównego na tym serwerze to „serwer123456”.
WAŻNE! W obecnej formie funkcja blokady serwera FTP umożliwia blokadę tylko dla konta głównego serwera. Po włączeniu blokady, inne konta FTP, które zostały utworzone na serwerze, będą mogły nadal łączyć się z serwerem FTP. Oznacza to, że jeśli do łączenia z serwerem FTP, korzystasz z innych kont FTP, niż konto główne serwera, to nadal będziesz mógł się łączyć z serwerem FTP poprzez te inne konta FTP.

Jak zablokować serwer FTP?

 1. Zaloguj się w Panelu klienta home.pl do usługi typu serwer.
 2. Kliknij opcję menu „Usługi”, która znajduję się po lewej stronie ekranu.
  Panel klienta - Wybierz opcje menu Usługi
 3. Kliknij nazwę serwera, dla którego chcesz zmienić ustawienia FTP. Spowoduje to rozwinięcie mini-podglądu.
  Panel klienta - Usługi - Kliknij na Nazwę serwera
 4. W wyświetlonym mini-podglądzie dla usługi, kliknij przycisk „Konfiguracja usługi”.
  Panel klienta - Usługi - Nazwa serwera - Mini-Podgląd Usługi - Kliknij przycisk Konfiguracja usługi
 5. Kliknij przycisk „Blokuj FTP”, który znajduje się w prawym górnym module „Serwisy WWW”.

  Panel klienta - Usługi - Nazwa serwera - Mini-Podgląd Usługi - Konfiguracja usługi - Kliknij przycisk Blokuj FTP

 6. Wybierz odpowiednią opcję i kliknij przycisk „Zapisz”.

Panel klienta - Usługi - Nazwa serwera - Mini-Podgląd Usługi - Konfiguracja usługi - Blokuj FTP - Wybierz odpowiednią opcję i kliknij przycisk Zapisz

Wprowadzone ustawienia dla blokady serwera FTP zostaną natychmiast zaktualizowane.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie