Edytor Elementor to edytor blokowy dostępny jako wtyczka dla popularnego systemu CMS WordPress. Pozwala na łatwe tworzenie stron i wpisów WordPress, w sposób daleko wykraczający poza znane niegdyś metody edycji kodu HTML. Wtyczka Elementor jest dostępna za darmo w bibliotece WordPress, ale możesz też skorzystać z płatnego rozszerzenia, które otwiera dostęp do szeregu dodatkowych funkcji.
SPIS TREŚCI
Elementor – informacje podstawowe
Zanim WordPress wprowadził nowy edytor Gutenberg, wtyczka Elementor skutecznie rozszerzała możliwości edycji stron i wpisów WordPress. Zastępuje ona podstawowy edytor WordPress edytorem „na żywo”, który pozwala na wprowadzanie gotowych (i zarazem widocznych) elementów bez konieczności przełączania się między trybami podglądu a samym edytorem.
Obecnie, gdy WordPress rozwija nowy edytor (zwany wcześniej jako Gutenberg), wtyczka Elementor wciąż stanowi znakomite narzędzie do budowy szablonów stron i wpisów, a w wersji płatnej dodatkowo rozszerza podstawowy edytor o szereg funkcjonalności, jakie standowo uzyskałbyś, kupując gotowe skrypty lub instalaując kolejne wtyczki.
Elementor jest bardzo łatwy w użyciu, działa w metodzie obsługi przeciągnij i upuść i nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy technicznej. Dzięki niemu możesz projektować profesjonalne strony internetowe, dodatkowo współpracując z licznymi gotowymi szablonami, także dostępnymi bezpłatnie w bibliotece WordPress. Wtyczka Elementor, jak również sam nowy edytor WordPress, stanowią znakomitą konkurencję dla typowych kreatorów stron internetowych.
Jednym z ciekawszych elementów, jakie posiada edytor Elementor jest biblioteka szablonów stron oraz gotowych bloków. W ten sposób możesz znacznie przyśpieszyć projektowanie witryny jak i rozwój już istniejącej. Ponadto wszystkie zmiany wprowadzane są na żywo, a więc cały czas masz podgląd projektu takim, jaki będziesz widział po opublikowaniu strony. Jeśli to za mało, aby przekonać Cię do korzystania z Elementora, spójrz co oferuje Elementor PRO (płatny). Umożliwia ona bowiem zbudowanie całego motywu strony internetowej, za pomocą tej samej wtyczki w metodzie przeciągnij i upuść, w tym układ nagłówka, stopki i postów na blogu. Ponadto oferuje ponad 50 dodatkowych widżetów gotowych do użycia.
Elementor czy Gutenberg?
O ile elementor jest wciąż rozwijaną wtyczką dostępną w bibliotece dodatków do WordPress, w tym czasie kiedy Elementor zyskiwał na popularności, WordPress zaktualizował własny edytor postów i stron. Niegdyż nazywał się Gutenberg, dziś określany jest mianem nowego edytora WordPress.
Nowy edytor WordPress opiera się na tym samym mechanizmie działania, a więc dodawanie poszczególnych elementów strony za pomocą metody przeciągnij i upuść. Oferuje on znacznie więcej możliwości niż klasyczny edytor WordPress, a zarazem niewiele mniej niż Elementor w bezpłatnej wersji.
Należy przy tym pamiętać, że WordPress wprowadzając nowy edytor, nie chce narzucać użytkownikom wszystkim rozwiązań i dodatków, a więc wciąż instalacja Elementora wydaje się bardzo rozsądna, jeśli chcesz stworzyć bardziej zaawansowany projekt. Warto w tym miejscu pamiętać, że WordPress przechodzi w chwili publikowania tego wpisu, przez szereg kolejnych aktualizacji. Mają one doprowadzić, wg. doniesień prasowych, do stanu, w którym nowy edytor blokowy nie tylko będzie odpowiedzialny za edycję i wygląd treści wpisów i stron, ale również stopki, nagłówka, a docelowo całego szablonu.
Takie rozwiązanie sprawi, że sam WordPress stanie się mocną konkurencją dla kreatorów stron WWW, Elementor wciąż pozostanie dodatkowym narzędziem rozszerzających funkcjonalność CMS, a Elementor PRO pozwoli na zaawansowaną edycję szablonów.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.