Co to jest edytor Elementor?

Edytor Elementor to edytor blokowy dostępny jako wtyczka dla popularnego systemu CMS WordPress. Pozwala na łatwe tworzenie stron i wpisów WordPress, w sposób daleko wykraczający poza znane niegdyś metody edycji kodu HTML. Wtyczka Elementor jest dostępna za darmo w bibliotece WordPress, ale możesz też skorzystać z płatnego rozszerzenia, które otwiera dostęp do szeregu dodatkowych funkcji.

SPIS TREŚCI

Elementor – informacje podstawowe

Zanim WordPress wprowadził nowy edytor Gutenberg, wtyczka Elementor skutecznie rozszerzała możliwości edycji stron i wpisów WordPress. Zastępuje ona podstawowy edytor WordPress edytorem „na żywo”, który pozwala na wprowadzanie gotowych (i zarazem widocznych) elementów bez konieczności przełączania się między trybami podglądu a samym edytorem.

Obecnie, gdy WordPress rozwija nowy edytor (zwany wcześniej jako Gutenberg), wtyczka Elementor wciąż stanowi znakomite narzędzie do budowy szablonów stron i wpisów, a w wersji płatnej dodatkowo rozszerza podstawowy edytor o szereg funkcjonalności, jakie standowo uzyskałbyś, kupując gotowe skrypty lub instalaując kolejne wtyczki.

Elementor jest bardzo łatwy w użyciu, działa w metodzie obsługi przeciągnij i upuść i nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy technicznej. Dzięki niemu możesz projektować profesjonalne strony internetowe, dodatkowo współpracując z licznymi gotowymi szablonami, także dostępnymi bezpłatnie w bibliotece WordPress. Wtyczka Elementor, jak również sam nowy edytor WordPress, stanowią znakomitą konkurencję dla typowych kreatorów stron internetowych.

Jednym z ciekawszych elementów, jakie posiada edytor Elementor jest biblioteka szablonów stron oraz gotowych bloków. W ten sposób możesz znacznie przyśpieszyć projektowanie witryny jak i rozwój już istniejącej. Ponadto wszystkie zmiany wprowadzane są na żywo, a więc cały czas masz podgląd projektu takim, jaki będziesz widział po opublikowaniu strony. Jeśli to za mało, aby przekonać Cię do korzystania z Elementora, spójrz co oferuje Elementor PRO (płatny). Umożliwia ona bowiem zbudowanie całego motywu strony internetowej, za pomocą tej samej wtyczki w metodzie przeciągnij i upuść, w tym układ nagłówka, stopki i postów na blogu. Ponadto oferuje ponad 50 dodatkowych widżetów gotowych do użycia.

Elementor czy Gutenberg?

O ile elementor jest wciąż rozwijaną wtyczką dostępną w bibliotece dodatków do WordPress, w tym czasie kiedy Elementor zyskiwał na popularności, WordPress zaktualizował własny edytor postów i stron. Niegdyż nazywał się Gutenberg, dziś określany jest mianem nowego edytora WordPress.

Nowy edytor WordPress opiera się na tym samym mechanizmie działania, a więc dodawanie poszczególnych elementów strony za pomocą metody przeciągnij i upuść. Oferuje on znacznie więcej możliwości niż klasyczny edytor WordPress, a zarazem niewiele mniej niż Elementor w bezpłatnej wersji.

Należy przy tym pamiętać, że WordPress wprowadzając nowy edytor, nie chce narzucać użytkownikom wszystkim rozwiązań i dodatków, a więc wciąż instalacja Elementora wydaje się bardzo rozsądna, jeśli chcesz stworzyć bardziej zaawansowany projekt. Warto w tym miejscu pamiętać, że WordPress przechodzi w chwili publikowania tego wpisu, przez szereg kolejnych aktualizacji. Mają one doprowadzić, wg. doniesień prasowych, do stanu, w którym nowy edytor blokowy nie tylko będzie odpowiedzialny za edycję i wygląd treści wpisów i stron, ale również stopki, nagłówka, a docelowo całego szablonu.

Takie rozwiązanie sprawi, że sam WordPress stanie się mocną konkurencją dla kreatorów stron WWW, Elementor wciąż pozostanie dodatkowym narzędziem rozszerzających funkcjonalność CMS, a Elementor PRO pozwoli na zaawansowaną edycję szablonów.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.