Elementor czy edytor Gutenberg w WordPress?

Wtyczka Elementor dla WordPress to znakomite rozszerzenie dla tego popularnego CMS, które wprowadza zupełnie nowy pogląd na możliwość edycji wpisów, stron oraz całego szablonu strony. Jednak po aktualizacji edytora WordPress, zwany niegdyś edytorem Gutenberg, nowy edytor WordPress oferuje również bardzo dużo zbliżonych funkcjonalności. Z tego artykułu dowiesz się czym w dużym uproszczeniu różni się edytor Elementor od nowego edytora WordPress oraz które z narzędzi spełni się lepiej przy Twoim projekcie strony internetowej.

SPIS TREŚCI

Edytor Elementor i WordPress – informacje podstawowe

Gutenberg, czyli nowy edytor WordPress to nowa wersja klasycznego edytora, w którym wcześniej większość dodawanych elementów wymaga instalowania wtyczek lub ręcznego wprowadzania kodu HTML. Ponadto jest to przede wszystkim edytor treści, a nie całej strony czy wpisu. Teraz edytor WordPress to system blokowy, w którym wszystko wstawisz metodą „przeciągnij i upuść”.

Nowy edytor Guteberg

Elementor niewiele różni się od tego mechanizmu, ale nadal uważany jest za najpopularniejszy kreator stron internetowych, który daleko wykracza poza możliwości edytora WordPress. Umożliwia tworzenie stron o wysokiej funkcjonalności, a w płatnej wersji PRO, także budowanie całych szablonów z uwzględnieniem stopki, nagłówka czy stron bloga.

Elementor czy nowy edytor WordPress?

Nowy edytor WordPress docelowo będzie, doniesienia prasowe, obsługiwał możliwość edycji szablonu metodą blokową. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie to w pełni zadowalające rozwiązanie dla wszystkich. Dlatego Elementor oraz Elementor Pro wciąż pozostają rozwiązaniem znacznie lepszym. Czy jednak na pewno?

Warto zwrócić uwagę na jeden z ważniejszych elementów dla budowania pozycji witryny, jakim jest prędkość wczytywania strony. Okazuje się bowiem, że w przypadku użycia wtyczki Elementor czas ten wydłuża się co automatycznie wpływa na wyniki w Google – czynnik rankingowy. Pod tym względem WordPress jest lekki i szybki, kreatory takie jak Elementor wprowadzają dodatkowy kod. Nie oznacza to jednak, że Elementor jest na tyle wolny, aby rezygnować z niego. To po prostu kilka pkt. mniej.

Doświadczenie twórców. Nowy edytor WordPress to stosunkowo młode narzędzie. Elementor istnieje już od 2015 roku. Łatwo zwrócić uwagę, że twórcy Elementora mieli więcej czasu na to aby, wyciągnąć wnioski z kolejnych aktualizacji i doproacować to narzędzie. Jednak za edytorem CMS stoją twórcy i społeczność WordPress, co może bardzo szybko zmienić ten ranking i przenieść prowadzenie na nowy edytor WordPress. Jednak w ogólnym doświadczeniu użytkownika, prędkości rozwoju narzędzia, itp.. Zdecydowanie Elementor ma więcej do powiedzenia.

Elementor korzysta z własnych widgetów, które są sprawdzone. Nawet jeśli dokupujesz je już, posiadając wersję PRO. W przypadku edytora WordPress korzystasz z tego co przygotowali twórcy CMS lub nadal instalujesz nowe wtyczki z biblioteki. I o ile dawać by to mogło więcej możliwości w niektórych obszarach, pamiętjamy, że jedna niezaktualizowana lub niepewna wtyczka, może stanowić słabe ogniwo dla naszej witryny.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.