Jak przenieść Joomla na serwer w home.pl?

Przygotowanie do przenoszenia CMS Joomla

Poniżej znajdziesz instrukcję samodzielnego przeniesienia WordPressa na inny serwer. Jeśli chcesz, możemy wykonać przeniesienie za Ciebie. Zapoznaj się z ofertą migracji
Do poprawnego przeniesienia strony WWW pomiędzy serwerami, niezbędne będzie posiadanie zrzutu (pobranych plików) bazy danych MySQL oraz katalogów z plikami strony internetowej. Dodatkowo przydatne mogą okazać się narzędzia wspomagające proces przenoszenia strony, np.:
 • edytor tekstu, np. darmowy Notepadd ++, do odczytu plików konfiguracyjnych Joomla,
 • klient FTP, np. Total Commander, do pobrania i umieszczenia plików strony na serwerze FTP,
 • przeglądarka WWW, np. Firefox, Chrome itp. do uruchomienia Panelu Administracyjnego w home.pl.
W celu poprawnego przeniesienia strony WWW opartej o CMS Joomla zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami pomocy:
Usługi spełniające techniczne wymagania do instalacji/przeniesienia CMS Joomla to: Hosting Start, Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny, Hosting Premium, a także eSklep Premium.

Nie pamiętam nazwy i hasła do bazy danych MySQL w aplikacji Joomla

Dane w postaci nazwy bazy danych, użytkownika bazy danych oraz hasła do bazy danych zapisane są bezpośrednio na serwerze FTP w pliku configuration.php, który znajduje się w katalogu ze stroną WWW. Po zalogowaniu się do serwera FTP, odszukaj i otwórz wskazany plik. W wierszu opisanym jako public $user, $password, $db odnajdziesz wskazane informacje.
WAŻNE! W ramach serwerów w home.pl, nazwa użytkownika i nazwa bazy danych są identyczne. W przypadku migracji serwisu WWW, w polu $user oraz $db należy wskazać taką samą nazwę bazy danych.

Przenoszenie CMS Joomla z zewnętrznego serwera do home.pl

Zgodnie z powyższymi informacjami, w celu przeniesienia CMS Joomla od innego usługodawcy do home.pl, niezbędne będzie pobranie z poprzedniego serwera:
 • bazy danych MySQL,
 • plików strony WWW (z serwera FTP).
 • Jeśli nie posiadasz dostępu do w/w elementów, skontaktuj się z dostawcą usługi hostingowej lub informatykiem. home.pl nie świadczy wsparcia w zakresie obsługi usług zewnętrznych.
 • Jeśli posiadasz powyższe dane lub masz do nich bieżący dostęp i możesz je pobrać, przejdź do punktu 2 poniższej instrukcji (w celu umieszczenia plików na docelowym serwerze w home.pl).

Przenoszenie CMS Joomla pomiędzy serwerami do home.pl

 1. Eksport bazy danych i plików strony WWW ze „starego” serwera.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak wykonać eksport bazy danych.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie FTP.

  Po wykonaniu eksportu bazy danych oraz zrzutu plików/katalogu strony na lokalny dysk komputera, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest umieszczenie wszystkiego na „nowym” serwerze.

 2. Wykonaj import bazy danych i plików strony WWW na „nowy” serwer.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak założyć nową bazę danych MySQL.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak wykonać import bazy danych.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie FTP.

  W przypadku usług Hosting Biznes, Busiess Cloud Server lub Hosting Premium, podczas połączenia FTP umieść katalog ze stroną WWW na serwerze w lokalizacji znajdującej się w środku katalogu /public_html. Ze względów bezpieczeństwa, oraz zachowania porządku na FTP, pliki stron WWW sugerujemy umieszczać w podkatalogach. Umieszczenie w ten sam sposób kilku stron WWW pozwoli na prosty dostęp do plików i zarządzanie stronami.

 3. Zaloguj się na serwer FTP, na który przeniosłeś pliki oraz bazę danych strony WWW. Następnie odszukaj plik configuration.php w katalogu strony WWW. Jego edycji możesz dokonać za pomocą darmowego edytora tekstu Notepadd ++.

   

  Plik configuration.php po przeniesieniu na „nowy” serwer, powinien zawierać dane konfiguracyjne bazy danych, utworzonej jeszcze na poprzednim „starym” serwerze. Konieczna będzie aktualizacja pliku konfiguracyjnego i wskazanie nazwy i hasła dostępu do nowej bazy danych.

  Serwer FTP - Joomla - Wejdź do pliku configuration.php

  WAŻNE! Podczas tworzenia lub edycji bazy danych niemożliwe jest samodzielne zdefiniowanie całej jej nazwy. Zwróć uwagę, że w nazwie bazy danych występuje element stały, którego nie możesz zmienić. Pamiętaj, że nazwa bazy danych na „nowym” serwerze, nie musi być taka sama jak na „starym”. Wystarczy, że na nowym serwerze w pliku konfiguracyjnym podasz nazwę i hasło do „nowej” bazy danych.

  W pliku konfiguracyjnym odszukaj wiersze opisane jako $user, $password oraz $db:

  Serwer FTP - Joomla - Plik configuration.php - W polach $user, $password, $db, wpisz dane nowej bazy danych

  W celu poprawnego skonfigurowania przeniesionej strony WWW z nową bazą danych, w polach $user, $password, $db, wpisz dane nowej bazy danych.

 4. Po wykonaniu odpowiednich zmian w pliku configuration.php, przypisz domenę do serwera w home.pl i przekieruj ją właściwy podkatalog, w którym znajdują się pliki ze stroną WWW:
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przypisać domenę do serwera (domena opłacana w home.pl).
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przypisać domenę do serwera (domena opłacana u innego operatora).
WAŻNE! Zmiany dotyczące ustawień domeny powinny być widoczne (odświezyć się) w ciągu 60 minut. W przypadku domen delegowanych od zewnętrznego operatora na DNS home.pl, zmiany mogą być widoczne nawet po 30h. Jest to czas propagacji domeny w sieci Internet.

Przenoszenie CMS innych niż Joomla

W większości przypadków wszystkie strony WWW oparte o oprogramowanie CMS (np. Joomla!, WordPress, Drupal) przenosi się w ten sam sposób – poprzez przeniesienie bazy danych oraz plików strony WWW. Niezbędnym elementem jest prawidłowe skonfigurowanie bazy danych z plikami konfiguracyjnymi strony WWW.
Pamiętaj, że oprogramowanie CMS jest oprogramowaniem zewnętrznym, dla którego home.pl nie świadczy wsparcia technicznego w zakresie obsługi i konfiguracji. W przypadku wątpliwości lub uwag dotyczących działania strony WWW, sugerujemy odnieść się do dokumentacji oprogramowania lub skontaktować się z jego autorami.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.