Czyszczenie CCleaner – wbudowane narzędzia i funkcjonalności

Czyszczenie CCleaner nie opiera się tylko na podstawowych funkcjach usuwania niepotrzebnych plików lub naprawiania rejestru. Program wyposażony został w kilka bardzo przydatnych, wbudowanych narzędzi, które pomagają zachować dobrą kondycję komputera.

CCleaner jest najpopularniejszym na świecie programem do sprzątania i konserwacji komputerów. Poza zautomatyzowanymi i manualnymi narzędziami do skanowania oraz usuwania niechcianych plików, interfejs programu zawiera także okno „Narzędzia”. Zebrane zostały tam funkcje, które istnieją już w systemach operacyjnych, lecz CCleaner zbiera je w jednym miejscu i rozbudowuje ich funkcjonalność.

Czyszczenie CCleaner - za pomocą opcji Narzędzia możesz przejść do dodatkowych opcji czyszczenia komputera.

Czyszczenie CCleaner – odinstalowywanie programów

Pierwszym z nich jest narzędzie „Odinstaluj”. Spełnia ono taką samą taką samą funkcję co okno „Odinstaluj program” w Panelu Sterowania systemu Windows, lecz jest wygodniejsze w obsłudze. Po zaznaczeniu programu z listy, z prawej strony podświetlają się przyciski wskazujące co można z danym programem zrobić.

Aktualizacja oprogramowania

Okno „Aktualizacja oprogramowania” skanuje zainstalowane na komputerze programy i informuje użytkownika o dostępnych aktualizacjach. Jest to przydatne narzędzie w środowisku wymagającym zabezpieczeń, gdyż aktualne aplikacje oznaczają najnowsze rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa.

Opcje automatycznego uruchamiania

Strona „Autostart” umożliwia użytkownikowi kompleksową kontrolę nad automatycznym startem aplikacji po uruchomieniu systemu. Modyfikowanie ustawień autostartu aplikacji pozwala zapewnić szybszy start komputera i wydajniejszą pracę zaraz po jego uruchomieniu. Jeśli użytkownik chce, aby dana aplikacja nie startowała razem z systemem lepiej wybrać opcję „Wyłącz”, niż „Usuń”. Jeśli aplikacja zostanie usunięta z tego okna, a później użytkownik zmieni zdanie, przywrócenie jej do autostartu może okazać się problematyczne.

Zarządzanie dodatkami przeglądarek

Kolejnym narzędziem CCleaner jest zakładka „Dodatki przeglądarki”, które pozwala nam kontrolować i zarządzać dodatkami do przeglądarek, czyli elementami uruchamianymi razem z przeglądarką. Zakładki pozwalają użytkownikowi na oddzielną kontrolę każdej zainstalowanej na komputerze przeglądarki.

Analiza stanu dysku

Następnym w kolejności jest „Analizator dysku” skanujący komputer i wyświetlający informacje o typach plików, które zajmują przestrzeń na dysku. Po zakończeniu pracy zostaje wyświetlony wykres z podziałem na kategorie plików oraz listę, na której można zarządzać wybranymi plikami.

Niepotrzebne duplikaty (czyszczenie CCleaner)

Narzędzie „Znajdowanie duplikatów”, jak sama nazwa wskazuje, wyszukuje duplikaty plików. Jest to przydatna funkcja, która usunie powielone w systemie pliki stwarzające problemy podczas ładowania aplikacji lub wyszukiwania danych zapisanych na dysku.

Punkty przywracania systemu

Okno „Przywracanie systemu” pozwala na zarządzanie punktami przywracania systemu, z wyjątkiem ostatnio utworzonego, ze względu na bezpieczeństwo. Usuwanie starych i niepotrzebnych punktów przywracania pozwala na zwolnienie miejsca z dysku i ułatwienie decyzji w momencie, kiedy użytkownik potrzebuje przywrócić system.

Czyszczenie danych z dysku (czyszczenie CCleaner)

Ostatnim z narzędzi jest „Wymazywanie dysku”, w którym możemy wybrać rodzaj wymazania danych oraz jego zakres. Wymazywanie danych jest bardzo ważnym narzędziem jeśli, na przykład, dysk w komputerze zostaje wymieniony, a znajdowały się na nim wrażliwe dane. Wybranie opcji „Bardzo złożone nadpisanie” pozwoli na kompletne wyczyszczenie jakichkolwiek informacji zapisanych na dysku.

Komputerowy scyzoryk

CCleaner pełni rolę komputerowego scyzoryka. Jest rozbudowanym programem służącym nie tylko do czyszczenia ukrytych, niepotrzebnych plików z komputera, ale także zawiera podstawowe narzędzia pomagające monitorować jego stan i zarządzać aplikacjami.

Długi staż na rynku pozwolił twórcom dostosować działanie aplikacji również do potrzeb użytkowników komercyjnych, tworząc wersję CCleaner Business, która wprowadza dodatkowe opcje kontrolowania zachowania oprogramowania. Program jest wciąż aktualizowany, dalej rozszerzając jego funkcjonalność i zakres działania.

Domeny internetowe już za 1 zł miesięcznie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie