Jak połączyć bloga w serwisie Blogger z własną domeną?

Poniżej znajdziesz konfigurację domeny z blogiem w serwisie Blogger na nowej platformie home.pl.

Po zarejestrowaniu domeny w home.pl, możesz ją podpiąć do własnego bloga w serwisie blogspot.com. Spowoduje to wyświetlanie bloga pod krótszym adresem (np. www.twojadomena.pl), który może jeszcze bardziej kojarzyć się z tematyką Twojej strony WWW. Pamiętaj, że krótszy adres domeny jest łatwiejszy do zapamiętania dla odwiedzających.

Obrazek przedstawiający logo Blogger

Przekierowanie domeny zarejestrowanej w home.pl na stronę WWW w serwisie Blogger składa się z trzech kroków:

  1. weryfikacji domeny w Google za pomocą Google Search Console,
  2. dodania rekordów CNAME w ustawieniach domeny w Panelu klienta,
  3. dodania rekordów A do domeny przez Panel klienta home.pl

Ustawienia domeny w panelu Blogger

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją lub skorzystaj z dokumentacji Google i wykonaj weryfikację samodzielnie.

  1. Przejdź do panelu zarządzania stroną WWW w serwisie Blogger.
  2. Wybierz Ustawienia > Podstawowe > Publikowanie > Adres bloga.
    Blogger - Ustawienia - Podstawowe - Publikowanie - Adres bloga - Kliknij przycisk Ustaw URL bloga pochodzący od innej firmy
  3. Kliknij Ustaw URL bloga pochodzący od innej firmy.
  4. Podaj adres domeny z przedrostkiem www. lub adres subdomeny. Google nie umożliwia konfiguracji (na tym etapie) adresu w postaci, np. domena.com, bez “www” na początku.
    Blogger - Ustawienia - Podstawowe - Publikowanie - Adres bloga - Ustawienia domeny innej firmy - Podaj adres domeny z przedrostkiem www. lub adres subdomeny
  5. Zapisz ustawienia.

Jeśli domena została już zweryfikowana oraz dodałeś wcześniej rekordy CNAME, to ustawienia zostaną zapisane bez żadnych dodatkowych komunikatów.

Jeśli pierwszy razy wykonujesz powyższą konfigurację, powinieneś otrzymać komunikat. Zawiera on kluczowe informacje, niezbędne do dalszej konfiguracji przekierowania.

Wyświetlony komunikat wskazuje, że nie udało się zweryfikować domeny co spowodowane jest brakiem właściwych rekordów CNAME w ustawieniach domeny. Rekordy te odpowiadają za przekierowanie domeny na usługę w systemie Blogger oraz identyfikację w systemie Google.

Rekordy CNAME w Panelu klienta home.pl

Aby zweryfikować własność domeny, spróbuj dodać wskazane przez Google rekordy CNAME. Jeśli nie uda się ta forma weryfikacji, to możesz spróbować z alternatywnej metody weryfikacji własności domeny przez rekord TXT.

Jak utworzyć odpowiednie rekordy CNAME w Panelu klienta home.pl?

  1. W Panelu klienta home.pl przejdź do sekcji: Domeny i kliknij nazwę wybranej domeny.
    Panel klienta home.pl - Domeny - Kliknij w nazwę wybranej domeny
  2. Przejdź do ustawień domeny, wybierz: Opcje > Zarządzaj rekordami DNS. Jeśli nie widzisz takiej opcji, kliknij: Opcje > Przełącz na serwery DNS operatora.Panel klienta home.pl - Domeny - Hosting DNS - Opcje - Wybierz Zarządzaj rekordami DNS
  3. Zgodnie z komunikatem od Google dodaj dwa nowe rekordy CNAME do domeny. Podczas dodawania wybierz jako typ rekordu: CNAME i uzupełnij pozostałe dane zgodnie ze wskazówkami podanymi w komunikacie:
    • Typ rekordu: CNAME
    • Nazwa kanoniczna: ghs.google.com.
      Powinieneś dodać dwa rekordy CNAME jeden z nazwą kanoniczną: ghs.google.com. oraz drugi z nazwą kanoniczną: dv.googlehosted.com.
    • Host: www.
      Powinieneś dodać dwa rekordy CNAME jeden z hostem ustawionym na: www. oraz drugi rekord z hostem takim jak podany w komunikacie od Google.
    • TTL: pozostaw puste
      Panel klienta home.pl - Domeny - Hosting DNS - Opcje - Zarządzaj rekordami DNS - Dodaj nowy rekord - Wybierz jako typ rekordu CNAME i uzupełnij informacje wskazane w komunikacie
  4. Utwórz w ten sposób dwa rekordy CNAME. W przypadku wystąpienia komunikatów błędów o niewłaściwej nazwie lub wartości rekordu, dodaj znak kropki w polu: Nazwa kanoniczna tuż za wprowadzoną wartością.

W przeciągu maksymalnie 60 minut nastąpi pełnie odświeżenie rekordów domeny. Po odświeżeniu ustawień, powróć do konfiguracji strony WWW w serwisie Blogger i przekieruj stronę WWW na adres domeny.

Po zapisaniu zmian, domena zostanie od razu przypisana. Po wpisaniu jej adresu, np. www.twojadomena.pl, zobaczysz swoją stronę internetową utworzoną w serwisie Blogger.
Blogger - Ustawienia - Podstawowe - Publikowanie - Adres bloga - Przykładowy widok przypisanej domeny

Dodanie rekordów A do domeny przez Panel klienta home.pl

Po udanej weryfikacji własności domeny (np. po dodaniu dwóch rekordów CNAME), należy przejść do dodania czterech rekordów A. Przed dodaniem rekordów A upewnij, że nie ma utworzonego innego rekordu A dla tego samego hosta i usuń ten rekord domeny.

Przejdź do dodawania rekordu A w Panelu klienta home.pl. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl, następnie przejdź do konfiguracji Domeny i dodaj cztery nowe rekordy A:

  • Typ rekordu: A
  • Adres IPv4: wklej jeden adres IP (dodaj cztery rekordy A z czterema innymi adresami IP):
    • 216.239.32.21
    • 216.239.34.21
    • 216.239.36.21
    • 216.239.38.21
  • Host: pozostaw puste
  • TTL: pozostaw puste

Alternatywna weryfikacja domeny za pomocą rekordu TXT

Jeśli masz problem z dodaniem rekordów CNAME (np. dla adresu: dv.googlehosted.com), możesz zamiast tego zweryfikować domenę za pomocą rekordu TXT (korzystając z Google Search Console).

  1. Aby zweryfikować własność domeny za pomocą rekordu TXT, otwórz w nowym oknie zaznaczony na poniższym obrazku link. Po chwili zostaniesz przekierowany do ekranu weryfikacji własności Google.Blogger - Ustawienia - Podstawowe - Publikowanie - Adres bloga - Jeśli otrzymałeś komunikat z błędem otwórz w nowym oknie zaznaczony na poniższym obrazku link
  2. Na wyświetlonym ekranie z listy: “Wybierz swojego rejestratora domeny lub dostawcę usług” wybierz opcję “Inny”, która znajduje się na samym dole listy. Następnie skopiuj zaznaczoną wartość dla rekordu TXT.Google Search Console - Metoda weryfikacji: Dostawca nazwy domeny - Rekord TXT - Skopiuj kod autoryzacji
  3. Przejdź do dodawania rekordu TXT w Panelu klienta home.pl. Przejdź do Panelu klienta home.pl, następnie do konfiguracji Domeny i dodaj nowy rekord:
    • Typ rekordu: TXT
    • Wartość tekstowa: wklej uprzednio skopiowaną wartość dla rekordu TXT
    • Host: pozostaw puste
    • TTL: pozostaw puste
  4. Zapisz wprowadzone zmiany w Panelu klienta home.pl i powróć do okna weryfikacji własności Google. Kliknij przycisk “Weryfikuj”, który znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu.
    Weryfikacja powinna zostać natychmiast wykonana, w niektórych przypadkach może to potrwać około 1 godziny.
  5. Po udanej weryfikacji własności domeny, przejdź do ekranu podpinania domeny do bloga i kliknij przycisk: Zapisz. Tym razem komunikat błędu nie zostanie wyświetlony, ponieważ domena zostanie prawidłowo połączona z blogiem.

Gotowe! Twój blog został poprawnie połączony z domeną zarejestrowaną w home.pl. Od tej chwili wszystkie Twoje wpisy publikowane na blogu będą dostępne pod adresem Twojej domeny.

Jeśli blog opublikowany jest pod domeną najwyższego rzędu (np.: www.twojadomena.pl), warto w ustawieniach adresu bloga włączyć przekierowanie z adresu “twojadomena.pl” na “www.twojadomena.pl”.

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie