Jak ręcznie zainstalować aplikację Moodle w home.pl?

Szybki hosting dla WordPressa

W home.pl najszybszą metodą instalacji aplikacji Moodle jest skorzystanie z Autoinstalatora aplikacji, który pozwala na łatwe i nie wymagające specjalistycznej wiedzy instalowanie gotowych aplikacji użytkowych.

Aplikacje dostępne w ramach Autoinstalatora, to narzędzia popularne, znane wielu użytkownikom na całym świecie, bogate w funkcjonalności, a zarazem proste w użyciu (m.in. phpBB, Joomla!, WordPress, Coppermine Gallery, MediaWiki i wiele innych). Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak skorzystać z Autoinstalatora aplikacji w home.pl.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem Autoinstalatora aplikacji, możesz wykonać samodzielną instalację aplikacji Moodle na serwerze w home.pl. Podczas ręcznej instalacji systemu Moodle wiesz gdzie znajdują się pliki Twojej strony WWW oraz z której bazy danych MySQL i prefiksów korzystasz. Poza tym, podczas ręcznej instalacji samodzielnie wybierasz, którą wersję systemu Moodle chcesz zainstalować.

Logo systemu Moodle

Jak ręcznie zainstalować aplikację Moodle na serwerze w home.pl?

  1. W pierwszym kroku należy utworzyć bazę danych MySQL na serwerze w home.pl, na którym chcemy zainstalować Moodle. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak utworzyć nową bazę danych MySQL. Podczas instalacji aplikacji Moodle będą nam potrzebne: nazwa bazy danych oraz jej hasło dostępu.

   Moodle - Formularz tworzenia nowej bazy danych MySQL - Uzupełnij wymagane pola
  2. Po utworzeniu odpowiedniej bazy danych pobierz paczkę instalacyjną Moodle. Możesz to zrobić po adresem: http://download.moodle.org/. Po pobraniu archiwum z plikami Moodle, należy je wypakować, np. za pomocą programu WinRar lub WinZip.

   Przykładowy przycisk znajdujący na stronie http://download.moodle.org/ – pozwalający pobrać Moodle
   Rys. Przykładowy przycisk znajdujący na stronie http://download.moodle.org/ – pozwalający pobrać Moodle.
  3. Przy pomocy programu FTP (np. Total Commander lub FileZilla) prześlij pliki instalacyjne z wypakowanego katalogu Moodle na serwer w home.pl. Może to potrwać nawet kilka minut!

   • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem FTP.
   Po wypakowaniu paczki instalacyjnej, pamiętaj aby przesłać zawartość katalogu “moodle” na serwer. Przykładową listę plików, które należy przesłać na serwer, znajdziesz poniżej.
   Paczka instalacyjna - Zawartość katalogu moodle - Przykładowa lista plików Moodle, które należy przesłać na serwer w home.pl
   Rys. Przykładowa lista plików Moodle, które należy przesłać na serwer w home.pl.
   WAŻNE! Przesłanie wypakowanych plików instalacyjnych na serwer może potrwać nawet kilka minut! Możesz zaoszczędzić trochę czasu, przesyłając pliki instalacyjne w postaci archiwum ZIP na serwer. Po przesłaniu paczki instalacyjnej w postaci archiwum ZIP, należy go wypakować za pomocą odpowiedniego skryptu PHP. Pamiętaj, że wysłanie na serwer jednego dużego pliku (np. archiwum ZIP) będzie o wiele szybsze od wysyłki kilkuset mniejszych plików.
  4. Przejdź do konfiguracji domeny, pod której adresem ma funkcjonować zainstalowany system Moodle. Przekieruj wybraną domenę na podkatalog, w którym znajdują się przesłane pliki Moodle. Podczas ustawiania przekierowania zaznacz opcję “Włącz przekierowanie na podkatalog z separacją serwisu”.
   • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o przekierowaniu domeny na podkatalog.

    Panel Klienta - Usługi - Nazwa domeny - Konfiguracja usługi - Konfiguruj - Zaznacz opcję Włącz przekierowanie na podkatalog z separacją serwisu i w polu Przekierowanie ruchu wpisz nazwę katalogu
  5. W katalogu z plikami Moodle utwórz plik .htaccess i umieść w nim poniższy kod (powodujący zmianę wersji interpretera PHP na 5.4).
   • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat zmiany wersji PHP za pomocą .htaccess.
    :Location /*.php
    Use php54
    :Location
  6. Po przesłaniu plików instalacyjnych na serwer oraz wykonaniu wszystkich poprzednich kroków, należy w przeglądarce internetowej wywołać odpowiedni adres URL, aby rozpocząć instalację systemu Moodle.

   Przeglądarka internetowa - Wpisz odpowiedni adres URL
   Przykład: jeśli posiadasz domenę przekierowaną na katalog, w którym znajdują się pliki instalacyjne Moodle, to wywołaj adres tej domeny (np. www.twojadomena.pl).
  7. Po wywołaniu odpowiedniego adresu URL, na ekranie pojawi się strona, dzięki której będziesz mógł wybrać język instalacji. Wybierz język instalacji “English” i kliknij przycisk “Next”. Domyślny język witryny będziesz mógł zmienić po zakończonej instalacji!
   Moodle - Adres URL - Instalacja - Wybierz język instalacji English i kliknij przycisk Next
  8. W polu “Data directory” wpisz dowolną nazwę katalogu, np. “moodledata” i kliknij przycisk “Next”.

   Moodle - Adres URL - Instalacja - W polu Data directory wpisz dowolną nazwę katalogu

  9. W polu “Type” wybierz opcję “Improved MySQL (native/mysqli)” i kliknij przycisk “Next”.

   Moodle - Adres URL - Instalacja - W polu Type wybierz opcję Improved MySQL (native/mysqli)

  10. Na wyświetlonym ekranie podaj niezbędne dane konfiguracyjne i kliknij przycisk “Next”:
   • Database host – wpisz w tym miejscu frazę “localhost”.
   • Database name – podaj nazwę bazy danych, którą utworzyłeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
   • Database user – nazwa użytkownika jest zawsze taka sama jak nazwa bazy danych.
   • Database password – podaj hasło do bazy danych, które ustawiałeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
   • Tables prefix – możesz w tym miejscu ustawić prefiks dla bazy danych, jeśli nie wiesz do czego służy, pozostaw domyślną zawartość tego pola bez zmian.
   • Database port – wpisz w tym miejscu numer portu 3306.
   • Unix socket – wpisz w tym polu frazę “moodledata”.
Moodle - Adres URL - Instalacja - Podaj niezbędne dane konfiguracyjne
 1. Po kliknięciu przycisku “Next”, na ekranie wyświetli się poniższy komunikat błędu. Nie zamykaj strony z błędem. Uruchom klienta FTP i połącz się z serwerem FTP, na którym instalujesz Moodle. Po połączeniu z serwerem FTP, przejdź do edycji pliku “config.php”, znajdującego się w katalogu z plikami Moodle.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem FTP.

  Połączenie FTP - Przykładowy komunikat błędu podczas połączenia się z serwerem FTP, na którym instaluje się Moodle

 2. Podczas modyfikacji pliku “config.php” należy zamienić poniższy kod:
  $CFG->dataroot = 'moodledata';
  na
  $CFG->dataroot = realpath('/moodledata');
  Moodle - Zawartość pliku config.php - Umieść powyższy kod
  Rys. Tak powinna wyglądać zawartość pliku config.php.
 3. Po zaktualizowaniu zawartości pliku “config.php”, odśwież stronę z instalacją Moodle, na której wcześniej wyświetlał się wspomniany błąd. W tym momencie instalacja powinna zostać kontynuowana bez błędów. Na ekranie zostanie wyświetlona informacja o prawach autorskich, kliknij przycisk “Continue”.

  Przeglądarka internetowa - Strona internetowa z instalacją Moodle - Informacja o prawach autorskich - Kliknij przycisk Continue

 4. Po informacjach o prawach autorskich, na ekranie zostaną wyświetlone informacje o wymaganiach systemowych. Jeśli wymagania zostały spełnione, kliknij przycisk “Continue”, który znajduje się u dołu ekranu. Instalacja aplikacji Moodle zostanie rozpoczęta.

  Przeglądarka internetowa - Strona internetowa z instalacją Moodle - Informacje o wymaganiach systemowych - Kliknij przycisk Continue

 5. Instalacja aplikacji Moodle zostanie rozpoczęta. Po jej zakończeniu, kliknij przycisk “Continue”, który będzie znajdował się na samym dole ekranu.

  Przeglądarka internetowa - Strona internetowa z instalacją Moodle - Zakończenie instalacji - Komunikat Success

 6. Na ekranie zostanie wyświetlony formularz, który pozwala zdefiniować podstawową konfigurację dla zainstalowanego systemu Moodle (np. hasło oraz adres e-mail administratora). Uzupełnij niezbędne dane i kliknij przycisk “Update profile”, który znajduje się na dole ekranu.

  Przeglądarka internetowa - Strona internetowa z instalacją Moodle - Formularz - Uzupełnij niezbędne dane i kliknij przycisk Update profile

 7. Na ekranie zostanie wyświetlony formularz, który pozwala zdefiniować podstawową konfigurację dla strony głównej Moodle. Uzupełnij dostępne pola i kliknij przycisk “Save changes” (na dole ekranu). Po kliknięciu przycisku “Save changes”, zostaniesz przekierowany na stronę główną systemu Moodle, którego przed chwilą samodzielnie zainstalowałeś.

Przeglądarka internetowa - Strona internetowa z instalacją Moodle - Przykładowy widok strony głównej systemu Moodle, którą samodzielnie zainstalowałeś

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Website Builder
Marketplace
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL certificate
Aplikacje w marketplace
SimplySign
Antywirus ESET
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub