Jak uruchomić certyfikat SSL na stronie WWW?

W poniższym artykule znajdziesz opis ostatniego etapu, czyli właściwe uruchomienie certyfikatu SSL na stronie WWW na przykładzie CMS WordPress. Przed rozpoczęciem, upewnij się, że certyfikat SSL został już opłacony oraz czy został zainstalowany na serwerze. Sposób uruchomienia SSL może różnić się w zależności od systemu CMS lub innej aplikacji, w której strona WWW jest przygotowana.

SPIS TREŚCI

Przed uruchomieniem certyfikatu SSL na stronie WWW, należy go zamówić, opłacić i zainstalować na serwerze, na którym znajdują się pliki strony WWW.

Rejestracja, zamówienie, potwierdzanie zamówienia i instalacja certyfikatów SSL opisane są w naszej bazie wiedzy:

Uruchomienie certyfikatu SSL w CMS WordPress

Przy próbie uruchomienia certyfikatu SSL w ramach CMS WordPress sugerujemy skorzystać ze specjalnej wtyczki, np. WP Force SSL lub Really Simple SSL. Poniższa instrukcja nie wyczerpuje tematu uruchomienia SSL w popularnych systemach CMS np. pokazanym WordPress.

Zainstalowana w ten sposób wtyczka wykona niezbędne czynności związane z uruchomieniem certyfikatu SSL (np. ustawi odpowiednie przekierowanie 301, kierujące odwiedzających pod poprawny adres z przedrostkiem https).

 1. Zaloguj się do panelu strony WWW utworzonej w CMS WordPress.
 2. Przejdź do sekcji: Wtyczki → Dodaj nową → Really Simple SSL → Zainstaluj
  Panel WordPress - Wtyczki - Dodaj nową - Really Simple SSL - Kliknij przycisk Install Now
 3. Przejdź do sekcji: Wtyczki → Zainstalowane wtyczki → Really Simple SSL → Settings
  Panel WordPress - Wtyczki - Zainstalowane wtyczki - Really Simple SSL - Kliknij przycisk Settings
 4. Kliknij przycisk: Go ahead, activate SSL!
  Panel WordPress - Wtyczki - Zainstalowane wtyczki - Really Simple SSL - Settings - Almost ready to migrate to SSL - Kliknij przycisk: Go ahead, activate SSL!
 5. Ochrona strony WWW za pomocą certyfikatu SSL została w tym momencie aktywowana. Od tego momentu wszystkie wywołania Twojej strony będą wymuszane za pomocą bezpiecznego protokołu https.
  Dla zaawansowanych
  Upewnij się, że:

  • wszystkie odwołania do plików .css oraz .js w ramach całej Twojej strony WWW zaczynają się od przedrostka https,
  • obrazki, arkusze stylów oraz skrypty zastosowane na Twojej stronie WWW są dostępne pod adresem domeny, która została zabezpieczona certyfikatem SSL.
 6. Możesz skorzystać z zakładki Settings, aby wykonać dodatkowe zmiany w ustawieniach wtyczki, np. wyłączyć edycję .htaccess (przekierowanie 301).
  Panel WordPress - Wtyczki - Zainstalowane wtyczki - Really Simple SSL - Settings - Almost ready to migrate to SSL - Wykonaj dodatkowe zmiany w ustawieniach wtyczki

Uruchomienie certyfikatu SSL za pomocą .htaccess

Jeśli Twoja strona WWW nie została zbudowana w oparciu o CMS WordPress (czyli nie ma możliwości zainstalowania odpowiedniej wtyczki), to możesz skorzystać ze standardowego przekierowania typu 301 (w pliku .htaccess), które umożliwia wymuszenie adresu szyfrowanego z przedrostkiem: https://

 1. Zaloguj się w Panelu klienta home.pl.
 2. Zaloguj się do swojego serwera FTP, abyśmy mogli wprowadzić zmiany w pliku .htaccess. Możesz w tym celu skorzystać z narzędzia WebFTP, które dostępne jest w Panelu klienta home.pl
 3. Po uruchomieniu WebFTP na ekranie zobaczysz zawartość swojego serwera, przejdź do katalogu ze stroną WWW (czyli do katalogu, w którym znajduje się plik .htaccess lub plik index.html albo index.php).
  WAŻNE! Plik htaccess powinien zostać utworzony w katalogu, do którego jest skierowana domena (czyli tam, gdzie znajduje się plik strony głównej dla strony internetowej).
 4. Edytuj istniejący .htaccess lub utwórz nowy plik tekstowy, o nazwie .htaccess (słownie: kropka htaccess).
 5. W pliku .htaccess umieść poniższe linie kodu:
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} !=on 
  RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
 6. Zapisz wprowadzone zmiany. Natychmiast po wprowadzeniu powyższych zmian, zostanie włączone wymuszanie adresu domeny z przedrostkiem https://.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Zabezpiecz stronę WWW certyfikatem SSL

Chroń dane formularzy i transakcji z zieloną kłódką przy adresie.