Jak zainstalować dodatkowe moduły w PrestaShop

Moduł to wtyczka, która pozwala dodać konkretną funkcję do strony Twojego sklepu internetowego. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możesz wprowadzać nieskończenie wiele modyfikacji w podstawowej wersji sklepu internetowego. Pamiętaj jednak, że za funkcjonalność wybranych wtyczek odpowiadają ich twórcy.

Jakie jest zadanie modułów?

  • Poprawiają widoczność Twojego sklepu internetowego (wtyczka odpowiedzialna za optymalizację pod kątem SEO).
  • Pomagają dostosować Twoją platformę do standardów rynku e-commerce (dzięki nim wprowadzisz do swojego e-sklepu sposoby płatności, opcje dostawy, ogólne warunki rozliczania klientów).
  • Pozwalają na personalizację Twojego e-biznesu (ustawienie karty produktu, szybka subskrypcja itd.).
  • Zwiększają konwersję strony sklepu (promocje, newslettery, programy lojalnościowe, czat on-line).
  • Ułatwiają codzienne zarządzanie sklepem (automatyzacja, eksport-import danych).

 

Szeroki wybór wtyczek pozwoli w pełni dostosować Twój sklep do potrzeb klientów i zwiększyć sprzedaż. Do dyspozycji użytkowników PrestaShop jest już ponad 3000 modułów umożliwiających personalizację sklepu internetowego, zwiększenie ruchu w witrynie i wskaźnika konwersji czy zdobycie lojalności klientów. Z części z nich można skorzystać bezpłatnie. Listę wszystkich rozszerzeń – zarówno darmowych, jak i płatnych – znajdziesz TUTAJ. Pamiętaj, aby przed wyborem modułu sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z zainstalowaną przez Ciebie wersją oprogramowania PrestaShop.

Moduły będące częścią pliku instalacyjnego PrestaShop

Część modułów jest instalowana na PrestaShop fabrycznie i dostępna zaraz po założeniu sklepu. Ich celem jest zabezpieczenie podstawowych funkcji e-commerce i są całkowicie za darmo. Przykładowo, wersja PrestaShop 1.7.4.2 posiada aż 38 wbudowanych modułów, które są aktywne od razu po instalacji.

  • Sprawdź teraz z jakich wtyczek możesz skorzystać na starcie, wybierz w panelu sklepu Moduły > Wybrane

PrestaShop - Moduły - Wybierz zakładkę Wybrane aby sprawdzić z jakich wtyczek możesz skorzystać

Jak zainstalować dodatkowe moduły?

Aby zainstalować dodatkowy moduł, należy wybrać w lewym menu panelu administracyjnego Moduły > Wybrane. Następnie w górnym menu kliknąć w Wybór na interesujące nas rozszerzenie.

Możesz skorzystać z darmowych i płatnych modułów. Jeżeli zamiast przycisku Install w miniaturze widnieje cena i przycisk Odkryj, po jego naciśnięciu zostaniesz przeniesiony do sklepu PrestaShop, gdzie możesz kupić wybrany moduł, a następnie zainstalować go korzystając z instrukcji przedstawionej poniżej.

Aby zainstalować samodzielne (z pliku) wybrane rozszerzenie, musisz przejść do strony Ulepszenia > Moduły > Wybrane > Wybór, a następnie wcisnąć przycisk Załaduj moduł.

PrestaShop - Ulepszenia - Moduły - Wybrane - Wybór - Naciśnij przycisk Załaduj moduł

Po wybraniu modułu przeciągnij i upuść plik ZIP modułu na zaznaczony w wyświetlającym się okienku obszar. Możesz też kliknąć opcję wybierz plik i wskazać lokalizację pliku ZIP na Twoim komputerze.

PrestaShop - Ulepszenia - Moduły - Wybrane - Wybór - Załaduj moduł - Wybierz moduł i upuść archiwum modułu plik ZIP

Wczytanie plików modułu na serwer oraz jego instalacja przebiega automatycznie. Jeżeli wybrana przez Ciebie wtyczka będzie wymagała konfiguracji, na ekranie pojawi się okno z przyciskiem Konfiguruj. Dodatki możesz również zainstalować na serwerze sklepu bez konieczności korzystania z panelu administratora. Aby to zrobić, musisz rozpakować plik .ZIP modułu, a następnie folder z jego nazwą przenieść – przy wykorzystaniu klienta FTP – do katalogu modules. Folder ten znajdziesz na serwerze FTP w lokalizacji, np.: public_html > autoinstalator > prestashop > modules znajdującego się w katalogu głównym sklepu.

Uwaga. Z reguły po wypakowaniu pliku ZIP otrzymujemy następującą strukturę danych: Folder (1) nazwa modułu, w którym znajduje się folder (2) nazwa modułu, w którym dopiero znajdują się (3) właściwe pliki modułu. Na serwer musisz zainstalować folder (2). Po wykonaniu poprawnej instalacji miniatura modułu ukaże się na stronie Ulepszenia > Moduły > Wybrane. Aby zainstalować rozszerzenie, należy wcisnąć przycisk Install znajdujący się w miniaturze danego modułu. Jeżeli wtyczka wymaga konfiguracji, na ekranie Twojego komputera pojawi się okno z przyciskiem konfiguruj.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting z instalatorem Prestashop

Poznaj stabilny hosting przeznaczony dla znanej platformy sklepów internetowych – PrestaShop.