Jak zainstalować dodatkowe moduły w PrestaShop

Moduł to wtyczka, która pozwala dodać konkretną funkcję do strony Twojego sklepu internetowego. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możesz wprowadzać nieskończenie wiele modyfikacji w podstawowej wersji sklepu internetowego. Pamiętaj jednak, że za funkcjonalność wybranych wtyczek odpowiadają ich twórcy.

SPIS TREŚCI

Jakie jest zadanie modułów?

  • Poprawiają widoczność Twojego sklepu internetowego (wtyczka odpowiedzialna za optymalizację pod kątem SEO).
  • Pomagają dostosować Twoją platformę do standardów rynku e-commerce (dzięki nim wprowadzisz do swojego e-sklepu sposoby płatności, opcje dostawy, ogólne warunki rozliczania klientów).
  • Pozwalają na personalizację Twojego e-biznesu (ustawienie karty produktu, szybka subskrypcja itd.).
  • Zwiększają konwersję strony sklepu (promocje, newslettery, programy lojalnościowe, czat on-line).
  • Ułatwiają codzienne zarządzanie sklepem (automatyzacja, eksport-import danych).

 

Szeroki wybór wtyczek pozwoli w pełni dostosować Twój sklep do potrzeb klientów i zwiększyć sprzedaż. Do dyspozycji użytkowników PrestaShop jest już ponad 3000 modułów umożliwiających personalizację sklepu internetowego, zwiększenie ruchu w witrynie i wskaźnika konwersji czy zdobycie lojalności klientów. Z części z nich można skorzystać bezpłatnie. Listę wszystkich rozszerzeń – zarówno darmowych, jak i płatnych – znajdziesz TUTAJ. Pamiętaj, aby przed wyborem modułu sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z zainstalowaną przez Ciebie wersją oprogramowania PrestaShop.

Moduły będące częścią pliku instalacyjnego PrestaShop

Część modułów jest instalowana na PrestaShop fabrycznie i dostępna zaraz po założeniu sklepu. Ich celem jest zabezpieczenie podstawowych funkcji e-commerce i są całkowicie za darmo. Przykładowo, wersja PrestaShop 1.7.8.6 posiada aż 38 wbudowanych modułów, które są aktywne od razu po instalacji.

  • Sprawdź teraz z jakich wtyczek możesz skorzystać na starcie, wybierz w panelu sklepu Moduły Wybrane

PrestaShop - Moduły - Wybierz zakładkę Wybrane aby sprawdzić z jakich wtyczek możesz skorzystać

Jak zainstalować dodatkowe moduły?

Aby zainstalować dodatkowy moduł, należy wybrać w lewym menu panelu administracyjnego Moduły Wybrane. Następnie w górnym menu kliknąć w Wybór na interesujące nas rozszerzenie.

Możesz skorzystać z darmowych i płatnych modułów. Jeżeli zamiast przycisku Install w miniaturze widnieje cena i przycisk Odkryj, po jego naciśnięciu zostaniesz przeniesiony do sklepu PrestaShop, gdzie możesz kupić wybrany moduł, a następnie zainstalować go korzystając z instrukcji przedstawionej poniżej.

Aby zainstalować samodzielne (z pliku) wybrane rozszerzenie, musisz przejść do strony Ulepszenia Moduły Wybrane → Wybór, a następnie wcisnąć przycisk Załaduj moduł.

PrestaShop - Ulepszenia - Moduły - Wybrane - Wybór - Naciśnij przycisk Załaduj moduł

Po wybraniu modułu przeciągnij i upuść plik ZIP modułu na zaznaczony w wyświetlającym się okienku obszar. Możesz też kliknąć opcję wybierz plik i wskazać lokalizację pliku ZIP na Twoim komputerze.

PrestaShop - Ulepszenia - Moduły - Wybrane - Wybór - Załaduj moduł - Wybierz moduł i upuść archiwum modułu plik ZIP

Wczytanie plików modułu na serwer oraz jego instalacja przebiega automatycznie. Jeżeli wybrana przez Ciebie wtyczka będzie wymagała konfiguracji, na ekranie pojawi się okno z przyciskiem Konfiguruj. Dodatki możesz również zainstalować na serwerze sklepu bez konieczności korzystania z panelu administratora. Aby to zrobić, musisz rozpakować plik .ZIP modułu, a następnie folder z jego nazwą przenieść – przy wykorzystaniu klienta FTP – do katalogu modules. Folder ten znajdziesz na serwerze FTP w lokalizacji, np.: public_html autoinstalator prestashop → modules znajdującego się w katalogu głównym sklepu.

Uwaga: Z reguły po wypakowaniu pliku ZIP otrzymujemy następującą strukturę danych: Folder (1) nazwa modułu, w którym znajduje się folder (2) nazwa modułu, w którym dopiero znajdują się (3) właściwe pliki modułu. Na serwer musisz zainstalować folder (2). Po wykonaniu poprawnej instalacji miniatura modułu ukaże się na stronie Ulepszenia Moduły Wybrane. Aby zainstalować rozszerzenie, należy wcisnąć przycisk Install znajdujący się w miniaturze danego modułu. Jeżeli wtyczka wymaga konfiguracji, na ekranie Twojego komputera pojawi się okno z przyciskiem konfiguruj.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting z instalatorem Prestashop

Poznaj stabilny hosting przeznaczony dla znanej platformy sklepów internetowych – PrestaShop.