W przypadku stron WWW, które nie korzystają z certyfikatu SSL, formularze oraz inne informacje przesyłane są do serwera przez sieć Internet otwartym tekstem, który stosunkowo łatwo przechwycić (szczególnie w sieci lokalnej).
Przykładowo, kiedy podajemy na stronach internetowych poufne informacje, takie jak:
- loginy i hasła,
- dane osobiste,
- numery kart kredytowych,
- hasła jednorazowe,
Poradnik wideo: Czym jest certyfikat SSL i gdzie należy go stosować?
Istnieje niebezpieczeństwo, że zostaną one przechwycone przez osoby niepowołane i tym samym mogą zostać wykorzystane do celów niezgodnych z pierwotnym przeznaczeniem. Aby zabezpieczyć się przed takim działaniem, administrator serwisu WWW powinien zdecydować się na zabezpieczenie swojej strony certyfikatem SSL. Technologia SSL pozwala zaszyfrować przesyłane informacje, a dzięki temu dane transmitowane przez sieć Internet są bezpieczne, niezmienione… i bezużyteczne w przypadku przechwycenia ich przez atakującego. Dzięki certyfikatowi SSL Twoi klienci mogą czuć się bezpiecznie.
SSL – to nie 3 magiczne literki
SSL (Secure Socket Layer) to zbiór technologii odpowiedzialnych za szyfrowanie przesyłanych danych. SSL jest powszechnie wykorzystywany do zabezpieczania serwerów WWW zbierających, przetwarzających i udostępniających wrażliwe informacje.
SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Intencją twórców SSL było zaprojektowanie protokołu uniwersalnego, tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.).
Oznacza to, że za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera FTP, strony WWW itp. Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze certyfikat SSL bardzo szybko znalazł zastosowanie zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności on-line.
Certyfikat SSL w przeglądarce internetowej
Obsługa certyfikatów SSL jest wbudowana we wszystkie najpopularniejsze przeglądarki internetowe. Istnieje kilka wyróżników, dzięki którym możemy odróżnić stronę WWW zabezpieczoną certyfikatem SSL od tej niezabezpieczonej. Na początek warto zwrócić uwagę na to, czy adres serwera w pasku adresu rozpoczyna się od https:// – czyli pojawia się dodatkowo literka „s” w standardowym przedrostku „http://”. Cechą charakterystyczną strony zabezpieczonej certyfikatem SSL jest także symbol kłódki, który widoczny jest w przeglądarce i symbolizuje, iż dana strona WWW jest bezpieczna.
Więcej rozwiązań
- Kilka słów o typach klientów i procesie zakupu
- Dlaczego klienci porzucają koszyk i jak temu zapobiec?
- Jaki certyfikat SSL będzie dla Ciebie odpowiedni?
- Certyfikat SSL = zaufanie i bezpieczeństwo
Zabezpiecz stronę WWW certyfikatem SSL
Chroń dane formularzy i transakcji z zieloną kłódką przy adresie.