Korzystaj z certyfikatu SSL, aby zwiększyć pozycję w Google

Google, czyli najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa (m.in. w Polsce) opublikowało komunikat, gdzie informuje o planowanych zmianach związanych z pozycjonowaniem stron WWW zabezpieczonych certyfikatem SSL.

Poradnik wideo: Czym jest certyfikat SSL i gdzie należy go stosować?

Zamów certyfikat SSL już dziś. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony WWW, poczty e-mail, danych użytkowników. Zarejestruj SSL w home.pl i kontroluj wszystkie usługi z jednego Panelu klienta. Kliknij i przejdź do oferty aby zamówić certyfikat SSL.

W skrócie zmiany te oznaczają, że strony internetowe funkcjonujące w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS (czyli zabezpieczone certyfikatami SSL) będą promowane w wynikach wyszukiwane (będą wyświetlane wyżej w wynikach niż strony niezabezpieczone certyfikatami SSL).

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Intencją twórców SSL było zaprojektowanie protokołu uniwersalnego, tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.).

Oznacza to, że za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera ftp, strony WWW itp. Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze certyfikat SSL bardzo szybko znalazł zastosowanie zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności online.

Jak działa certyfikat SSL?

W przypadku stron WWW, które nie korzystają z certyfikatu SSL, formularze oraz inne informacje przesyłane są do serwera przez sieć Internet otwartym tekstem, który stosunkowo łatwo przechwycić (szczególnie w sieci lokalnej). Jeśli serwer WWW ma zainstalowany certyfikat SSL do komunikacji z przeglądarką, wówczas informacja w obie strony (między serwerem WWW, a przeglądarką internetową) przesyłana jest przez sieć w sposób zaszyfrowany. Należy pamiętać, że szyfrowana jest transmisja danych tylko dla domeny, dla której certyfikat SSL został wystawiony (np. „https://www.twojadomena.pl”). Dla każdej Twojej domeny potrzebujesz osobnego certyfikatu. Dla subdomen potrzebujesz certyfikatu typu Wildcard.
W momencie nawiązania połączenia przez przeglądarkę internetową ze stroną WWW (np. pod adresem, „https://www.twojadomena.pl”) zabezpieczoną protokołem SSL, następuje ustalenie algorytmów oraz kluczy szyfrujących, które następnie są stosowane przy przekazywaniu danych między przeglądarką a serwerem WWW. Protokół SSL wykorzystuje do wstępnej fazy połączenia kryptografię asymetryczną (z kluczem publicznym), przy pomocy której uzgadniane są klucze symetryczne, stosowane później do szyfrowania danych.

Google zapowiada zmiany związane z wpływem posiadania certyfikatu SSL na pozycjonowanie

Na stronach Google Webmasters pojawiła się trochę czasu temu bardzo ciekawa informacja na temat wpływu posiadania certyfikatu SSL na pozycję w wyszukaniach Google. Już teraz do wszystkich serwisów Google łączymy się poprzez szyfrowane połączenie HTTPS. Google stawia bardzo mocno na bezpieczeństwo danych, stąd tego typu działania, które w chwili obecnej są już standardem. Nie bez przyczyny oferta home.pl umożliwia od razu zakup promocyjny hostingu wraz z certyfikatem SSL.

Po zmianach algorytmu Google, najbardziej popularna wyszukiwarka będzie promowała strony funkcjonujące w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS. Google w chwili obecnej testowo wdraża nowe parametry mające wpływ na widoczność poszczególnych stron. Jak można się spodziewać, jednym z parametrów będzie właśnie obecność certyfikatu SSL na danej stronie. Oznacza to, że strony WWW korzystające z szyfrowanych połączeń SSL będą wyżej promowane w wynikach wyszukiwania Google.

Logo wyszukiwarki Google, która korzysta z szyfrowanych połączeń SSLWarto już teraz przygotować się na zapowiadane zmiany i pomyśleć o zakupie certyfikatu SSL dla swojej strony WWW. W home.pl masz pełny wybór różnego rodzaju certyfikatów – możesz wybrać spośród: homeSSL Start, homeSSL Wildcard StarthomeSSL Biznes OVhomeSSL Wildcard Biznes OV oraz homeSSL Premium EV.

Korzyści z zastosowania certyfikatu SSL

Certyfikaty SSL to podstawowy sposób ochrony danych przesyłanych przez sieć Internet. Certyfikat SSL zainstalowany na stronie WWW jest także potwierdzeniem wiarygodności takiej witryny – w pasku adresu przeglądarki użytkownicy takiej strony WWW mogą zobaczyć nazwę właściciela strony i wydawcy certyfikatu (umożliwia to certyfikat homeSSL Premium EV).

Zobacz więcej: jak sprawdzić dane podmiotu, dla którego został wystawiony certyfikat SSL?

Przeglądarka internetowa - Pasek adresu - Przykładowy widok Certyfikatu homeSSL Premium EVW przypadku stron WWW, które nie stosują certyfikatu SSL, nie możemy mieć pewności, kto jest jej właścicielem, a co najważniejsze – czy ktoś nie „podsłuchuje” tego, co oglądamy lub piszemy. Dzięki temu, że strona WWW jest zabezpieczona certyfikatem SSL, wszystkie dane, które wprowadzamy i które czytamy – jak np. numer karty kredytowej niezbędny do dokonania płatności w sklepie internetowym – są szyfrowane w drodze między serwerem, a przeglądarką.

Certyfikat SSL - Wiarygodność Twojego serwisu - Bezpieczeństwo przesyłanych danych - Prestiż w biznesie

Strony WWW korzystające z certyfikatów SSL mogą w ten sposób dbać również o swój wizerunek, ponieważ dbanie o bezpieczeństwo własnych klientów wzbudza zaufanie do marki.

Certyfikaty SSL – jakie i dla kogo?

Certyfikaty SSL dzielą się na trzy typy ze względu na poziom zapewnienia bezpieczeństwa i wiarygodności:

Najprostsze certyfikaty SSL, czyli DV, można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Natomiast certyfikaty typu OV i EV, a więc te bardziej zaawansowane, stosowane są przez średnie i duże firmy oraz banki, dostępne są od kilkuset złotych. Bezpieczeństwo transmisji danych dla małej witryny lub bloga jest w stanie zapewnić podstawowy certyfikat SSL, czyli Domain Validation (DV).

WAŻNE! Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat dostępnych rodzajów certyfikatów SSL.

W dzisiejszych czasach używanie certyfikatów SSL przez instytucje publiczne, duże przedsiębiorstwa i sklepy internetowe to codzienność. Uzyskanie certyfikatu SSL jest bezproblemowe i szybkie. Mimo to nie wszyscy posiadacze mniej rozbudowanych stron WWW, niewielkich sklepów internetowych i blogów decydują się na zastosowanie tego rozwiązania.

Należy podkreślić, że nie ma konieczności korzystania z certyfikatu SSL. Jest to jedynie dodatkowa opcja, którą można włączyć na swojej stronie WWW. Należy jednak pamiętać, że strony WWW zabezpieczone protokołem SSL będą w niedalekiej przyszłości lepiej postrzegane przez Google.

Warto już teraz przygotować się na zapowiadane zmiany i pomyśleć o zakupie certyfikatu SSL dla swojej strony WWW. W home.pl masz pełny wybór różnego rodzaju certyfikatów – możesz wybrać spośród: homeSSL Start, homeSSL Wildcard StarthomeSSL Biznes OVhomeSSL Wildcard Biznes OV oraz homeSSL Premium EV.

WAŻNE! Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zamówić certyfikat SSL w home.pl.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Zabezpiecz stronę WWW certyfikatem SSL

Chroń dane formularzy i transakcji z zieloną kłódką przy adresie.