Sekcja Favicon – jak ustawić ikonę wyróżniającą moją stronę?

Favicon to mały plik graficzny, ikona, która pojawia się w polu adresu, na aktywnej karcie przeglądarki lub w Ulubionych. Nie jest ona warunkiem działania strony WWW, ani też nie wpływa na jej pozycjonowanie.

Favicon stosuje się jako element dekoracyjny. Odgrywa także kluczową rolę w identyfikacji stron w przeglądarce, szczególnie kiedy użytkownicy korzystają z wielu zakładek. Dobrze dobrana Favicon’a pozwala na łatwe rozpoznanie strony wśród innych, uruchomionych w tym samym czasie.Przeglądarka internetowa - Zakładki - Przykładowe ikony Favicon, które pomagają odróżnić zakładki obok siebie

Obecnie Favicon rzadko kiedy widoczny jest w polu adresu przeglądarki. Zwykle jego miejsce zastępuje informacja o tożsamości witryny, w tym informacje o aktywnym połączeniu SSL.
Przeglądarka internetowa - Pasek adresu - Tożsamość witryny - Aktywne połączenie SSL

Jakie przygotować Favicon?

Plik musi być w formacie .ico. Niektóre ze starszych urządzeń mobilnych mogą nie wyświetlić favicona większego niż 4 KB, dlatego zaleca się nie przekraczać tego parametru. Favicon ma zwykle wymiary 14 × 14 px, 16 × 16 px lub 32 × 32 px.

Jak dodać Favicon do mojej strony WWW?

  1. Po uruchomieniu Kreatora WWW kliknij ikonę Menu (poziome paski), aby rozwinąć funkcje kreatora stron WWW.

    Opcje zakładek

  2. Przejdź do Ustawienia witryny → Favicon
  3. Plik możesz przeciągnąć, np. z pulpitu, bezpośrednio do okna przeglądarki we wskazane miejsce lub wskazać plik ręcznie klikając Wybierz obraz.Kreator Click Web - Menu - Ustawienia witryny - Favicon - Przeciągnij plik z Pulpitu lub wskaż plik ręcznie za pomocą przycisku Wybierz obraz
  4. Jeśli po załadowaniu pliku, opublikowaniu strony WWW, Favicon nie jest widoczny, sugerujemy wyczyścić pamięć cache przeglądarki.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Łatwe tworzenie witryn – skorzystaj z kreatora stron WWW

Stwórz swoją stronę internetową w łatwy sposób dzięki metodzie „przeciągnij i upuść”.