Sekcja Przekierowania – konfiguracja przekierowań 301 i 302

Funkcja Przekierowania odpowiada za stały dostęp do wszystkich stron utworzonych w kreatorze WWW, szczególnie w sytuacji kiedy przenosisz serwis WWW z jednego edytora na drugi lub jeśli zmieniasz nazwy utworzonych w module Nawigacji podstron.

Jeśli tworzysz stronę po raz pierwszy pod swoją domeną, domyślnie strona główna będzie dostępna pod adresem http://mojawitryna.pl. Kolejne podstrony (np. Galeria, Kontakt itp.) będą dostępne pod adresami: http://mojawitryna.pl/galeria oraz http://mojawitryna.pl/kontakt.

Wyszukiwarki stron WWW (np. Google), podczas indeksowania, nie tylko zapamiętają adres główny Twojej strony WWW, ale także jej strukturę i adresy wszystkich utworzonych podstron. W ten sposób użytkownicy poszukujący odpowiednich informacji, poprzez wyniki wyszukiwania, mogą od razu przejść do interesujących ich podstron. Analogicznie, dodając stronę, np. do Ulubionych (w ustawieniach przeglądarki), można zarówno zachować odnośnik do strony głównej jak i konkretnej podstrony. Może zdarzyć się, że po przeniesieniu strony WWW z jednego serwera na drugi i stworzeniu jej w nowym edytorze lub poprzez edycję struktury utworzonej strony, adresy podstron ulegną zmianie.

Przykładowo:

 • podstrona Galeria, dostępna pod adresem http://mojawitryna.pl/galeria będzie od teraz dostępna pod adresem http://mojawitryna.pl/zdjecia,

 • podstrona Kontakt, dostępna do tej pory pod adresem http://mojawitryna.pl/kontakt zostanie usunięta, a w jej miejsce utworzysz formularz kontaktowy, dostępny na stronie głównej (pod adresem http://mojawitryna.pl).

W celu uniknięcia sytuacji, w której użytkownik, czy to poprzez wyniki wyszukiwania jak i Ulubione adresy zapamiętane w przeglądarce, nie będzie mógł dostać się do Twojej strony WWW, możesz skonfigurować Przekierowania.

Przykładowo:

 • po wywołaniu adresu http://mojawitryna.pl/galeria użytkownik zostanie przekierowany na adres http://mojawitryna.pl/zdjecia,

 • po wywołaniu adresu http://mojawitryna.pl/kontakt użytkownik zostanie przekierowany na stronę główną tj. http://mojawitryna.pl.

Do czasu przeindeksowania struktury strony przez wyszukiwarki, każdy, kto otrzyma wyniki wyszukiwania kierujące na stare lub nowe zasoby strony WWW, zawsze zostanie przekierowany na istniejące treści. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w których mógłby pojawiać się błąd dotyczący braku strony WWW, nieistniejącego przekierowania lub braku innych zasobów.

Podczas dodawania podstron w kreatorze Click Web, w ustawieniach dostępnych po lewej stronie ekranu, masz możliwość nie tylko nadania nazwy tworzonej podstrony (wyświetlanej w pasku Nawigacji), ale także jej adresu, np. /kontakt.

Edytując już istniejącą stronę WWW, możesz poprzez dodanie nowych podstron, nadać im wcześniej stosowane adresy, np. nowa podstrona Zdjęcia może być nadal dostępna pod adresem http://mojawitryna.pl/galeria

Jak ustawić przekierowanie strony WWW?

 1. Po uruchomieniu Kreatora WWW kliknij ikonę Menu (poziome paski), aby rozwinąć funkcje kreatora stron WWW.

  Opcje zakładek

 2. Przejdź do Ustawienia witryny → Przekierowania 
 3. Utwórz nowe przekierowanie, klikając Dodaj przekierowanie.
  Kreator Click Web - Menu - Ustawienia witryny - Przekierowania - Utwórz nowe przekierowanie, klikając Dodaj przekierowanie
 4. W polu OD wprowadź stary adres podstrony, np. jeśli adresem podstrony był http://mojawitryna.pl/galeria, to wprowadź „galeria”.
  Kreator Click Web - Menu - Ustawienia witryny - Przekierowania - Dodaj przekierowanie - W polu OD wprowadź stary adres podstrony

 5. W polu DO wybierz podstronę, na którą ma kierować poprzedni adres internetowy, np. „zdjecia”. Pamiętaj, że strona docelowa musi już istnieć w strukturze kreatora WWW.

 6. Wybierz rodzaj przekierowania:
  • 301 trwale przeniesiony – jest to rodzaj stałego przekierowania, które będzie aktywne zarówno dla odwiedzających stronę użytkowników jak i robotów wyszukiwarek. W przypadku tych drugich, dany adres docelowo zostanie zastąpiony nowym adresem, w ten sposób wyszukiwarki „nauczą się” zmian i będą po pewnym czasie wyświetlały wyniki wyszukiwania tylko z nowymi adresami podstron;

  • 302 tymczasowe przekierowanie – przekierowanie tymczasowe, które będzie aktywne tylko dla odwiedzających stronę użytkowników. Roboty wyszukiwarek będą ignorowały to przekierowanie, uznając, że jest ono czasowe. Zapamiętane adresy stron i podstron nie zostaną usunięte z indeksu wyszukiwarek, tym samym będą one nadal wyświetlały stare wartości. To rozwiązanie jest dobre, kiedy wprowadzane na stronie zmiany są okresowe czy też testowe, niezalecane jeśli docelowo chcemy zachować wprowadzone zmiany na stałe.

 7. Zachowaj zmiany klikając przycisk Zapisz.

Indeksowanie stron WWW jest operacją wykonywaną po stronie wyszukiwarek internetowych. Może zdarzyć się, że Twoja strona WWW nie będzie widoczna w żadnej wyszukiwarce lub adresy podstron pozostaną niezmienione, pomimo wykonanej aktualizacji i konfiguracji.

Dowiedz się więcej, czym są roboty wyszukiwarek oraz na czym polega indeksowanie strony WWW, a także, w jaki sposób poprawnie dodać stronę WWW do wyszukiwarki internetowej, np. Google.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Łatwe tworzenie witryn – skorzystaj z kreatora stron WWW

Stwórz swoją stronę internetową w łatwy sposób dzięki metodzie „przeciągnij i upuść”.