Trendy w projektowaniu stron internetowych

Trendy w projektowaniu stron internetowych wciąż się zmieniają i ewoluują. Bazując na takich zjawiskach, jak rewolucja mobilna lub rozwój UX można jednak przewidzieć, które z nich mają szansę na długie życie, a które zostaną wyparte przez inne style.

Stworzyliśmy dla Was listę tych trendów, które mają największy potencjał. Sprawdź, jak zaprojektować swoją stronę WWW, aby zachwycała odbiorców i była coraz częściej odwiedzana.

SPIS TREŚCI

Trendy w projektowaniu stron WWW na 2020 rok

Marzy Ci się nowoczesna strona WWW? Możemy ją dla Ciebie zaprojektować: projekt strony WWW.

Responsywność strony internetowej – dostosuj witrynę do urządzeń mobilnych

Trendy w projektowaniu stron internetowych

Pora dostosować się do realiów: we współczesnym, pędzącym świecie responsywna (czyli dostosowana do urządzeń mobilnych) strona internetowa to konieczność. Nastała era dominacji urządzeń mobilnych. Ponad połowa internautów na całym globie odwiedza strony WWW używając smartfonów, a z biegiem lat ten trend będzie się niewątpliwie umacniał.

Według danych raportu 2018 Q4 Global Digital Statshot miliony ludzi w Afryce i Azji Południowej skorzystało z Internetu po raz pierwszy właśnie poprzez urządzenia mobilne! Wprowadzając responsive web design na swoją stronę WWW zwiększysz swoje szanse na dotarcie do większej liczby odbiorców oraz co najważniejsze umocnisz pozycję strony WWW w wyszukiwarce Google.

Według komunikatów publikowanych przez Google już w 2015 roku, strony WWW nie przystosowane do urządzeń mobilnych są plasowane niżej w wynikach wyszukiwania, niż pozostałe witryny internetowe, które zostały przystosowane.

Wykorzystuj przyzwyczajenia użytkowników – scrollowanie zamiast paginacji

Trendy w projektowaniu stron internetowych

Paginacja na stronach WWW odchodzi do lamusa. Na jej miejsce weszło scrollowanie, czyli nieograniczone przewijanie informacji w dół, które pozwala na szybkie i wygodne przeglądanie zawartości strony i jest kolejnym ukłonem w kierunku użytkowników urządzeń mobilnych.

Funkcja scrollowania na stronach WWW polega na tym, że treści na stronie ładowane są dopiero w momencie, gdy ekran zostanie przewinięty w dół (scroll). Dopiero po wykonaniu tego ruchu, następuje ładowanie kolejnych treści. Dzięki temu zabiegowi, podczas wywoływania witryny nie jest wymagane załadowanie wszystkich treści, lecz tylko fragment, który ma zostać wyświetlony na ekranie użytkownika.

Z takiego rozwiązania od lat korzystają popularne serwisy takie jak: Instagram, Facebook czy Pinterest. Wykorzystując przyzwyczajenia internautów, ukształtowane przez serwisy społecznościowe, podniesiesz ich komfort i wygodę podczas przeglądania Twojej witryny.

Publikuj treści video – nie opieraj swojego contentu tylko na tekście

Trendy w projektowaniu stron internetowych - treści video

Ogromna popularność wyszukiwarki Youtube to nie przypadek – treści publikowane w postaci filmów mają coraz większe grono zwolenników. Ta tendencja może być z powodzeniem wykorzystywana podczas tworzenia stron internetowych dla firm.

Zastępowanie długich treści materiałami video (zwłaszcza podczas opisywania trudnego w odbiorze tematu) może zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Publikując materiały video zdobędziesz uwagę osób, które niekoniecznie chcą zagłębiać się w długą lekturę. Dotarcie do klienta z istotnymi dla nas treściami ułatwi również korzystanie z wszelkich grafik, infografik, statystyk. Nie oznacza to konieczności rezygnacji z wartościowych tekstów – istotne jest, aby content na Twojej stronie WWW był zróżnicowany i angażujący.

Utrzymanie uwagi internauty przez projektowanie doświadczeń użytkownika (UX)

Trendy w projektowaniu stron www - UX

Klucz do utrzymania uwagi internauty leży w działaniach UX, czyli user experience. Najbliższe lata będą walką o uwagę użytkownika i maksymalizację jego pozytywnych doświadczeń. Ciągłe doskonalenie tej sztuki wiąże się z obserwacją zachowań internautów, ich przyzwyczajeń, dostarczanie im dobrych wrażeń.

Przy projektowaniu UX liczą się drobiazgi, mające niebagatelny wpływ na całokształt doświadczeń podczas korzystania ze strony WWW, np.: typografia tekstu, animacje, kolejność przycisków czy komunikatów, a nawet ocena intuicyjności narzędzi. Dobra znajomość UX pozwala na wykreowanie jedynego w swoim rodzaju projektu strony internetowej.

Minimalizm w designie – minimalistyczne znaczy lepsze

Trendy w projektowaniu stron internetowych. Minimalizm na stronie www

Minimalistyczne projekty stron internetowych zawsze górują nad skomplikowanymi i pełnymi niepotrzebnych elementów kreacjami, jednak prosty design nie jest tak łatwy w realizacji, jak może się wydawać. Warto się jednak postarać – minimalistyczna kreacja pozwala na wyeksponowanie najważniejszych informacji i klarowną komunikację z klientem.

Trend ten jest popularny szczególnie wśród marek kojarzących się z jakością i elegancją. Wybierając taką identyfikację zwróć uwagę na symetrię na stronie, przejrzysty interfejs, konsekwentną kolorystykę i intuicyjną nawigację. Zasada ta dotyczy też publikowanych treści na stronie WWW: ważne są zwięzłe i konkretne komunikaty pozwalające na utrzymanie uwagi czytelnika.

Kierując się zasadami minimalizmu pamiętaj, aby nie popaść w drugą skrajność. Nieumiejętność korzystania ze zdobyczy tej filozofii w projektowaniu stron WWW może sprawić, że otrzymamy surowy, nieprzyjemny w odbiorze projekt.

Czerń czy biel – co wybrać przy minimalistycznym projekcie?

Trendy w projektowaniu stron internetowych

Myśląc o minimalistycznym stylu na stronach internetowych mamy przed oczami biel. Faktycznie – większość projektów w tym stylu tak właśnie wygląda. Czarne kolory nie mogły dotychczas zyskać na popularności, ponieważ ekrany niższej klasy nie były w stanie w odpowiednim stopniu odzwierciedlić głębokiej czerni.

Czarny kolor ma jednak teraz przyszłość! Od czasów pojawienia się nowoczesnych technologicznie ekranów, kolor czarny jest dokładniej odzwierciedlany – co pogłębia wrażenia użytkownika. Dzięki popularności urządzeń z wysokiej klasy ekranami, czerń broni się teraz w nowoczesnych projektach i jest stosowany przez profesjonalnych projektantów stron WWW, którzy stosują go i nie odbiegają przy tym od zasad minimalizmu.

Pokaz slajdów (tzw. slidery) czy hero – images?

Trendy w projektowaniu stron internetowych - hero images

Automatyczne slidery są coraz mniej popularne. Internauci nie zwracają na nie uwagi, więc projektowanie stron internetowych z ich użyciem nie będzie dla Ciebie korzystne. Klikalność w pierwszy slajd może być wysoka, jednak kolejne slajdy umkną uwadze odbiorcy.

Dodatkowym minusem jest spowolnione ładowania podstron, na których umieszczone są popularne kiedyś „slajdery”. Prognozuje się, że trendem w nadchodzącym roku będą tzw. hero – images, czyli duże, wyraziste zdjęcia, które prezentują produkt i czynią go „bohaterem” na stronie WWW.

Typografia na stronie WWW, czyli układ graficzny w witrynie

Trendy w projektowaniu stron internetowych - typografia

Przejrzysty i funkcjonalny projekt strony WWW musi być również zdefiniowany pod kątem typografii. To od niej zależy czy prezentowane na podstronie treści będą przyjemne w odbiorze.

Najtrafniejsza definicja typografii opisuje ją jako projektowanie ułatwiające czytanie i odbiór. Definicja ta nie ogranicza jej przestrzeni jedynie do nośnika papierowego. Obecnie typografia jest ważnym narzędziem w komunikacji wizualnej (np. na stronach WWW publikowanych w Internecie).

Wiedza odnośnie tego jak korzystać z poszczególnych krojów pisma pomaga w umiejętnym kierowaniu uwagi czytelnika i wyróżnieniu najważniejszych dla marki komunikatów.

Trendy w projektowaniu stron WWW w nadchodzącym roku pozwolą na odejście od dyktatury czcionki bezszeryfowej w Internecie. Ozdobność kroju szeryfowego może kontrastować z prostym stylem kroju bezszeryfowego, urozmaicając wygląd witryny.

Czcionka szeryfowa to taka, która zawiera znaki z różnego rodzaju poprzecznymi lub ukośnymi niewielkimi liniami, tzw. szeryfami. Zwiększają one czytelność czcionki i pomagają w czytaniu. Czcionki szeryfowe są często używane przy papierowych publikacjach. Przykładowe czcionki szeryfowe to: Times New Roman, MS Serif, Constantia i Lucida Fax.

Flat design – wyeliminuj m.in. gradienty i cieniowanie

Trendy w projektowaniu stron internetowych. Flat design

Flat design już od dawna święci triumfy wśród projektantów witryn internetowych. Jego geometryczne kształty, wyraźne kolory i symetria pozwalają wyeksponować content na stronie. Ten typ projektowania polega na koncentrowaniu się na dobrej kompozycji ikon, kolorów i typografii. Współgrające elementy strony i zachowanie prostoty skupi uwagę czytelnika na tym miejscu, które chcemy wyeksponować.

Flat design to najkrócej mówiąc taki styl projektowania grafiki, który zakłada wyeliminowanie takich elementów jak gradienty i cieniowanie, ograniczenie liczby kolorów i stosowanie tylko prostych kształtów i typografii. Przeciwieństwo graficznego skeumorfizmu.

Równie popularnym motywem będzie material design, będący rozwinięciem i udoskonaleniem podstaw flat designu.

Szybka strona www – niższy współczynnik odrzuceń

Trendy w projektowaniu stron internetowych - szybkość witryny www

Jedna z najważniejszych cech świetnej strony internetowej, które decydują o jej skuteczności w dotarciu do klienta to szybkość wczytywania informacji i wydajność. Strona WWW ładująca się zbyt długo ma wyższy współczynnik odrzuceń – jest opuszczana przez użytkowników i nie zachęca do jej ponownego odwiedzenia.

Szybkość ładowania się strony WWW przekłada się też na dobrą widoczność w wyszukiwarce Google. A więc nie zapominaj – dobry projekt strony internetowej musi być nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny!

Marzy Ci się strona zgodna z najnowszymi trendami? Zamów projekt strony internetowej w home.pl.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie