Wymiar czasu pracy w 2020 roku

Zwiększ widoczność swojej strony internetowej w Google z rankingCoachem

Rok 2020 nie rozpieszcza pracowników – będziemy pracować o 2 dni dłużej i odpoczywać 1 dzień krócej, niż w roku 2019. To dlatego, że 2020 jest rokiem przestępnym i będzie trwał 266 dni. Pracownikom podpowiadamy, kiedy mogą cieszyć się świętami i dniami wolnymi od pracy. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców sprawdzamy, jak łatwo obliczać wymiar czasu pracy zgodnie z Kodeksem Pracy.

SPIS TREŚCI

Proste obliczanie wymiaru czasu pracy

Będąc pracodawcą masz obowiązek przestrzegania Kodeksu Pracy, który jasno określa zasady obliczania wymiaru czasu pracy dla pracownika. Przy pełnym etacie nie powinien on przekraczać 8 godzin dziennie w przeciętnie pięciodniowym tygodniu. Liczba godzin, którą pracownik może przepracować jest łatwa do obliczenia:

 1. Pomnóż 40 godzin pracy przez liczbę pełnych tygodni. Pełne tygodnie to 7 kolejnych dni, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.
 2. Do otrzymanego wyniku dodaj pozostałe dni, które nie kwalifikowały się do pełnych tygodni pracy przypadających od poniedziałku do piątku.
 3. Odejmij po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, które przypada w dniu innym niż niedziela.

Obliczony w ten sposób czas pracy ulegnie obniżeniu o godziny nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Za okresy usprawiedliwionej nieobecności możemy uznać np. urlopy wypoczynkowe lub zwolnienie chorobowe.

W przypadku pracowników, których zatrudniamy na część etatu wymiar czasu pracy obniża się proporcjonalnie do wielkości jego etatu. Przykład: wymiar czasu pracy dla osoby zatrudnionej na ½ etatu w 2020 roku to 168 godzin x ½ etatu = 84 godziny.

Dni ustawowo wolne od pracy

W 2020 roku wymiar czasu pracy wyniesie w sumie 2024 godziny, czyli 253 dni pracujących. Dni wolnych od pracy będzie 113, w tym 13 świąt. Pracownicy pełnoetatowi najwięcej godzin przepracują w lipcu (184 godziny), a najmniej w lutym, maju, sierpniu oraz listopadzie (160 godzin).

Każde święto, które przypada na okres rozliczeniowy i wypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Lista świąt obniżających wymiar czasu pracy w 2020 roku:

Kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy (święta) w 2020 roku?

 • 1 stycznia (Nowy Rok),
 • 6 stycznia (Święto Trzech Króli),
 • 13 kwietnia (drugi dzień Wielkiej Nocy),
 • 1 maja (Święto Pracy),
 • 15 czerwca (Boże Ciało),
 • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
 • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości),
 • 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia),
 • 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Pamiętaj: 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) i 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) w roku 2020 przypadną na sobotę. Oznacza to, że pracodawca musi zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy. Powinien on być wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto.

Czytaj więcej: dni ustawowo wolne od pracy i długie weekendy w 2020 roku.

Święta wypadające w niedzielę w 2020 roku

Kodeks Pracy mówi, że prawo do wolnego dnia nie przysługuje, jeśli święto wypada w niedzielę. W roku 2020 czekają nas cztery takie dni:

 • 12 kwietnia (Wielkanoc)
 • 3 maja (Święto Konstytucji)
 • 31 maja (Zielone Świątki)
 • 1 listopada (Wszystkich Świętych)

Sprawdź: kiedy wypadają niedziele handlowe w 2020 roku?

Planuj swoją pracę skuteczniej, korzystając z pomocnych kalendarzy. Sprawdź:

Kalendarz na 2020 rok do pobrania

Pobierz i wydrukuj kalendarz na 2020 rok. Dowiedz się kiedy wziąć urlop w 2020 roku.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie