2020 rok przyniesie pracownikom 113 dni wolnych od pracy, a 253 dni będzie pracujących. Sprawdziliśmy, ile świąt ustawowo wolnych od pracy przyniesie nam 2020 rok, które święta przypadną w sobotę i niedzielę, a które w dni pracujące. Skorzystaj z naszego przejrzystego kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy i dowiedz się, jak zaplanować pracę na 2020 rok.
SPIS TREŚCI
- Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku
- Wykaz świąt w 2020 roku
- Święta wolne od pracy wypadające w dni robocze
- Święta wolne od pracy wypadające w soboty
- Święta wolne od pracy wypadające w niedziele
- Praca w niedziele i święta
- Kalendarz na 2020 rok do pobrania
Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku
Święta wolne od pracy obchodzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. 2020 rok przyniesie 13 dni świątecznych, które spędzimy poza biurem. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele, z których część od marca 2018 to niedziele wolne od handlu. Rok jest przestępny, więc pracować będziemy o jeden dzień dłużej niż w 2019 roku.
Wykaz świąt w 2020 roku
Urlop 2020 warto zaplanować z wyprzedzeniem, wplatając w okres wypoczynku długie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kalendarz, w którym znajdziesz instrukcje jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2020 roku.
Święta wolne od pracy wypadające w dni robocze
- 1 stycznia (Nowy Rok – środa),
- 6 stycznia (Trzech Króli – poniedziałek),
- 13 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny),
- 1 maja (Święto Pracy – piątek),
- 11 czerwca (Boże Ciało – czwartek),
- 11 listopada (Święto Niepodległości – środa),
- 25 grudnia (Boże Narodzenie).
Święta wolne od pracy wypadające w soboty
- 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
- 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).
Święta wolne od pracy wypadające w niedziele
- 12 kwietnia (Wielkanoc),
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja),
- 31 maja (Zesłanie Ducha Świętego),
- 1 listopada (Wszystkich Świętych).
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Praca w niedziele i święta
Praca w niedzielę i święta może być wykonywana w określonych sytuacjach, opisanych w Kodeksie pracy. Jest dozwolona w wyjątkowych okolicznościach, m.in. z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia i usunięcia awarii, w rolnictwie i hodowli przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych. W niedziele mogą pracować również pracownicy, zatrudnieni w systemie czasu pracy świadczonej wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
W przypadku konieczności wykonywania pracy w niedzielę lub święta pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy. Pracodawca powinien go zapewnić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli lub święcie pracującym, a jeśli nie ma możliwości wyznaczenia dnia wolnego w tym terminie, powinien on być przyznany do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma możliwości oddania pracownikowi dnia wolnego w zamian za dzień pracujący, należy wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.
Kalendarz na 2020 rok do pobrania
- Kalendarz na 2020 rok z zaznaczonymi świętami, które są ustawowo wolne od pracy.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.