Kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 roku

2020 rok przyniesie pracownikom 113 dni wolnych od pracy, a 253 dni będzie pracujących. Sprawdziliśmy, ile świąt ustawowo wolnych od pracy przyniesie nam 2020 rok, które święta przypadną w sobotę i niedzielę, a które w dni pracujące. Skorzystaj z naszego przejrzystego kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy i dowiedz się, jak zaplanować pracę na 2020 rok.

SPIS TREŚCI

Zajrzyj, jeśli chcesz wyliczyć dokładny wymiar czasu pracy na 2021 rok

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku

Święta wolne od pracy obchodzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. 2020 rok przyniesie 13 dni świątecznych, które spędzimy poza biurem. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele, z których część od marca 2018 to niedziele wolne od handlu. Rok jest przestępny, więc pracować będziemy o jeden dzień dłużej niż w 2019 roku.

Wykaz świąt w 2020 roku

Wykaz świąt wolnych od pracy w 2020 roku.

Urlop 2020 warto zaplanować z wyprzedzeniem, wplatając w okres wypoczynku długie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kalendarz, w którym znajdziesz instrukcje jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2020 roku.

Święta wolne od pracy wypadające w dni robocze

  • 1 stycznia (Nowy Rok – środa),
  • 6 stycznia (Trzech Króli – poniedziałek),
  • 13 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny),
  • 1 maja (Święto Pracy – piątek),
  • 11 czerwca (Boże Ciało – czwartek),
  • 11 listopada (Święto Niepodległości – środa),
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Święta wolne od pracy wypadające w soboty

  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
  • 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Powinien on być wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto.

Święta wolne od pracy wypadające w niedziele

  • 12 kwietnia (Wielkanoc),
  • 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja),
  • 31 maja (Zesłanie Ducha Świętego),
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych).
Święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego. Podstawą prawną jest tu  Kodeks pracy art. 130. §2.:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Praca w niedziele i święta

Praca w niedzielę i święta może być wykonywana w określonych sytuacjach, opisanych w Kodeksie pracy. Jest dozwolona w wyjątkowych okolicznościach, m.in. z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia i usunięcia awarii, w rolnictwie i hodowli przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych. W niedziele mogą pracować również pracownicy, zatrudnieni w systemie czasu pracy świadczonej wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

W przypadku konieczności wykonywania pracy w niedzielę lub święta pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy. Pracodawca powinien go zapewnić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli lub święcie pracującym, a jeśli nie ma możliwości wyznaczenia dnia wolnego w tym terminie, powinien on być przyznany do końca okresu rozliczeniowego.  Jeśli nie ma możliwości oddania pracownikowi dnia wolnego w zamian za dzień pracujący, należy wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.

Pamiętaj: pracownik, który wykonuje pracę w niedzielę jest uprawniony do odebrania całego dnia wolnego bez względu na to, ile godzin przepracował tego dnia.

Kalendarz na 2020 rok do pobrania

Pobierz i wydrukuj kalendarz na 2020 rok. Dowiedz się kiedy wziąć urlop w 2020 roku.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.