Dlaczego powinienem aktualizować wersję interpretera PHP?

PHP to popularny język stosowany po stronie serwera, który jest szczególnie dobry dla obsługi aplikacji internetowych. PHP jest językiem interpretowanym, stąd m.in. nazwa interpreter PHP. Służy on do tworzenia stron internetowych. Tekst stworzony w kodzie jest instrukcją dla interpretera, w jaki sposób ma wyświetlić stronę WWW. Instrukcja zostaje najpierw załadowana, a następnie jest analizowana przez interpreter i dopiero potem uruchomiona.

SPIS TREŚCI

Można powiedzieć, że w ogólnym rozumieniu działania PHP na serwerze i dla użytkownika, głównym celem PHP jest wygenerowanie dokumentu HTML, który przeglądarka może renderować, czyli pokazać użytkownikowi.

PHP, a więc i samo działanie interpretera ma ogromne znaczenie i jest przydatne w tworzeniu stron internetowych i pracy z kodem źródłowym. Nie bez znaczenia jest więc właściwa i regularna aktualizacja interpretera PHP, który wraz z kolejnymi wersjami wprowadza wiele nowych rozwiązań i poprawek bezpieczeństwa. Nowa wersja PHP jest zwykle znacznie bardziej wydajna w porównaniu do swoich poprzedników. Jej używanie ułatwia programistom nowe zadania programistyczne, co wynika z zaktualizowanych funkcji dopasowanych i stworzonych dla nowoczesnych aplikacji internetowych.

Powinieneś wiedzieć, że w jednym czasie na hostingu może być dostępnych wiele wersji interpretera PHP. Użytkownik może sam zdecydować, która z nich jest wersją domyślną dla całej usługi lub wskazać poszczególnym folderom (aplikacjom), z jakiej wersji mają korzystać. Nie wszystkie dostępne wersje interpretera PHP są dalej aktualizowane i wspierane przez twórców, ale też nie wszystkie aplikacje i ich komponenty są od razu kompatybilne z najnowszymi odsłonami interpretera PHP.

Wygasająca wersja interpretera PHP

O ile na hostingu internetowym interpreter PHP może być dostępny lub aktywny i – analogicznie – niedostępny i wyłączony, to oprócz tego wyróżniamy dodatkowe stany poszczególnych wersji interpretera.

Interpreter PHP może być, np. w wersji wygasającej. Jego wybrana wersja znajduje się w stanie, dla którego dobiega końca okres wsparcia i aktualizacji. Zaleca się zaplanowanie przeniesienia do nowszej wersji PHP, zanim aktualnie używana osiągnie koniec wsparcia. Interpreter PHP w wersji niewspieranej, to interpreter, dla którego okres wsparcia i aktualizacji został zakończony. Zaleca się niezwłocznie uaktualnienie do nowszej wersji PHP.

Zmianę wersji interpretera PHP możesz wykonać za pomocą:

  • Panelu Klienta home.pl – globalna zmiana dla całej usługi hostingowej, przeczytaj więcej.
  • pliku .htaccess umieszczone w katalogu strony WWW – zmiana dla poszczególnych katalogów, przeczytaj więcej.

Cykl aktualizacji interpretera PHP

Średni cykl życia poszczególnych wersji interpretera wynosi 3 lata. To czas, w którym wybrana wersja interpretera pojawia się (jest udostępniana do użytku), zwykle przez kolejne 2 lata jest ona aktywnie rozwijana i wspierana, aby w ostatnim roku przejść w stan wygasania. W tym ostatnim czasie interpreter otrzymuje wyłącznie poprawki bezpieczeństwa. Każdego roku, niezależnie od ww. cyklu życia interpretera, udostępniane są także nowe odsłony interpretera PHP.

Przykład: na przełomie 2021 i 2022 roku zakończyło się wsparcie poprawek bezpieczeństwa dla PHP 7.3, a pod koniec 2022 roku dla wersji 7.4, co w praktyce oznacza, że te wersje interpreterów są nie tylko niewspierane i nieaktualne, ale również niebezpieczne w użytkowaniu. Konieczna jest zatem ich natychmiastowa aktualizacja do wersji 8.0, 8.1, 8.2 lub 8.3 – najnowszej, udostępnionej w listopadzie 2023 roku.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że interpreter w wersji 8.0 wraz z początkiem 2023 roku przeszedł w stan wygasania. Otrzyma on wyłącznie poprawki bezpieczeństwa, które będą dostarczane do końca tego roku. Następnie interpreter zakończy cykl życia i podobnie jak jego poprzednie wersje, nie będzie zalecany do dalszego użytku.

Co się stanie, gdy wsparcie dla wybranej wersji PHP się skończy?

Interpreter PHP odpowiada za określone funkcjonalności, jest językiem komunikacji między serwerem a użytkownikiem. W teorii korzystanie ze starszych wersji interpretera PHP, niewspieranych przez twórców, oznacza możliwość pojawienia się błędów lub niedostępności strony WWW. Przede wszystkim jednak strona jest znacznie bardziej podatna na ataki ze względu na brak najnowszych poprawek bezpieczeństwa. Aktualizacja PHP pozwoli ochronić stronę przed zagrożeniami i błędami.

Warto pamiętać, że usługa hostingowa umożliwia utrzymywanie stron działających (dedykowanych) na starszych wersjach interpreterów PHP, jednak może to być niebezpieczne. Może też wpływać na jakość strony internetowej, a tym samym na sposób, w jaki współpracuje ona z przeglądarkami użytkowników. Nie od razu po zakończeniu wsparcia dla wybranej wersji interpretera PHP strona „przestanie działać”. Należy mieć na uwadze, że od chwili zakończenia takiego wsparcia oraz braku poprawek bezpieczeństwa, korzystamy z rozwiązań niepewnych, niestabilnych i niebezpiecznych, co w dobie obecnego rozwoju Internetu może mieć kluczowe znaczenie dla naszej dalszej obecności w sieci.

Jak przygotować swoją stronę na zmianę wersji PHP?

Większość stron internetowych została stworzonych w oparciu o aktualną dla nich wersję interpretera PHP. Może okazać się, że bez aktualizacji strony internetowej, jej mechanizmu działania, np. systemu CMS, w którym została stworzona, zmiana wersji interpretera PHP może spowodować występowanie błędów. Dla większości systemów CMS problem ten rozwiązują dodatkowe aktualizacje po stronie samej aplikacji strony internetowej oraz jej komponentów. W ten sposób dysponując najnowszą wersją systemu CMS, możemy dla niej włączyć najnowszą wersję interpretera PHP.

Jeśli chcesz zmienić wersję PHP na 8.0, 8.1, 8.2 lub 8.3, jednak nie widzisz jej na liście, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Nie wiesz, czy Twoja strona jest gotowa do aktualizacji? Nasi specjaliści dostosują ją do najnowszej wersji PHP, dzięki czemu zwiększysz jej szybkość i znacząco poprawisz bezpieczeństwo!
Kliknij i dowiedz się więcej: aktualizacja PHP

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie