phpinfo – sprawdź konfiguracje PHP na serwerze

Funkcja phpinfo pozwala uzyskać informacje na temat środowiska pracy na serwerze, np. wersja obsługiwanego interpretera PHP, informacje o zmiennych środowiskowych oraz innych parametrach, które są ważne podczas budowania dynamicznej strony WWW.

Funkcja phpinfo jest powszechnie używana do sprawdzania konfiguracji i ustawień predefiniowanych zmiennych dostępnych w danym systemie.

SPIS TREŚCI

Jak sprawdzić konfigurację PHP na serwerze w home.pl?

 1. Uruchom połączenie FTP i wyświetl zawartość Twojego serwera. Skorzystaj z  WebFTP dostępnego w Twoim Panelu klienta home.pl – przeczytaj więcej jak uruchomić WebFTP.
 2. Utwórz plik PHP, np. phpinfo.php. Możesz skorzystać również z innego rozszerzenia, np. *.php5
 3. W zawartości utworzonego pliku wpisz poniższy kod:
  <?php phpinfo(); ?>
 4. Zapisz wprowadzone zmiany i opublikuj plik na Twoim serwerze w home.pl (w dowolnym katalogu).
 5. Wywołaj plik z poziomu przeglądarki internetowej, wpisując w pasku adresu odpowiedni adres URL kierujący do wysłanego na serwer pliku. Po wywołaniu, na ekranie zostaną wyświetlone obecne ustawienia PHP dla serwera, na którym znajduje się przesłany plik phpinfo.

  Przykład: Jeśli plik phpinfo.php został opublikowany w katalogu głównym serwera o nazwie “serwer12345” to należy skorzystać z następującego adresu: http://serwer12345.home.pl/phpinfo.php

  Jeśli plik phpinfo.php umieściłeś w podkatalogu, np. /www/ na który kieruje domena, np. twojadomena.pl, to plik ten możesz wywołać pod adresami: http://serwer12345.home.pl/www/phpinfo.php lub http://twojadomena.pl/phpinfo.php

Jak sprawdzić standardową konfigurację PHP na serwerach w home.pl?

Na serwerach home.pl dostępne są niżej przedstawione wersje interpretera PHP:
  • PHP 5.6 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę),
  • PHP 7.0 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę),
  • PHP 7.1 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę),
  • PHP 7.2 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę),
  • PHP 7.3 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę)
  • PHP 7.4 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę), 
  • PHP 8.0 – (wersja PHP niewspierana przez wydawcę), 
  • PHP 8.1 – (zalecana i wspierana przez wydawcę wersja PHP), 
  • PHP 8.2 – (zalecana i wspierana przez wydawcę wersja PHP),
  • PHP 8.3 – (zalecana i wspierana przez wydawcę wersja PHP).
WAŻNE! Pamiętaj, że pod powyższym adresem możesz sprawdzić standardową konfigurację dla serwera w home.pl i może ona nie odzwierciedlać ustawionej konfiguracji na Twoim serwerze.

W jaki sposób zmienić wersję interpretera PHP na moim serwerze?

Na serwerze w home.pl możliwa jest zmiana wersji interpretera PHP wg. własnych potrzeb. Zmiana w konfiguracji może obejmować cały serwer, a także poszczególne katalogi oraz pliki ze wskazanym rozszerzeniem.

Jeśli chcesz, aby zmiana obejmowała cały serwer, skorzystaj z możliwości ustawień wersji PHP po zalogowaniu się do Panelu klienta home.pl:
Jeśli chcesz, aby zmiana wersji PHP obejmowała tylko wybrane katalogi lub pliki, skorzystaj z możliwości ustawień wersji PHP za pomocą pliku konfiguracyjnego .htaccess:

Jak zmienić wybrane zmienne w pliku konfiguracyjnym PHP dla mojego serwera?

Istnieje możliwość umieszczenia w dowolnym katalogu na serwerze pliku php.ini, zawierającego dyrektywy konfiguracyjne PHP. Plik php.ini pozwala na dostosowanie środowiska PHP do własnych potrzeb. Wybrane zmienne możesz edytować według własnych potrzeb za pomocą pliku php.ini.
Potrzebujesz aktualizacji PHP na serwerze? Sprawdź: jak zmienić wersję PHP
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie