Jak dodać konto FTP (bez skrzynki e-mail)?

W artykule znajdziesz instrukcję, jak dodać konto FTP na hostingu w home.pl za pomocą Panelu klienta na poprzedniej platformie home.pl. Korzystasz z nowego Panelu klienta home.pl? Sprawdź:

W ramach usługi hostingu w home.pl możesz skorzystać z klienta FTP dostępnego w panelu administracyjnym. Takie rozwiązanie nie wymaga konfiguracji dodatkowego oprogramowania ani tworzenia kont FTP użytkowników. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak uruchomić WebFTP i zarządzać zawartością serwera FTP.

Wprowadzenie

Konto FTP jest bezpłatną usługą, która pozwala uzyskać dostęp do zasobów (plików) opublikowanych na serwerze w home.pl. W ten sposób np. firma zewnętrzna, projektująca stronę WWW, będzie mogła wprowadzać zmiany w plikach bez znajomości głównego hasła do Twojego Panelu klienta home.pl.
Innym przykładem zastosowania są konta FTP dla pracowników, którzy publikują pliki oraz dokumenty na serwerze. Konto FTP z dostępem do wydzielonego katalogu pozwala połączyć się z tylko jednym wybranym katalogiem, do którego dostęp jest zdefiniowany tylko dla wybranych pracowników. Użytkownik połączony z wydzielonym katalogiem nie może zarządzać katalogami, które znajdują się w wyższej lokalizacji od wydzielonego katalogu.
Do SFTP i SSH można logować się za pomocą konta głównego oraz wszystkich kont FTP, które posiadają dostęp do całej zawartości serwera FTP i kontem FTP z ograniczonym dostępem (wtedy oczywiście zalogujemy się tylko do danego katalogu).
Przykład: dyrektor może mieć zdefiniowany dostęp do całej zawartości serwera, natomiast pracownik tylko do katalogu „/kowalski”. Zwróć uwagę, że pracownik będzie mógł zarządzać tylko zawartością swojego katalogu i jego podkatalogów.

WAŻNE! Tworzenie dodatkowego konta FTP (np. dla innych pracowników) nie jest możliwe w przypadku następujących usług:

Dostęp do serwera FTP możesz zdefiniować za pomocą:

 • skrzynki e-mail, która uzyska uprawnienia do łączenia się z serwerem FTP.
  Kliknij tutaj
  , aby zobaczyć, jak dodać nową skrzynkę e-mail.
 • konta FTP, które pozwala tylko na połączenie z serwerem FTP (brak dostępu do poczty e-mail).
  Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak dodać nowe konto FTP.

Jak dodać konto FTP przez Panel klienta home.pl?

 1. Zaloguj sie w Panelu klienta home.pl do serwera lub usługi z uprawnieniami administracyjnymi.
 2. Kliknij opcję menu: Usługi, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
  Panel klienta - Wybierz opcje menu Usługi
 3. Kliknij nazwę serwera (np. „kowalski”), na którym chcesz dodać nowe konto FTP. Spowoduje to rozwinięcie pod spodem mini-podglądu dla usługi.
  Panel klienta - Usługi - Przykład wybranej usługi
 4. Kliknij przycisk: Konfiguracja usługi.
  Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Kliknij przycisk Konfiguracja usługi
 5. Następnie kliknij przycisk: Dodaj konto FTP, który znajduje się po prawej stronie ekranu.
  Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Konfiguracja usługi - Z pasku akcji wybierz opcje Dodaj konto FTP
 6. Na ekranie zostanie wyświetlony formularz dodawania nowego konta FTP:
  Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Konfiguracja usługi - Dodaj konto FTP - Uzupełnij formularz Dane nowego dostępu FTP
  • Nazwa konta FTP – w tym polu należy zdefiniować nazwę konta FTP (np. „kowalski”), którą będziesz wykorzystywać do łączenia się z serwerem.
  • Domena – w tym miejscu możesz zdefiniować, do której domeny konto FTP ma zostać przypisane. Więcej informacji na temat tej opcji znajdziesz w tym artykule.
   WAŻNE! Pamiętaj, że wybór opcji w polu: Domena ma wpływ na nazwę użytkownika podczas łączenia się z serwerem FTP.

    

   Jeśli konto FTP o nazwie: „kowalski” zostanie przypisane do domeny: „twojadomena.pl”, to podczas konfiguracji połączenia FTP wymagane jest podanie nazwy użytkownika w postaci pełnego adresu e-mail, czyli: „kowalski@twojadomena.pl”.

    

   Jeśli podczas konfiguracji konta FTP o nazwie: „kowalski” zostanie wybrana opcja: „(Wszystkie domeny)”, to podczas konfiguracji połączenia FTP możesz skorzystać z dwóch nazw użytkownika: „kowalski” lub „kowalski@twojadomena.pl”.
   WAŻNE! Jeśli utworzysz konto FTP w adresie wybranej domeny, to zwróć uwagę czy konto FTP będzie posiadało status „nieaktywne”. W przypadku, jeśli na domenie będzie ustawione przekierowanie poczty, to konto FTP może być nieaktywne. W takim wypadku wystarczy usunąć przekierowanie poczty.
  • Hasło do konta FTP – wpisz tutaj hasło do nowego konta FTP. Podczas wpisywania hasła wyświetli się miernik jego bezpieczeństwa. Poziom bezpieczeństwa Twojego hasła musi mieć przynajmniej poziom umiarkowany, w przeciwnym wypadku system go nie zaakceptuje. Pamiętaj, że możesz skorzystać z funkcji generowania hasła. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak stworzyć silne i bezpieczne hasło.
  • Powtórka hasła – przepisz propozycję hasła w celu weryfikacji.
 7. Podczas dodawania nowego konta FTP w sekcji „Dostęp FTP do konta” wybierz odpowiednią opcję:
  Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Konfiguracja usługi - Dodaj konto FTP - Wybierz odpowiednią opcje dostępu FTP do konta
  • – wybranie tej opcji spowoduje, że użytkownik łączący się z serwerem FTP, będzie miał dostęp do wszystkich opublikowanych katalogów oraz podkatalogów.
  • – wybranie tej opcji spowoduje, że dany użytkownik łączący się z serwerem FTP będzie miał dostęp tylko do zawartości wybranego katalogu (pliki, foldery). Pamiętaj, że z tego rozwiązania możesz skorzystać na serwerach typu: Hosting BiznesHosting Profesjonalny, Business Server PRO, Hosting Premium, eSklep Premium.
   WAŻNE! W polu obok wpisz nazwę wydzielonego katalogu, np. „/nazwa_katalogu”. Pamiętaj, że wpisany w tym polu katalog musi zostać utworzony ręcznie na serwerze FTP. W przeciwnym wypadku użytkownik nie będzie mógł połączyć się z serwerem FTP, ponieważ katalog nie jest tworzony automatycznie.
  • Zezwól na dostęp do kopii zapasowej – w przypadku usług Hosting BiznesHosting Profesjonalny oraz Hosting Premium będziesz mógł w tym miejscu określić czy tworzone konto FTP ma mieć dostęp do katalogów na serwerze, w których dostępne są kopie zapasowe oraz pliki logów.
 8. Kliknij zielony przycisk: Zapisz, aby dodać nowe konto FTP.

Jak zmienić parametry dla istniejącego konta FTP na serwerze w home.pl

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak zmienić parametry (ustawienia) dla istniejącego konta FTP.

Jak połączyć się z serwerem FTP w home.pl?

Szczegółowe informacje na temat procesu łączenia się z serwerem FTP w home.pl znajdziesz pod tym adresem.

W ramach usługi hostingu w home.pl możesz skorzystać z klienta FTP dostępnego w panelu administracyjnym. Takie rozwiązanie nie wymaga konfiguracji dodatkowego oprogramowania ani tworzenia kont FTP użytkowników. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak uruchomić WebFTP i zarządzać zawartością serwera FTP.

Dostęp do kopii zapasowej oraz katalogu /logs przy koncie FTP

Podczas tworzenia nowego konta FTP możesz udzielić mu dostęp do kopii bezpieczeństwa. Taka zgoda będzie jednoznaczna z udostępnieniem katalogu kopii bezpieczeństwa oraz katalogu /logs zawierającego logi serwera.

Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Konfiguracja usługi - Dodaj konto FTP - Dostęp FTP do konta - Zaznacz zgodę Zezwól na dostęp do kopii zapasowej

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie