Jak połączyć moją domenę z witryną utworzoną w Google Sites?

Po zarejestrowaniu domeny w home.pl, możesz ją podpiąć pod stronę WWW utworzoną w serwisie sites.google.com (usługa Witryny Google). Spowoduje to wyświetlanie strony WWW pod krótszym adresem (np. www.twojadomena.pl), który może jeszcze bardziej kojarzyć się z tematyką witryny. Pamiętaj, że krótszy adres domeny jest łatwiejszy do zapamiętania dla odwiedzających.
WAŻNE! Celem prawidłowego podłączenia domeny do witryny utworzonej w ramach usług Google, niezbędne jest zweryfikowanie własności domeny w Google Apps.

Jeśli zarejestrowałeś domenę w home.pl i nie posiadasz hostingu (serwera) zalecaną metodą weryfikacji w Google Apps będzie dodanie rekordu TXT lub CNAME w strefie domeny. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o weryfikacji własności domeny w Google Apps.

Według informacji dostępnych na stronach Google, adres strony internetowej, będzie zawsze wywoływany w postaci „www.twojadomena.pl” (czyli wraz z przedrostkiem www). Google przewiduje także możliwośc zmiany „www.domena.pl” na „cokolwiek.domena.pl”. W praktyce oznacza to, że nie jest możliwe skierowanie na Google Sites adresu bez przedrostka www, np. „domena.pl”.

Jeśli jednak chcesz, aby Twoja witryna była wczytywana również poprzez użycie nazwy domeny głównej bez przedrostka www, wówczas na serwerze, na który kieruje domena, możesz umieścić plik .htaccess z wymuszeniem adresu z przedrostkiem www. Więcej informacji o wymuszaniu adresu z przedrostkiem www za pomocą .htaccess znajdziesz pod tym adresem.

Jak połączyć moją domenę z witryną utworzoną w Google Sites/Witryny Google?

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby sprawdzić jak połączyć domenę w home.pl z Twoją witryną Google:

 1. Zaloguj się do panelu Google Sites pod adresem: https://sites.google.com.
 2. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk: Publish.
 3. W nowym oknie należy u góry zdefiniować domenę systemową, a nieco poniżej należy kliknąć: Manage, aby móc utworzyć domenę niestandardową (np. twojadomena.pl).
 4. Po kliknięciu: Manage, w kolejnym oknie należy wprowadzić adres Twojej domeny w formacie: www.twojadomena.pl. Jeżeli nazwa domeny jest zweryfikowana po stronie Google, wystarczy nacisnąć: Assign. Jeśli nie, wówczas pojawi się komunikat: „This URL is not verified. Please verify your ownership”. W takiej sytuacji należy kliknąć opcję: verify your ownership.
 5. Na następnym ekranie wybieramy metodę weryfikacji po stronie Google poprzez wprowadzenie rekordu TXT z odpowiednią wartością do wybranej przez nas domeny głównej. Po dodaniu odpowiedniego rekordu TXT do domeny w Panelu klienta home.pl, możliwe będzie naciśnięcie przycisku: Assign wskazanego w poprzednim kroku.
  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o weryfikacji własności domeny w Google Apps.
 6. W celu zweryfikowania domeny w Google i dodania do strefy domeny odpowiedniego rekordu TXT, zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 7. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
 8. Na wyświetlonej liście usług, kliknij nazwę domeny (np. twojadomena.pl), którą chcesz połączyć ze swoją stroną opublikowaną w Google Sites.
 9. Na wyświetlonym ekranie znajdź moduł: Hosting DNS i kliknij: Opcje -> Zarządzaj rekordami DNS.
 10. Na wyświetlonym ekranie kliknij przycisk: Dodaj nowy rekord.
 11. W wyswietlonym formularzu wybierz Typ rekordu: TXT i następnie poniżej w polu Wartość tekstowa wpisz kod służący do weryfikacji domeny w Google (patrz punkt 5 powyżej).
 12. Kliknij przycisk: OK, aby utworzyć rekord TXT w strefie domeny.
 13. Po dodaniu odpowiedniego rekordu TXT, wróć do panelu Google Sites w celu przypisania zweryfikowanej już domeny do Twojej strony w Google Sites.
 14. Po przypisaniu niestandardowej domeny, należy ustawić rekord CNAME dla subdomeny „www.” o wartości: ghs.googlehosted.com. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dokumentacji Google pod tym adresem.
 15. W celu dodania do strefy domeny odpowiedniego rekordu CNAME, zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 16. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
 17. Na wyświetlonej liście usług, kliknij nazwę domeny (np. twojadomena.pl), dla której chcesz ustawić odpowiedni rekord CNAME.
 18. Na wyświetlonym ekranie znajdź moduł: Hosting DNS i kliknij: Opcje -> Zarządzaj rekordami DNS.
 19. Na wyświetlonym ekranie kliknij przycisk: Dodaj nowy rekord.
 20. W wyswietlonym formularzu wybierz Typ rekordu: CNAME oraz poniżej w polu Nazwa kanoniczna wpisz adres: ghs.googlehosted.com. (z kropką na końcu), następnie w polu Host wpisz www (bez kropki na końcu).
 21. Kliknij przycisk: OK, aby utworzyć rekord CNAME w strefie domeny.
 22. Po wykonaniu powyżej opisanej konfiguracji, odczekaj 1 godzinę i sprawdź czy w ramach adresu: www.twojadomena.pl wyświetlana jest Twoja strona WWW utworzona w Google Sites.

Po ustawieniu powyższej konfiguracji, Twoja strona WWW utworzona w ramach Google Sites zacznie być wyświetlana pod adresem: www.twojadomena.pl. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna była wczytywana również poprzez użycie nazwy domeny głównej bez przedrostka www, wówczas na serwerze, na który kieruje domena, możesz umieścić plik .htaccess z wymuszaniem adresu z przedrostkiem www. Więcej informacji o wymuszaniu adresu z przedrostkiem www za pomocą .htaccess znajdziesz pod tym adresem.

Gratulujemy! Twoja witryna została poprawnie połączona z domeną zarejestrowaną w home.pl. Od tej chwili wszystkie Twoje wpisy na stronie będą dostępne pod adresem niepowtarzalnej domeny. Jeśli pod domeną, nie widać jeszcze strony WWW z serwisu Witryny Google, nie przejmuj się, prawdopodobnie wprowadzone ustawienia dopiero odświeżają się, a sama strona będzie widoczna w przeciągu najbliższych godzin.

WAŻNE! Pamiętaj, że zmiany w ustawieniach rekordów zapisywane są w ciągu 1 godziny!
WAŻNE! W podobny sposób możesz połączyć domenę zarejestrowaną w home.pl z kontem pocztowym Gmail. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z adresu domeny podczas obsługi konta pocztowego Gmail (np. wysyłanie i odbieranie wiadomości za pomocą własnego adresu, np. kowalski@twojadomena.pl). Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć konto pocztowe Gmail z domeną w home.pl.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie