Jak udostępnić plik dla osób bez licencji Cloud Email Xchange?

Zgodnie z dokumentacją usługi, w ramach funkcji Drive, odpowiedzialnej za przechowywanie i udostępnianie plików, możesz w dowolnej chwili przydzielić dostęp do pobierania udostępnianych dokumentów, plików, zdjęć wybranym użytkownikom.

Opcja Drive dostępna jest tylko dla użytkowników poczty, posiadających aktywną licencję Cloud Email Xchange przydzieloną przez administratora usługi.

W ramach licencji Cloud Email Xchange, użytkownicy poczty mogą wymieniać się plikami, bez konieczności przesyłania ich jako załączniki do wiadomości e-mail. Plik widoczny w panelu naszej skrzynki e-mail może zostać udostępniony w panelu skrzynki e-mail innego użytkownika, który również korzysta z Cloud Email Xchange. Dzięki zastosowaniu różnych wariantów praw dostępu, możemy ograniczyć możliwość edycji pliku czy dodawania kolejnych zasobów.

Posiadając licencję Cloud Email Xchange dla minimum 2 skrzynek e-mail, masz możliwość współdzielenia z innymi użytkownikami kalendarzy, spotkań, zadań, a także dokumentów. Cloud Email Xchange zapewnia także pełną synchronizację wszystkich informacji bezpośrednio z aplikacją poczty, np. Microsoft Outlook.

Co jeśli osoby, do których chce wysłać plik nie posiadają Cloud Email Xchange?

Może okazać się jednak, że część pracowników lub inni adresaci, nie posiadają przydzielonej przez administratora konta licencji Cloud Email Xchange. W tej sytuacji udostępnienie plików odbywa się poprzez załączenie ich do wiadomości e-mail jako załącznik.

Istnieje też możliwość bezpośredniego udostępnienia folderu z plikami w postaci linku do zasobów, z których dowolny użytkownik będzie mógł pobrać dokumenty i zdjęcia samodzielnie. W bardzo podobny sposób jak pliki udostępniane publicznie na stronie WWW lub serwerze FTP.

Udostępnione w ten sposób zasoby, pozostają cały czas na serwerze właściciela skrzynki e-mail i nie mogą być w żaden sposób z niej usunięte lub zmodyfikowane przez osoby trzecie. Plik wyłączony jest także z publicznego widoku, a dostęp do niego uzyskuje się tylko po kliknięciu unikalnego linku. W ten sposób zamiast załącznika (który zajmuje miejsce i może ograniczać wysyłkę wiadomości), możesz wysyłać linki do udostępnionych przez Ciebie plików.

Udostępnianie plików możliwe jest w formacie listy plików, które dostępne są w folderze oraz w postaci widoku galerii z podglądem obrazów i możliwością ich pobrania.

Dodatkową korzyścią dla udostępniającego jest to, że cały proces zarządzania dostępem do plików oraz ich wersją/aktualizacją odbywa się z poziomu jego skrzynki e-mail za pomocą Poczty home.pl.

Jak udostępnić publicznie pliki w Drive?

Pliki i dokumenty umieszcza się za pośrednictwem zakładki Drive, która znajduje się w górnej części ekranu (po zalogowaniu się do skrzynki e-mail).

WAŻNE! Pamiętaj, że zakładka Drive dostępna jest tylko dla tych skrzynek e-mail, które zostały objęte zakupioną licencją Xchange. Jeśli Twoja skrzynka e-mail nie została przypisana do licencji Xchange, nie będziesz mógł skorzystać z dodatkowej przestrzeni na pliki i dokumenty.
 1. Po wybraniu zakładki Drive, zostanie wyświetlony ekran z zawartością katalogu Moje pliki.Poczta home.pl - Drive - Moje pliki - Opcje do wyboru z zakładki Nowe
 2. Przejdź do właściwego katalogu, który chcesz udostępnić, a następnie kliknij przycisk Udostępnij.Poczta home.pl - Drive - Moje pliki - Moje - Kliknij przycisk Udostępnij
 3. W nowym oknie, wprowadź nazwę udostępnianego zasobu i wybierz szablon udostępniania:
  • infostore.tmpl – zawartość folderu wyświetlana będzie w formie listy plików do pobrania,
  • infostore_gallery.tmpl – zawartość folderu wyświetlana w formie galerii (zalecane przy zdjęciach),Poczta home.pl - Drive - Moje pliki - Moje - Udostępnij - Uzupełnij formularz

 4. Możesz dodatkowo zaznaczyć opcję Udostępnij łącze przez e-mail – jeśli chcesz, aby po kliknięciu przycisku Udostępnij, aplikacja od razu przeszła do edycji nowej wiadomości e-mail ze wstawionym gotowym linkiem do udostępnianych zasobów.
  Poczta home.pl - Drive - Moje pliki - Moje - Udostępnij - Udostępnij łącze przez e-mail - Edycja nowej wiadomości e-mail
 5. Kliknij przycisk Udostępnij, aby zakończyć udostępnianie zasobów.
  Poczta home.pl - Drive - Moje pliki - Moje - Udostępnij - Kliknij przycisk Zamknij

Dwa sposoby udostępniania plików – lista lub galeria

Widok infostore.tmpl wybierz, aby zawartość folderu wyświetlana była w formie listy plików do pobrania:

Przykład listy udostępnianych plików po wybraniu szablonu infostore.tmplRys. Przykład listy udostępnianych plików po wybraniu szablonu infostore.tmpl

 

Widok infostore_gallery.tmpl wybierz, aby zawartość wyświetlana była w formie galerii (zalecane przy zdjęciach).
Przykład listy udostępnianych plików po wybraniu szablonu infostore_gallery.tmpl

Rys. Przykład listy udostępnianych plików po wybraniu szablonu infostore_gallery.tmpl

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Biznesowa poczta e-mail Microsoft Exchange

Z grupową skrzynką odbiorczą i współdzielonym kalendarzem praca z Twoim zespołem będzie bardziej efektywna.