Zmiana ustawień revDNS w Panelu klienta home.pl

Black week

Za pomocą poprzedniej wersji Panelu klienta home.pl możesz samodzielnie dokonać zmiany revDNS przy serwerze, który posiada unikalny adres IP. W nawiązaniu do revDNS warto zapoznać się też z informacjami odnośnie rekordu PTR dla domeny.

Ważne! Poniższa instrukcja dotyczy zmian w poprzedniej wersji panelu administracyjnego. Jeśli ta instrukcja nie odpowiada Twojej wersji panelu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta aby zgłosić zmianę rekordu PTR / revDNS dla Twojej usługi. Dokładamy starań aby powyższa funkcjonalność jak najszybciej pojawiła się w nowym Panelu klienta home.pl.

Jak w Panelu klienta home.pl zmienić revDNS dla serwera z domyślnego na własny?

 1. Zaloguj się w Panelu klienta home.pl do hostingu lub usługi z uprawnieniami administracyjnymi.
 2. Kliknij sekcję menu: Usługi, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
 3. Kliknij nazwę serwera, dla którego chcesz zmienić revDNS i następnie kliknij przycisk: Konfiguracja usługi.
 4. Na wyświetlonym ekranie znajdź i kliknij przycisk: Preferencje.
 5. W sekcji: Zarządzanie RevDNS zaznacz opcję: Ustaw własny rekord PTR.
  Panel klienta home.pl - Usługi - Wybrany serwer - Konfiguracja usługi - Preferencje - Zarządzanie RevDNS - Zaznacz opcję Ustaw własny rekord PTR
 6. W polu: Nazwa domenowa możesz ustawić własny rekord PTR wprowadzając jego nazwę domenową.
 7. Kliknij przycisk: Zapisz, aby zapisać wprowadzone zmiany.

Co to jest Reverse DNS?

Reverse DNS (rDNS) to mechanzim umożliwiający tłumaczenia adresów IP (np. 212.127.23.31) na ich nazwy domenowe (np. “twojadomena.pl”), zwane również wyszukiwaniem wstecznym. W panelu administracyjnym, pod usługą serwera, wprowadzasz wartość revDNS, na podstawie której nastąpi tłumaczenie przypisanego do hostingu adresu IP na nazwę domeny.

Niektóre serwery pocztowe przeprowadzają kontrolę zgodności wpisu revDNS z DNS i w razie niezgodności odrzucają połączenie komunikatem “4.7.1 Client host rejected: cannot find your hostname”. Tłumaczenie takie pełni funkcję odwrotną do serwera DNS, który zamienia nazwy domen na adresy IP.

Zgodnie ze specyfikacją, jeśli domena “twojadomena.pl” jest przypisana do serwera posiadającego adres IP: 123.123.123.123 i jeśli revDNS dla serwera zostanie ustawiony na: “twojadomena.pl”, to musimy zadbać o to, aby “twojadomena.pl” wskazywała rekordem A na adres IP: 123.123.123.123. W przeciwnym wypadku serwer poczty będzie odpowiadał komunikatem błędu w postaci: 4.7.1 Client host rejected: cannot find your hostname

Jeśli natomiast posiadasz domenę: “twojadomena.pl” z rekordem A skierowanym na zewnątrz (bo np. posiadasz stronę WWW na zewnątrz, a pocztę e-mail chcesz utrzymywać w home.pl), to należy utworzyć rekord A o przykładowej poniższej wartości, który zostanie skierowany na adres IP serwera w home.pl. Po wykonaniu tej operacji, możesz ustawić revDNS na ten utworzony host (jak w przykładzie poniżej).

mx.twojadomena.pl -> 123.123.123.123

Odwrotny DNS może także pełnić funkcję filtra antyspamowego. revDNS wyszukuje adres IP przychodzącej wiadomości, a jeśli nie znaleziono prawidłowej nazwy domeny, serwer blokuje komunikat.

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie